ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով ժամանեց Հայաստան։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Կվիրիկաշվիլիի ինքնաթիռը վայրէջք կատարեց Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Վրաստանի իր գործընկերոջն օդանավակայանում դիմավորեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակության կազմում են առաջին փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Դիմիտրի Կումսիշվիլին, փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Միխեիլ Ջանելիձեն, պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիան, ֆինանսների նախարար Մամուկա Բախտաձեն, պաշտոնատար այլ անձինք:
Այցի շրջանակներում նախատեսված են նրա հանդիպումները ՀՀ Նախագահի և վարչապետի հետ:
Կառավարությունում կկայանա Կարեն Կարապետյանի և Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի պատվիրակությունների հանդիպումը ընդլայնված կազմով: Բանակցությունների ավարտին երկու երկրների վարչապետները հանդես կգան հանդիպման արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով:
Վրաստանի վարչապետը կայցելի նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Գիորգի Կվիրիկաշվիլին կհյուրընկալվի նաև «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում:

Премьер-министр Грузии прибыл в Армению
Делегация, возглавляемая премьер-министром Грузии Гиорги Квирикашвили прибыла с официальным визитом в Армению. Как сообщает «Арменпресс», премьер-министра Грузии встретил в аэропорту “Звартноц” премьер-министр Армении Карен Карапетян.
В составе делегации первый заместитель премьера, министр экономики и стабильного развития Грузии Димитри Кумсишвили, вице-премьер, министр ИД Михеил Джанелидзе, министр обороны Леван Изориа, министр финансов Мамука Бахтадзе, другие официальные лица.
В рамках визита предусмотрены встречи с президентом и премьер-министром Армении.
В правительстве состоится беседа тет-а-тет Карена Карапетяна и Гиорги Кеювирикашвили, после чего состоится встреча в расширенном составе. По завершению переговоров премьер-министры двух стран выступят с итоговыми заявлениями.
Премьер-министр Грузии посетит также Мемориал Цицернакаберд, где воздадут дань уважения памяти жертв Геноцида армян. Квирикашвили посетит также Центр креативных технологий “Тумо”.