Սերժ Սարգսյանը խոսել է ՌԴ հետ երկաթուղային հաղորդակցությունը վերականգնելու կարևորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն առավելագույն ջանքեր է գործադրում՝ վերականգնելու երկաթուղային հաղորդակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «Известия» պարբերականի հետ զրույցում ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության կողմից վարչապետի պաշտոնում առաջադրված Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե երբ ու ինչ ժամկետներում հնարավոր կլինի լուծել այդ հարցը:
«Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրատնտեսական գործընկերն է, մեր հիմնական շուկան: Ընդ որում, Ռուսաստանի հետ մեզ կապում է մեկ ու միակ ցամաքային ճանապարհը՝ Վերին Լարսով: Ցավոք, այդ ճանապարհի գործունեությունը կապված է կլիմայական պայմանների հետ: Երբեմն այդ զարկերակը եղանակային պայմանների հետևանքով արգելափակված է լինում»,- ասել է Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ թեպետ գոյություն ունեն նաև լաստանավային անցումներ, սակայն դրանք ավելի թանկ են ու քիչ արդյունավետ: «Մեզ համար շատ օգտակար կլիներ, եթե բացվեր երկաթուղային հաղորդակցությունը: Սակայն դա մեզանից կախված չէ: Այս հարցով մենք մշտապես շփման մեջ ենք ռուսական ու վրացական կողմերի հետ, տեղյակ ենք տարվող բանակցություններից: Տեսնենք, թե դրանք ինչով կավարտվեն: Համենայն դեպս, մենք առավելագույն ջանքեր ենք գործադրում»,- հայտնել է Սերժ Սարգսյանը:

Serzh Sargsyan comments on importance of restoring railway communication with Russia
YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. Armenia makes maximum efforts to restore railway communication with the Russian Federation, 3rd President of Armenia Serzh Sargsyan, the ruling Republican Party’s candidate for Prime Minister, said in an interview to the Russian Izvestiya news agency, asked when and in what timeframes it would be possible to solve this issue, Armenpress reports.
“Russia is Armenia’s main trade-economic partner, our main market. Moreover, the one and only land route through Upper Lars connects us with Russia. Unfortunately, the operation of this route is linked with climate conditions. Sometimes this route is closed due to weather conditions”, Sargsyan said.
He stated that there are ferry crossings, but they are more expensive and less effective. “For us it would be very useful if the railway communication opened. But it doesn’t depend on us. We keep constant contacts with the Russian and Georgian sides on this matter and are aware of the ongoing talks. Let’s see how they will end. In any case we are making maximum efforts in this regard”, Serzh Sargsyan noted.