Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Լի Մյոն Բակին հանցաքննության են կանչել կոռուպցիայի գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեուլի կենտրոնական շրջանի դատախազությունը ծանուցագիր Է ուղարկել Կորեայի Հանրապետության նախկին նախագահ Լի Մյոն Բակին՝ խնդրելով մարտի 14-ին հանցաքննության գալ իր նախագահության տարիներին ծառայողական լիազորությունների չարաշահման գործով:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 6-ին հայտնել Է Ուայ-Թի-Էն հարավկորեական հեռուստաալիքը: «Շատ կարեւոր Է հետաքննություն անցկացնել Լիի նկատմամբ, որպեսզի հստակ եւ արդյունավետ կերպով բացահայտվի ճշմարտությունը»,-հեռուստաալիքը մեջբերում Է դատախազության ներկայացուցիչ խոսքը: Ուայ-Թի-Էնը հիշեցնում Է, որը Լի Մյոն Բակը, որը Կորեայի Հանրապետության նախագահի պաշտոնն զբաղեցրել Է 2008-ից մինչեւ 2013 թվականը, ավելի վաղ հայտնվել Է կոռուպցիոն սկանդալի Էպիկենտրոնում:
Հետաքննության տվյալներով, Լի Մյոն Բակը ավտոմեքենաների պահեստամասերի արտադրության DAS ընկերության իրական սեփականատերն Է, որը փաստաթղթերով պատկանում Է նրա եղբորը: Քննիչները գտնում են, որ Լի Մյոն Բակն այդ ընկերությունն օգտագործել Է, որպեսզի իր ակտիվները թաքցնի հսկողական մարմիններից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Экс-президента Южной Кореи Ли Мён Бака вызвали на допрос по делу о коррупции
Прокуратура центрального района Сеула направила повестку экс-президенту Республики Корея Ли Мён Баку с просьбой прибыть на допрос 14 марта по делу о злоупотреблении служебными полномочиями в годы его президентства, передает во вторник южнокорейский телеканал Уай-Ти-Эн, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Существенно важно провести расследование в отношении Ли, чтобы ясным и эффективным образом раскрыть правду", - приводит телеканал слова представителя прокуратуры.
Уай-Ти-Эн напоминает, что Ли Мён Бак, занимавший пост президента Республики Корея с 2008 по 2013 годы, ранее оказался в эпицентре коррупционного скандала. По данным следствия, Ли Мён Бак является реальным владельцем компании по производству автомобильных запчастей DAS, которая по документам принадлежит его брату. Следователи полагают, что Ли Мён Бак использовал эту компанию, чтобы скрывать свои активы от надзорных органов.