Ադրբեջանցի ակտիվիստներն ԱՄՆ-ում Իլհամ Ալիևի ռեժիմի դեմ ուղղված բողոքի ակցիա են իրականացրել՝ պահանջելով նրա հրաժարականը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի ակտիվիստները մարտի 14-ին Վաշինգտոնում ադրբեջանական դեսպանատան դիմաց Իլհամ Ալիևի բռնապետական ռեժիմի դեմ ուղղված բողոքի ակցիա են իրականացրել:
«Սա մեր առաջին քայլն է, սակայն այս ամենը շարունակվելու է: Մեր նպատակն է մեր ձայնը Ադրբեջանին լսելի դարձնել»,-խոսելով ակցիայի նպատակների մասին՝ նշել է ադրբեջանցի ակտիվիստներից մեկը:
Ակտիվիստներն ակցիային մասնակցել են դիմակներով և պաստառներով, որոնց վրա գրված են եղել «Դիմադրիր Ալիևին», «Ազատություն ադրբեջանցի ժողովրդին», «Բռնապետը նույնն է, դարն է ուրիշ», «Պաշտպանեք մարդու իրավունքները» կոչերը:
Ակցիայի մասնակիցներն անդրադարձել են նաև ներկայումս Ադրբեջանում ձերբակալված հարյուրավոր քաղբանտարկյալներին և երկրի ղեկավարությունից պահանջել անհապաղ ազատ արձակել նրանց:
Ակցիայի ժամանակ ադրբեջանցի վտարանդի ակտիվիստները քննադատել են Ադրբեջանում իրենց ընտանիքների անդամների նկատմամբ իրականացվող ճնշումները և պահանջել Իլհամ Ալիևի կառավարության հրաժարականը:
«Իլգար Մամեդովից, Աֆղան Մուխտարլիից, Գիյաս Մամեդովից և Գյոզալ Բայրամլիից բացի, Ադրբեջանում կան 200-ից ավելի քաղբանտարկյալներ: Որպես արտասահմանում բնակվող և մեր երկիրը սիրող մարդիկ՝ մենք նույնպես հայտնում ենք մեր դժգոհությունն ու պահանջում ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին»,-նշել են ակտիվիստները:
«Ամերիկայի ձայն»-ի թղթակցի հարցին, թե ինչու են ակտիվիստները դիմակով, նրանք պատասխանել են, որ դիմակների միջոցով փորձում են թաքցնել իրենց դեմքը, որպեսզի Ադրբեջանում իշխանությունները ճնշումների չենթարկեն իրենց հարազատներին:

The activists were protesting against the dictatorial regime of Azeri President Ilham Aliyev, the Azerbaijani Azadliq news agency reported.
“This is our first step, but this will continue. Our goal is to make our voices hear in Azerbaijan,” one of the activists said.
The protesters were wearing masks and holding posters saying “Resist Aliyev”, “Freedom to the people of Azerbaijan”, “Same Dictator Different Century” “Protect Human Rights”.
The activists also addressed the hundreds of political prisoners currently jailed in Azerbaijan, demanding Baku to immediately release them.
The activists, who have fled Azerbaijan due to oppression, criticized the state-sanctioned pressures against their families back home and demanded the resignation of Aliyev’s government.
“In addition of Ilgar Mamedov, Afghan Mukhtarli, Giyas Mamedov and Gyozal Bayramli, there are more than 200 political prisoners in Azerbaijan. As people living abroad who love their country, we too express our discontent and demand the release of all political prisoners [in Azerbaijan],” they said.
Voice of America asked the protesters why they are wearing masks, and the activists said it is a precaution in order to protect their families in Azerbaijan.