Չինաստանը կոչ Է արել ԱՄՆ-ին թուլացնել բարձր տեխնոլոգիաների արտահանման սահմանափակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանն ԱՄՆ-ի կողմից չինական շուկա բարձրտեխնոլոգիական ապրանքների արտահանման սահմանափակումների թուլացման հույս ունի: Այդ մասին մարտի 20-ին 13-րդ գումարման Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի առաջին նստաշրջանի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի վարչապետ Լի Կեցյանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Մենք հուսով ենք, որ ԱՄՆ-ը կթուլացնի Չինաստանին բարձրտեխնոլոգիական ապրանքների եւ բարձր հավելադիր արժեքով ապրանքների մատակարարումների սահմանափակումները: Մտավոր սեփականության իրավունքներն ամբողջությամբ պաշտպանված կլինեն»,- ասել Է նա:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ անցյալ տարի Չինաստանի եւ ԱՄՆ-ի առեւտրական շրջանառությունը հասել Է 580 միլիարդ դոլարի:
Մարտի 19-ին The Washington Post թերթը, վկայակոչելով ԱՄՆ-ի վարչակազմում իր աղբյուրները, հայտնել Է, որ երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստվում Է մինչեւ մարտի 23-ը Չինաստանից մի շարք ապրանքների նկատմամբ մաքսեր սահմանել 60 միլիարդ դոլարի չափով: Ցուցակում ներառված Է շուրջ 100 անուն չինական արտադրանք, որոնԷ արտադրության համար, Վաշինգտոնի կարծիքով՝ Պեկինը «Միացյալ Նահանգների ընկերություններից գողացել Է առեւտրային գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվություն կամ հարկադրել Է այն իրեն հանձնել «իր շուկա մուտքի դիմաց», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Премьер Госсовета КНР призвал США ослабить ограничения на экспорт высоких технологий
Китай надеется на ослабление ограничений со стороны США на экспорт высокотехнологичных товаров на китайский рынок. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом во вторник на пресс-конференции по итогам первой сессии Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП) 13-го созыва заявил премьер Госсовета КНР Ли Кэцян.
"Мы надеемся, что США ослабят ограничения на поставки высокотехнологичных товаров и товаров с высокой добавленной стоимостью в Китай. Права на интеллектуальную собственность будут в полной мере защищены", - сказал он.
По словам главы правительства, в прошлом году торговый оборот Китай и США достиг $580 млрд.
В понедельник газета The Washington Post со ссылкой на свои источники в администрации США сообщила о том, что президент страны Дональд Трамп собирается ввести пошлины на ряд товаров из Китая в размере $60 млрд к 23 марта. В список входят около 100 наименований китайской продукции, для производства которой, по мнению Вашингтона, Пекин "похитил у американских компаний информацию, составляющую коммерческую тайну", или вынудил передать ее "в обмен на доступ к своему рынку".