Թբիլիսիում ավարտվեցին բողոքի ակցիաները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բողոքի ակցիաները, որոնք Թբիլիսիի կենտրոնում տեղի Էին ունենում մայիսի 13-ի երեկոյից, ավարտվել Է: Մինչ այդ Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) ղեկավար Գեորգի Գախարիան «Սպիտակ աղմուկ» շարժման ղեկավար Բեկա Ցիկարիշվիլիի հետ ելույթ են ունեցել խորհրդարանի շենքի մոտ կազմակերպված հանրահավաքում: Նախարարն առաջարկել Է «հանգիստ ավարտել այսօրվա երեկոն» եւ «երկխոսությունը փոխադրել աշխատանքային ռեժիմի», ինչպես նաեւ հայտարարել Է, որ իշխանությունները «պատրաստ են թմրաքաղաքականության բարենորոգմանը»:
Իր հերթին Ցիկարիշվիլին հայտնել Է, որ «Սպիտակ աղմուկ» շարժման հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա մայիսի 19-ին» եւ այնտեղ «կհայտարարվի ՆԳՆ-ի հետ այսօրվա համաձայնությունների կատարման ընթացքի մասին», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դրանից հետո Գախարիան հանդիպել Է մյուս ակցիայի առաջնորդների հետ, որը նախաձեռնել Էին այլ հասարակական-քաղաքական կազմակերպություններ: Նա նրանց խնդրել Է նույնպես դադարեցնել այդ ակցիան եւ բոլոր կուտակված հարցերը լուծել աշխատանքային ռեժիմով, հակաակցիայի կազմակերպիչները անսացել են այդ հորդորին: Մայիսի 13-ի երեկոյան բողոքավորներին Է դիմել նաեւ երկրի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին՝ նրանց զսպվածության կոչ անելով: Նա նշել Է, որ «այժմ Վրաստանի համար գլխավորը հանգստություն պահպանելն Է, տարբեր հայացքների պատճառով միմյանց նկատմամբ ատելություն թույլ չտալը»:
Մայիսի 13-ին Թբիլիսիի կենտրոնում՝ Ռուսթավելիի պողոտայում, տեղի են ունեցել երկու բազմամարդ ակցիաներ: Մեկն անցկացրել Է «Սպիտակ աղմուկ» շարժումը, դրան մասնակցել Է 1,5 հազար մարդ, որոնք բողոքում Էին Թբիլիսիի գիշերային ակումբներում հակաթմրադեղային շրջայց կատարելիս ոստիկանության գործողությունների դեմ եւ պահանջում Էին ՆԳ նախարարության ղեկավարի եւ վարչապետի պաշտոնաթողությունը:
Շուրջ երկու հազար մասնակիցներով մյուս ակցիայի մասնակիցները բողոք Էին հայտնում «Սպիտակ աղմուկ» շարժման հանրահավաքի դեմ եւ պահանջում Էին դադարեցնել այն: Ոստիկանություը ձերբակալել Է ազգայնականների ակցիայի ավելի քան տասն ագրեսիվ մասնակիցների, որոնք փորձում Էին ճեղքել-անցնել դեպի խորհրդարանի շենքը: Ռուսթավելիի պողոտայում մոբիլիզացվել Էին ներքին գործերի նախարարության հատուկ նշանակության ջոկատը, ջրանետիչներ եւ հատուկ տեխնիկա, ներառյալ այսպես կոչված «ակուստիկ թնդանոթներ», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Тбилиси завершились акции протеста
Акции протеста, проходившие в центре Тбилиси с вечера воскресенья, завершились. Ранее глава МВД ГеоргиГахария вместе с руководителем движения "Белый шум" Бекой Цикаришвили выступил на митинге у здания парламента. Министр предложил "спокойно завершить сегодняшний вечер" и "перевести диалог в рабочий режим", а также заявил, что власти "готовы к реформированию наркополитики". В свою очередь Цикаришвили сообщил, что следующий митинг движения "Белый шум" состоится 19 мая" и на нем "будет объявлено о ходе работы по выполнению сегодняшних договоренностей с МВД", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
После этого Гахария встретился с лидерами контракции, организованной другими общественно-политическими организациями. Он попросил их также прекратить эту акцию и все накопившиеся вопросы решать в рабочем режиме, организаторы контракции прислушались к этому призыву. В воскресенье вечером к протестующим обратился и премьер страны Георгий Квирикашвили, призвав их к спокойствию. Он отметил, что "сейчас для Грузии главное - сохранить спокойствие, не допустить ненависти людей друг к другу из-за разных взглядов".
В воскресенье на проспекте Руставели в центре Тбилиси прошли две многолюдные акции. Одна проводилась движением "Белый шум", в ней участвовали 1,5 тыс. человек, выражавших протест против действий полиции при проведении антинаркотического рейда в ночных клубах Тбилиси и требовавших отставки главы МВД и премьер-министра. Участники контракции численностью около двух тысяч человек выразили протест против митинга движения "Белый шум" и требовали его прекращения.
Полиция задержала более десяти агрессивных участников акции националистов, которые пытались прорваться к зданию парламента.
На проспекте Руставели был мобилизован спецназ МВД, водометы и спецтехника, включая так называемые "акустические пушки".