Կարեն Կարապետյանը իրավասու է իրականացնել վարչապետին օրենքով վերապահված բոլոր լիազորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրական կարգավորումները երաշխավորում են, որ ցանկացած պարագայում երկրում առկա է գործող կառավարություն, ինչպես նաև վարչապետի բոլոր լիազորություններով օժտված անձ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին ասաց ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Հարությունյանը:
«Եթե այդպիսի կարգավորումներ չլինեին, դա կլիներ աններելի սխալ, որը հարցականի տակ կդներ երկրի նորմալ կենսագործունեությունը, պաշտպանունակությունն ու անվտանգությունը: Իսկ օրենսդրական կարգավորումները հետևյալն են` կառավարության հրաժարականի դեպքում կառավարության անդամները, այդ թվում փոխվարչապետերը, Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի համաձայն շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր կառավարության կազմավորումը»,-պարզաբանեց Հարությունյանը:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 152-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասության համաձայն՝ փոխվարչապետներից մեկը վարչապետի սահմանած կարգով փոխարինում է վարչապետին նրա բացակայության ժամանակ:
Սահմանադրական այս կարգավորումներին համահունչ «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածի 12-րդ և 14-րդ մասերով սահմանվել են վարչապետի բացակայության տարբեր դեպքեր, այդ թվում՝ վարչապետի կողմից իր լիազորությունների կատարման անհնարինության դեպքերում վարչապետին փոխարինելուն վերաբերող իրավակարգավորումները:
Վարչապետի հրաժարականի հետևանքով առաջացել է վարչապետի լիազորությունների կատարման անհնարինություն, ինչն օրենքով սահմանված կարգով ամրագրվել է 2018 թվականի ապրիլի 23-ին կառավարության անդամների երկու երրորդով ընդունված թիվ 470-Ա որոշմամբ: Այս պարագայում, համաձայն վարչապետի 2018 թվականի ապրիլի 21-ի N 412-Լ որոշման՝ վարչապետին փոխարինում է առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատարը՝ իրականացնելով վարչապետի՝ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված բոլոր լիազորությունները:
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 25-ին հրավիրված հանրահավաքում հայտարարել էր. «Վարչապետի հրաժարականի պարագայում չի կարող լինել վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, հետևաբար Կարեն Կարապետյանը ոչ թե վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար է, այլ առաջին փոխվարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար»:

‘Karen Karapetyan is authorized to carry out all powers of PM’ – justice minister on opposition’s claims
‘Karen Karapetyan is authorized to carry out all powers of PM’ – justice minister on opposition’s
claims
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. Legislative regulations of Armenia guarantee that an active government exists in the country in any event, as well as an individual entrusted with all powers of the Prime Minister, acting justice minister Davit Harutyunyan told ARMENPRESS.
At an April 25 rally, opposition leader Nikol Pashinyan claimed that “in the event of the PM’s resignation there can’t be an acting PM, therefore Karen Karapetyan is not the acting PM, rather the acting first deputy PM”.
“If these regulations didn’t exist it would’ve been an unforgivable mistake which would question the country’s normal functioning, defensibility and security. The legislative regulations are the following: in case of the government’s resignation members of the government, including the deputy Prime Ministers, continue fulfilling their duties under Article 158 of the Constitution until the formation of a new government,” Harutyunyan said.
According to paragraph 2, article 152 of the Constitution, one of the deputy PMs replaces the PM in case of the latter’s absence.
In line with these constitutional regulations, various cases of a PM’s absence have been defined under the law, including regulations relating to replacing the Prime Minister in case of incapacitation.
The PM’s resignation resulted in incapacitation from fulfilling duties, which, as required by law, was stipulated under the 470-A decision of the government which was adopted by 2/3rd of Cabinet members on April 23, 2018. In this case, in accordance to the PM’s April 21, 2018 decision N412-L, the Prime Minister is replaced by first deputy Prime Minister, who takes all powers of the PM in accordance to the Constitution and laws.