Հայ եկեղեցին ապրիլյան քառօրյայից հետո 59 միլիոն դրամի օգնություն է ցուցաբերել տուժածներին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ Առաքելական եկեղեցին Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո տարբեր ծրագրերի ու կառույցների միջոցով Արցախին, արցախցի տարհանվածներին և սահմանապահ զինվորների ընտանիքներին տրամադրել է 59 միլիոն դրամ (125 000 ԱՄՆ դոլար) արժողությամբ դեղորայք, բուժպարագաներ, պարենային և իրային օգնություն: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տարածած տեսանյութից:
2016թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերն Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով: Քառօրյա պատերազմում զոհվեցին ոչ միայն զինծառայողներ, այլև ադրբեջանական զինուժը վայրագություն ցուցաբերեց ԼՂ քաղաքացիական բնակչության հանդեպ: Հայկական կողմից զոհերի թիվը, ըստ տարբեր աղբյուրների, հասնում է 100-ի, այդ թվում՝ 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը դպրոցի ճանապարհին:

После Апрельской четырехдневной войны Армянская церковь выделила 59 млндрамов в помощь нуждающимся
После  Апрельской четырехдневной войны Армянская Апостольская церковь через различные программы и структуры  оказала  Арцаху, насильственно перемещенным и семьям военнослужащих  помощь в  размере 59 млндрамов($125 000).
Об этом Арменпресс сообщили в пресс-канцелярии Св.Престола.
В ночь на 2 апреля 2016г. Азербайджан развязал военную агрессию по всей  линии соприкосновения с Арцахом. За четыре дня войны погибли не  только военнослужащие – азербайджанские  силы учинили зверства в отношении гражданского населения  Арцаха. По разным источникам, число жертв с армянской стороны достигает 100, в том числе  и 12-летний  Вагинак Григорян, убитый по дороге  в школу.