Ռուսաստանը չի դիտարկում Մեծ Բրիտանիայից իր դեսպանին հետ կանչելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ« ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը չի դիտարկում Մեծ Բրիտանիայից հետ կանչել իր դեսպան Ալեքսանդր Յակովենկոյին ռուս նախկին լրտես Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորման գործի առնչությամբ խորհրդակցությունների անցկացնելու համար։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին «Ռիա-նովոստի»-ին տեղեկացրել է դիվանագիտական աղբյուրը:
«Ոչ»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը պատասխանելով հարցին՝ արդյոք ռուսական կողմը դիտարկում է իր դեսպանին հետ կանչելու հնարավորությունը:
Միաժամանակ, հայտնի է դարձել, որ մինչև 20 եվրոպական երկիր պատրաստվում է արտաքսել ռուս դիվանագետներին՝ ռուս նախկին լրտես Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորման գործի առնչությամբ։ The Times-ը տեղեկացրել է, որ արտաքսումների «աննախադեպ փուլը» կսկսվի երկուշաբթի. մարտի 26-ին նախատեսված է 4 շաբաթով հետ կանչել Ռուսաստանում Եվրամիության դեսպան Մարկուս Էդերերին, ինչի մասին հայտնի էր դարձել նախօրեին։

Россия не рассматривает возможность отзыва посла в Британии
Россия не рассматривает возможность отзыва своего посла в Великобритании Александра Яковенко для консультаций на фоне скандала в связи с отравлением экс-сотрудника ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери Юлии в британском Солсбери. Как передает Арменпресс, об этом заявил РИА Новости дипломатический источник.
"Нет", — ответил собеседник агентства на вопрос, рассматривает ли российская сторона возможность отзыва посла.
Лидеры стран ЕС на саммите в четверг согласовали общее заявление по инциденту в Солсбери, указав, что согласны с оценкой правительства Британии о "весьма вероятной" ответственности РФ и отсутствии "иного правдоподобного объяснения". Кроме того, на Евросовете было согласовано решение об отзыве для консультаций посла ЕС в РФ Маркуса Эдерера.