Արմեն Ամիրյանը մարզային գրադարանների պատասխանատուներին հորդորել է գիրք կարդալը նորաձև դարձնել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը Լոռու, Կոտայքի և Արագածոտնի մարզային գրադարանների տնօրեններից, ովքեր նախարարություն էին ներկայացել տարեկան հաշվետվություններով, պահանջել է գիրք կարդալը նորաձև դարձնել, կրկնապատկել և եռապատկել ակտիվ ընթերցողների թիվը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախարարն իրավիճակը բարելավելու և մարզային կառույցի համար ոչ այնքան դյուրին խնդիրը լուծելու բազմաթիվ տարբերակներ է առաջարկել:
Մասնավորապես, Կոտայքի մարզային գրադարանի տնօրեն Անահիտ Խեչոյանին առաջարկել է մտածել շրջիկ գրադարան ստեղծելու մասին: Ողջ Հրազդան քաղաքը սպասարկելու համար հնարավոր է համարել նաև քաղաքի մեկ այլ տարածքում գրադարանի փոքրիկ մասնաճյուղ ստեղծելու հնարավորությունը: Առաջարկել է ակտիվորեն համագործակցել Ծաղկաձորի՝ շատ այցելուներ ունեցող հյուրանոցների հետ:
Համագործակցության տարբերակներ և գաղափարներ է առաջարկել նաև Արագածոտնի մարզային գրադարանի տնօրեն Լուսինե Կիրակոսյանին. աշխատել տեղի Հայորդաց տան հետ, հետաքրքիր միջոցառումներ իրականացնել Աշտարակում գործող Պերճ Պռոշյանի թանգարանում և այլն:
Լոռու մարզային գրադարանի տնօրենին հորդորել է համագործակցել Վանաձորի թատրոնի հետ. դերասանների օգնությամբ կազմակերպել հանրային ընթերցումներ մարդաշատ վայրերում, Տեխնոլոգիական կենտրոնի տնօրինության հետ քննարկել այդտեղ գրադարանի փոքրիկ մասնաճյուղ հիմնելու հնարավորությունը:
Արմեն Ամիրյանի համոզմամբ` հանրությանը գրքին մոտեցնելու և գիրք կարդալը նորաձև դարձնելու համար պետք է օգտագործել եղած բոլոր հնարավորությունները:
«Մի՛ վախեցեք համագործակցությունից: Բաց եղեք և ընկերություն արեք տարբեր կառույցների հետ: Առանց առողջ համագործակցության ոչինչ չի ստացվի: Մենք պետք է կարողանանք մտածել միևնույն հարթության մեջ: Գրկաբաց ընդունեք նոր գաղափարները, ինքներդ ոգևորվեք դրանցով ու անհանգստացրեք մեզ անընդհատ»,-Լոռու մարզային գրադարանի տնօրեն Կարինե Հակոբյանին ասել է նախարարը:
Գրադարանի տնօրենը նշել է, որ ընթերցողների և այցելուների թիվն ավելացնելու որոշակի քայլեր արդեն ձեռնարկել են. 2017-ի հուլիսից գրադարանում գործում է մանկական ժամանցային կենտրոնը: Ընթացքի մեջ է LOFT-ի հետ համագործակցության ծրագիրը: Տնօրենը նախարարի հետ խորհրդակցել է գրադարանի հարակից տարածքում գրադարան-սրճարան ստեղծելու հնարավորության շուրջ:
Փոքրիկ վիճակագրություն. 2017-ին Լոռու մարզային գրադարանն ունեցել է շուրջ 12 հազար, Կոտայքի մարզային գրադարանը՝ 5764, իսկ Արագածոտնի մարզային գրադարանը 4402 մշտական ընթերցող:

Министр культуры Армен Амирян предлагает руководителям областных библиотек сделать чтение книг модным занятием
Министр культуры РА Армен Амирян потребовал у директоров областных библиотек Лори, Котайка и Арагацотна, представивших годовые отчеты о проделанной работе, сделать чтение книг модным занятием, удвоить  и утроить количество читателей.
Как сообщили «Арменпресс» в службе информации министерства, министр предложил разные варианты решения этого непростого вопроса.
В частности, директору Котайкской библиотеки А. Хечоян он предложил подумать над созданием передвижной библиотеки, а для обслуживания г. Раздана – подумать над созданием филиала, наладить активное сотрудничество с гостиницами Цахкадзора.
Директору библиотеки Арагацотна Л. Киракосян было предложено наладить работу с местными Домами армянских детей (аналог бывших Дворцов пионеров), работать с домом-музеем П. Прошяна в Аштараке.
Директору библиотеки в Лори было предложено сотрудничать с Ванадзорским драмтеатром, организовать с актерами чтения книг в публичных местах, обсудить с дирекцией Технологического центра возможность создания филиала библиотеки.
А. Амирян уверен, что для повторного приучения населения к чтению нужно использовать все возможности.
«Не бойтесь сотрудничества! Будьте открытыми, дружите с различными организациями. Иначе ничего не выйдет. Мы должны думать в унисон. Принимайте новые идеи, воодушевляйтесь ими и постоянно теребите нас», - сказал он директору библиотеки Лори К. Акопян.
Сама директор отметила, что они предпринимают действия по увеличению числа читателей. С 2017 г. в библиотеке работает центр детского досуга, идет реализация программы сотрудничества с LOFT. Директор обсудила с министром также вопрос создания кафе-библиотеки.
Немного статистики. В 2017 г. областная библиотека Лори имела около 12 000 читателей, Котайка – 5764, Арагацотна – 4402 читателя.