Հայաստան-Իրան անցակետի մոտակայքում նախատեսվում է այցելուների կենտրոն ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքը ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը հայ-իրանական անցակետից 500 մ հեռավորությամբ գտնվող տարածք է նվիրել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը նշեց, որ տարածքը անհրաժեշտության դեպքում կարող է ընդլայնվել։ Մենք նախատեսում ենք այնտեղ կառուցել «Արևիկ» ազգային պարկի վարչական շենքը։
«Այս տարի նախատեսում ենք իրականացնել շենքի նախագծման աշխատանքները և տարեվերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին սկսել շինարարական աշխատանքները։ Մեղրի համայնքի տարածքում «Արևիկ» ազգային պարկը պետք է ունենա իր վարչական շենքը։ Տարածքը համայնքի կողմից անհատույց տրամադրվել է նախարարությանը»,- ասաց Հովհաննիսյանը և հույս հայտնեց, որ կկարողանան մեկ այլ հանդիպման ժամանակ միմյանց շնորհավորել այդ վարչական շենքի կառուցման առթիվ։
Նվիրաբերած տարածքը գտնվում է Հայաստան-Իրան անցակետից 500 մ հեռավորության վրա և ՀՀ ԲՆ աշխատակազմի ղեկավարն ընդգծեց, որ ինչ-որ առումով շատ սիմվոլիկ կլինի, որպեսզի այդ հատվածում «բնապահպանական օազիս» լինի։
ՀՀ բնապահպանության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության հատուկ պահպանվող տարածքների բաժնի պետ Արամ Աղասյանը նշեց, որ 2012 թվականին կնքված Միջպետական համաձայնագրերով Հայաստանը և Իրանը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել այցելուների կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ։
«Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության Բնապահպանության նախարարությունների միջև կնքվել էր պայմանագիր, որ նախատեսված էր անդրսահմանային պահպանվող տարածքում բարեկամության և խաղաղության այգի ստեղծելու համար։ Նախատեսվող այցելուների համար տարածք իրանական կողմն արդեն իսկ ստեղծել է, իսկ Հայաստանի տարածքի այցելուների կենտրոնը կստեղծվի «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագրի» շրջանակում։ Այն հետագայում կարող է ծառայել նաև համագործակցության համար, որի վերջին փուլում ենթադրվում է իրանական կողմի հետ համատեղ ստեղծել  կենսոլորտային պահպանավայր… Կենդանիների համար չկան սահմաններ, և, այդ հանգամանքից ելնելով, պետք է այնպես անել, որպեսզի ապահովվի խոշոր կենդանիների՝ բեզոարյան այծի, վայրի խոզի, հովազի, մուֆլոնի, արջի անարգել տեղաշարժը»,- ընդգծեց Աղասյանը և հավելեց, որ համագործակցության շրջանակում ակնկալվում է նաև գիտական գործուղումներ իրականացնել։

По соседству с пропускным пунктом на границе Армении и Ирана предусматривается создание центра посетителей
Община Мегри Сюникской области подарило Министерству охраны природы участок в пятистах метрах от пограничного пропускного пункта.
Как сообщает  «Арменпресс»в беседе с журналистами руководитель аппарата министерства Ованес Ованнисян  отметил, что при необходимости участок может быть увеличен. На нем предполагается строительство административного здания национального парка «Аревик». Участок предоставлен в безвозмездное пользование. В будущем году начнется строительство здания. Он находится  в 500 м от пограничного пропускного пункта. О. Ованнисян отметил,  что нахождение на этом месте «природоохранного оазиса» будет в какой-то мере символично.
Начальник отдела особо охраняемых территорий агентства управления биоресурсами минприроды А. Агасян отметил, что по соглашению между Арменией и Ираном от 2012 г. стороны взяли на себя обязательство  создать центр посетителей.
«По соглашению предусматривалось создание на приграничной охраняемой территории парка дружбы и мира. Иранцы на своей стороне такой центр уже построили, мы создадим его в рамках «Программы содействия охраняемым территориям». В конечном итоге, предполагается совместно с иранской стороной создать охраняемую биосферную территорию… Для животных нет границ и нам нужно создать возможность беспрепятственного перехода границы для безоаровых козлов, кабанов, леопардов, муфлонов, медведей», - подчеркнул А. Агасян и добавил, что в рамках проекта предполагаются также научные исследования.