ԱՄՆ-ը չի աջակցում ՀՀ ընտրված իշխանություններին անօրինական կերպով տապալել փորձող խմբավորումներին. դեսպան Միլս. Aysor.am
ԱՄՆ-ը չի աջակցում ՀՀ ընտրված իշխանություններին անօրինական կերպով տապալել
փորձող խմբավորումներին. դեսպան Միլս. Aysor.am
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընդդիմադիր «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանի դատավճռի հրապարակումից հետո հայկական մեդիադաշտում սկսեցին լուրեր շրջանառվել, թե Արևմուտքը Հայաստանում իշխանափոխության նպատակով աջակցում է ընդդիմադիր խմբերին, անգամ այնպիսի զինված խմբավորումներին, ինչպիսիք էր 2016 թվականի հուլիսին ՊՊԾ գունդը գրաված խմբավորումը: Մեկնաբանության և պարզաբանում ստանալու խնդրանքով Aysor.am-ը դիմել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է դեսպանի պատասխանն ամբողջությամբ. «Շրջանառվող այս լուրերն իրականությունից ավելի հեռու չէին էլ կարող լինել: Մենք չենք աջակցում այնպիսի խմբերի, որոնք փորձում են անօրինական ճանապարհով տապալել ընտրված իշխանություններին: Եվ հատկապես այնպիսի խմբերին, ինչպիսին «Սասնա ծռերն» են, որոնք բռնությունը գերադասում են երկխոսությունից, մենք միանշանակ դատապարտում ենք: Մենք չենք հանդուրժում «Սասնա ծռերի» և մյուսների գործողությունները, ովքեր դիմում են բռնության կամ ովքեր սպառնում են վնաս պատճառել մյուսներին՝ իրենց քաղաքական օրակարգն առաջ տանելու համար: Անցած տարի «Սասնա ծռերի» անդամների գործողությունների հետևանքով մարդկային կյանքեր կորսվեցին, իսկ մերձակա համայնքի բնակիչները անհարկի հայտնվել էին սոսկալի իրավիճակում: Քաղաքական փոփոխություն կատարելու նպատակով բռնությունը որպես գործիք կիրառելը հակասում է ոչ միայն ամերիկյան արժեհամակարգին, այլ նաև խաղաղ երկխոսության և մարդկային կյանքի նկատմամբ հարգանքի գլոբալ ժողովրդավարական արժեքներին: Բռնությունը բոլոր կողմերից վտանգում է ժողովրդավարական սկզբունքները և երբեք չի կարող հանդուրժվել: Ուստի՝ ոչ, մենք նման խմբերի կամ նման գործողությունների չենք աջակցում: Սրա հետ մեկտեղ, արդար դատաքննության իրավունքը պետք է իրացվի բոլոր մեղադրյալների համար»:

‘US doesn’t support groups seeking to illegally overthrow elected government’ – Ambassador to Armenia Richard Mills on Sasna Tsrer and Sefilyan
‘US doesn’t support groups seeking to illegally overthrow elected government’ – Ambassador to
Armenia Richard Mills on Sasna Tsrer and Sefilyan
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. After a Yerevan court sentenced Jirayr Sefilyan, member of the opposition Founding Parliament organization, rumors began circulating in the Armenian media alleging that the West is supporting opposition groups in Armenia, even the kind of groups which seized a police HQ in Yerevan in 2016.
Armenian news agency Aysor inquired from US Ambassador to Armenia Richard Mills for a commentary and explanation.
ARMENPRESS presents the full answer of the US Ambassador, as reported by Aysor.
“Those rumors couldn’t be farther from the truth. We do not support groups seeking to illegally overthrow an elected government. And especially with groups like Sansa Tsrer, who chose violence over dialogue, our condemnation is firm. We abhor the actions of Sasna Tsrer and others who use violence or who threaten to harm others to serve their political agenda. The actions of the members of Sansa Tsrer last year led to a tragic loss of life and unnecessarily terrorized the surrounding community. Violence as a tool to bring about political change goes against not only U.S. values, but also global democratic values of peaceful dialogue and respect for human life. Violence on all sides undermines democratic principles and can never be tolerated. So no, we do not support such groups or activities. That said, all those who stand accused deserve a fair trial”.