Հանձնառու ենք ԼՂ խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա. Փաշինյան
Հանձնառու ենք ԼՂ խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ժողովուրդների
ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը համոզված է՝ Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները լիարժեք և արդյունավետ չեն կարող լինել առանց կողմերից մեկի՝ Արցախի ղեկավարության մասնակցության: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ելք» խմբակցության ղեկավար, վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց ԱԺ ամբիոնից՝ հավելելով, որ դա նախատեսված է Մինսկի խմբի 1992 թվականի մանդատով: Խոսելով հիմնախնդրի խաղաղ և միջազգային իրավունքի հիման վրա կարգավորման անհրաժեշտության մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ կենսական է Արցախի ժողովրդի՝ իր ճակատագիրը ինքնուրույն որոշելու անքակտելի իրավունքի ու դրա իրացման միջազգային ճանաչումը:
«Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման առումով մենք հանձնառու ենք բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, որի հիմքում պետք է ընկած լինի ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ես պատրաստ եմ բանակցելու Ադրբեջանի ղեկավարի հետ՝ որպես հիմք ունենալով վերոնշյալ սկզբունքային դիրքորոշումը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ պետք է նոր լիցք հաղորդել Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացին, որը աշխարհասփյուռ հայության օրակարգային կարևոր հարցերից մեկը պետք է լինի:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում ընթանում է հատուկ նիստը, որի ընթացքում քննարկվում է ՀՀ վարչապետի ընտրության հարցը: Առաջադրված միակ թեկնածուն ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն է: Գրանցվել է 100 պատգամավոր:

“Committed to exclusively peaceful settlement based on self-determination right of peoples” – Pashinyan says in remarks ahead of vote
“Committed to exclusively peaceful settlement based on self-determination right of peoples” –
Pashinyan says in remarks ahead of vote
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Candidate for Prime Minister Nikol Pashinyan says he is certain that the negotiations for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict cannot be complete and effective without the participation of one party – the leadership of Artsakh.
Pashinyan, delivering opening remarks during the ongoing parliamentary sitting for the election of Prime Minister, added that the participation of Artsakh in the negotiations is panned under the 1992 Minsk Group mandate.
Speaking about the need for a peaceful settlement based on international law, Pashinyan stressed that the international recognition of Artsakh’s self-determination right is vital.
“In terms of the settlement of the Karabakh conflict we are committed to an exclusively peaceful settlement, which must be based on the principle of legal equality of peoples and self determination. I am ready to negotiate with Azerbaijan’s leader within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship – having the abovementioned principled stance as a basis,” Pashinyan.
Pashinyan says a new momentum must be conveyed to the international recognition process of Artsakh, which must be a priority agenda issue of Diaspora Armenians.