Հայաստան-Իրան անցակետի մոտակայքում նախատեսվում է այցելուների կենտրոն ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքը ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը հայ-իրանական անցակետից 500 մ հեռավորությամբ գտնվող տարածք է նվիրել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը նշեց, որ տարածքը անհրաժեշտության դեպքում կարող է ընդլայնվել։ Մենք նախատեսում ենք այնտեղ կառուցել «Արևիկ» ազգային պարկի վարչական շենքը։
«Այս տարի նախատեսում ենք իրականացնել շենքի նախագծման աշխատանքները և տարեվերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին սկսել շինարարական աշխատանքները։ Մեղրի համայնքի տարածքում «Արևիկ» ազգային պարկը պետք է ունենա իր վարչական շենքը։ Տարածքը համայնքի կողմից անհատույց տրամադրվել է նախարարությանը»,- ասաց Հովհաննիսյանը և հույս հայտնեց, որ կկարողանան մեկ այլ հանդիպման ժամանակ միմյանց շնորհավորել այդ վարչական շենքի կառուցման առթիվ։
Նվիրաբերած տարածքը գտնվում է Հայաստան-Իրան անցակետից 500 մ հեռավորության վրա և ՀՀ ԲՆ աշխատակազմի ղեկավարն ընդգծեց, որ ինչ-որ առումով շատ սիմվոլիկ կլինի, որպեսզի այդ հատվածում «բնապահպանական օազիս» լինի։
ՀՀ բնապահպանության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության հատուկ պահպանվող տարածքների բաժնի պետ Արամ Աղասյանը նշեց, որ 2012 թվականին կնքված Միջպետական համաձայնագրերով Հայաստանը և Իրանը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել այցելուների կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ։
«Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության Բնապահպանության նախարարությունների միջև կնքվել էր պայմանագիր, որ նախատեսված էր անդրսահմանային պահպանվող տարածքում բարեկամության և խաղաղության այգի ստեղծելու համար։ Նախատեսվող այցելուների համար տարածք իրանական կողմն արդեն իսկ ստեղծել է, իսկ Հայաստանի տարածքի այցելուների կենտրոնը կստեղծվի «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագրի» շրջանակում։ Այն հետագայում կարող է ծառայել նաև համագործակցության համար, որի վերջին փուլում ենթադրվում է իրանական կողմի հետ համատեղ ստեղծել  կենսոլորտային պահպանավայր… Կենդանիների համար չկան սահմաններ, և, այդ հանգամանքից ելնելով, պետք է այնպես անել, որպեսզի ապահովվի խոշոր կենդանիների՝ բեզոարյան այծի, վայրի խոզի, հովազի, մուֆլոնի, արջի անարգել տեղաշարժը»,- ընդգծեց Աղասյանը և հավելեց, որ համագործակցության շրջանակում ակնկալվում է նաև գիտական գործուղումներ իրականացնել։

Center for visitors to be established near Armenia-Iran border checkpoint
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Meghri community of Syunik province has donated an area located 500km away from the Armenian-Iranian border checkpoint to the ministry of nature protection, reports Armenpress.
Hovhannes Hovhannisyan – chief of staff of the ministry of nature protection, told reporters that the space can expand if necessary. “We plan to construct there the administrative building of Arevik national park”, he said. “This year we are planning to implement the building’s designing works and will launch the construction works in late 2018 or early 2019. The Arevik national park in Meghri community should have its administrative building. The area has been provided to the ministry”.
Aram Aghasyan – head of the specially protected areas of the Nature Protection Bioresources Management Agency, said according to the interstate agreements signed in 2012 Armenia and Iran reached an agreement to establish a center for visitors.
“The ministries of nature protection of Armenia and Iran have signed an agreement which aimed at creating a friendship and peace park in the transboundary protected area. The Iranian side has already created a space for the expected visitors, and the center for visitors in Armenia’s territory will be established within the frames of the Assistance to Protected Areas program. It later also can serve for the cooperation, and its last stage supposes creating a biosphere protection place jointly with the Iranian side”, Aghasyan said, adding that scientific trips are also expected to be conducted within the framework of the cooperation.
The construction of the Arevik national park’s administrative building is scheduled to be completed in 2019-2020.