NASA-ն Curiosity մարսագնացի համար հորատման նոր տեխնիկայի փորձարկումներ Է կատարում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Օդագնացության եւ տիեզերական տարածության հետազոտման ազգային վարչությունը (NASA) կատարում Է նոր տեխնոլոգիայի փորձարկումներ, որը կոչված Է լիովին վերականգնելու Curiosity մարսագնացի հորատման կայանքի աշխատունակությունը: Այն 2016 թվականին սահմանափակվել Է մեխանիկական անսարքության պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 17-ին հայտնել Է NASA-ն: Նոր տեխնոլոգիան կոչվել Է Feed Extended Drilling (FED): «Այն Curiosity-ին թույլ կտա հորատել այնպես, ինչպես սովորական մարդն իր տանն ինչ-որ բան Է շաղափում»,- պարզաբանել են ԱՄՆ-ի տիեզերական գերատեսչությունում: Curiosity-ն Մարսի վրա Է իջեցվել 2012 թվականի օգոստոսի 6-ին այն խառնարանը հետազոտելու համար, որը կոչվել Է ավստրալացի աստղագետ Ուոլթեր Գեյլի պատվին: Ապարատի երկարությունը 2,8 մետր Է եւ կշռում Է 900 կիլոգրամ: Այն կարող Է հաղթահարել մինչեւ 75 սանտիմետր բարձրությամբ խոչընդոտները եւ տեղում շրջադարձ կատարել: Այս նախագիծը NASA-ի վրա 2,5 միլիարդ դոլար Է նստել:
Մարսագնացը հավաքված տեղեկատվությունը Երկիր Է փոխանցում Mars Odyssey եւ Mars Reconnaissance ուղեծրային զոնդերի միջոցով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NASA проводит испытания новой техники бурения для марсохода Curiosity
Специалисты Национального управления США по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA) проводят испытания новой технологии, призванной восстановить полностью работоспособность буровой установки марсохода Curiosity. Она была ограничена в 2016 году из-за механической неисправности, сообщило в четверг NASA.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, новая технология названа Feed Extended Drilling (FED). "Она позволит Curiosity бурить похожим способом на то, как обычный человек сверлит что-нибудь у себя дома", - пояснили в космическом ведомстве США.
Curiosity был десантирован на Марс 6 августа 2012 года для исследования кратера, названного в честь австралийского астронома Уолтера Гейла. Аппарат достигает 2,8 м в длину и весит 900 кг. Аппарат способен преодолевать препятствия высотой до 75 см и делать полный разворот на месте. Этот проект обошелся NASA в $2,5 млрд.
Марсоход передает собранную информацию на Землю с помощью орбитальных зондов Mars Odyssey и Mars Reconnaissance.