Սամվել Բաբայանի աջակիցները բողոքի ակցիա են սկսել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ վճռաբեկ դատարանի շենքի դիմաց մայիսի 21-ին մեկնարկեց բողոքի ակցիա: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ակտիվիստները պահանջում են հնարավորինս սեղմ ժամկետում ընդունել վարույթ ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանի գործով բողոքը:
Նրանք իրենց բողոքի ակցիան սկսել էին դեռ մայիսի 18-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության մոտ, այնուհետև նրանք երթով շարժվել էին դեպի ՀՀ վճռաբեկ դատարանի շենք:
Ակտիվիստների հետ հանդիպել էր ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ Սերժիկ Ավետիսյանը և նշել, որ հստակ ժամկետ չեն կարող սահմանել, որովհետև դա կախված է գործի բարդությունից: Նրա խոսքով` սույն գործով բողոքը մուտքագրվել էր ապրիլի 17-ին և եռամսյա ժամկետում որոշում պետք է կայացվի:
Ակտիվիստները հայտարարեցին, որ յուրաքանչյուր աշխատանքային օր գալու են և տեղեկանան, թե գործը ինչ փուլում է:
Բաբայանի գործով փաստաբան Ավետիս Քալաշյանը ապրիլի 26-ին դիմել էր ՀՀ վճռաբեկ դատարան: Փաստաբանը բողոքարկում է Երևանի ընդհանուր իրավասության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ շրջանների նստավայրի դատարանի դատավճիռը Սամվել Բաբայանին 6 տարվա ազատազրկման դատապարտելու մասին, որը ՀՀ վերաքննիչ դատարանը թողել էր անփոփոխ:

YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. A fresh demonstration has begun outside the Court of Cassation building in Yerevan, Armenia in the morning of May 21.
Demonstrators are demanding the court to launch proceedings over imprisoned former Artsakh defense minister Samvel Babayan’s case.
Babayan was once a military commander and is currently serving a 6 year prison term for smuggling a shoulder-launched IGLA type missile system into Armenia.
The demonstrators had previously rallied for the same cause on May 18 outside the Prosecutor General’s Office and later proceeded towards the courthouse.
Chairman of the Criminal Chamber of the Court of Cassation Serzhik Avetisyan had met with the protesters and told them that there is no specific date for launching proceedings over a complaint and that the court has a three-months period to make a decision.
The attorney of Babayan has appealed the verdict to the Court of Cassation pending approval for proceedings.
In the early 2000s Babayan was also convicted for an attempted assassination of Arkady Ghoukasyan, then-President of Nagorno Karabakh.