«Ելք»-ը քվեարկել է վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը առաջադրելու օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային Ժողովի «Ելք» խմբակցությունը միաձայն քվեարկել է վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը առաջադրելու օգտին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ապրիլի 30-ին խորհրդարանում «Ելք» խմբակցության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ առաջիկա ժամերին Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպումներ կունենա խորհրդարանական մյուս խմբակցությունների հետ:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է հաջողվելու ստանալ մեծամասնություն կազմող ՀՀԿ-ի ձայները, Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ այդ պատասխանները կտրվի  ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորների հետ հանդիպումից հետո: Նա վստահություն հայտնեց, որ այդ հարցում իրենք որևէ խնդիր չեն ունենա: «Ես կարծում եմ, որ պետության շահի համար ցանկացած ոք պետք է քվեարկի Նիկոլ Փաշինյանի օգտին»,- ասաց պատգամավորը:
Անդրադառնալով քննարկումներին, թե հանրահավաքների ժամանակ ծրագրային ելույթներ չեն հնչում, Արարատ Միրզոյանը շեշտեց, որ կառավարությունը, որը պետք է ձևավորվի մայիսի 1-ին կայանալիք վարչապետի ընտրությունից հետո, այն լինելու է ժամանակավոր և ընտրվելու դեպքում Փաշինյանի խնդիրն է լինելու օրենսդրական փոփոխությունների միջոցով երաշխավորել ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների անցկացումը:
Ազգային ժողովի մյուս երեք խմբակցությունները՝ ՀՀԿ, «Ծառուկյան» և ՀՅԴ հայտարարել են թեկնածու չառաջադրելու մասին:

YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. The opposition Yelk faction of the Armenian parliament has unanimously voted for nominating Nikol Pashinyan for the May 1 election of Prime Minister, Yelk MP Ararat Mirzoyan told reporters April 30 after the faction’s sitting in the parliament.
Mirzoyan said opposition leader Nikol Pashinyan will have meetings with other parliamentary factions in the coming hours.
Asked how they will manage to get the votes from HHK, the ruling party which is the majority in the parliament, Mirzoyan said the answers will be given after meeting with HHK faction MPs. He expressed certainty that they will not have problems in this matter. “I believe that for the interest of the state everybody should vote in favor of Nikol Pashinyan,” he said.
Addressing discussions that they aren’t making speeches about their programs at the rallies, Mirzoyan said that the government which will be formed after the May 1 election will be an interim government, and if elected, Pashinyan’s task will be to guarantee free, just and transparent elections through legislative changes.