Օտարերկրացի 50 քաղաքական գործիչ Երեւանում կմասնակցի Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ քաղաքական հանձնաժողովի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի 27 երկրների խորհրդարանների՝ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի անդամները՝ ընդհանուր թվով 50 պետական-քաղաքական գործիչներ մարտի 19-21-ը լինելու են Հայաստանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին սոցցանցի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը, ում հրավերով եւ օտարերկրացի քաղաքական գործիչները գալիս են Հայաստան:
«Երեւանում անցկացվելու է քաղաքական հանձնաժողովի հերթական նիստը, օրերը լինելու են խիստ հագեցած եւ լեցուն, ուստի, պիտի խնդրեմ ԶԼՄ-ներին լինել օպերատիվ, լուսաբանել այս կարեւոր աշխատանքը… Հանձնաժողովի աշխատանքները ընթանալու են բացառապես ֆրանսերենով, սա է Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության աշխատանքային լեզուն եւ բնական աշխատանքային գործընթաց է։ Համաժամանակյա թարգմանություն չի լինելու, երբեք չի լինում, քանզի Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ աշխատանքային լեզուն աշխարհի բոլոր անկյուններում եղել եւ լինելու է ֆրանսերենը։ Ուստի, պատրաստ եմ օգտակար լինել բոլորիդ։ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովից առաջ… սա լուրջ քննություն է, որը մենք պարտավոր ենք պատվով հանձնել»,-գրել է նա։

В заседании политкомиссии ПА Франкофонии в Ереване примут участие 50 зарубежных политических деятеля
В Армении с 19 по 21 марта будут 50 государственных и политических деятелей, члены комиссии по политическим вопросам Парламентской Ассамблеи Франкофонии 27-ми стран мира. Как сообщает «Арменпресс», об этом в соцсетях написала депутат Национального собрания Армении Маргарит Есаян, по приглашению которой они прибудут.
“В Ереване будет проведено очередное заседание политической комиссии, дни будут очень насыщены, а следовательно, должна попросить СМИ оперативно освещать эту важную работу… Работы комиссии будут проходить исключительно на французском языке, это рабочий язык организации Франкофония и нормальный рабочий процесс. Параллельного перевода не будет, его никогда не бывает, поскольку рабочим языком международной организации Франкофония во всех уголках мира был и остается французский. Следовательно, готова быть полезной всем вам. Это серьезный экзамен перед 17-м саммитом международной организации Франкофонии, который мы обязаны с честью сдать”, - написала депутат Национального собрания Армении Маргарит Есаян.