«Այլևս երբեք»-ը չպետք է լինի սոսկ կարգախոս. Մադագասկարի ԱԳ նախարարը հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
«Այլևս երբեք»-ը չպետք է լինի սոսկ կարգախոս. Մադագասկարի ԱԳ նախարարը հարգել
է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որպես մարդկության հանդեպ հարգանքով լցված անձինք` մենք մշտական հիշողության պարտավորություն ունենք այն անմեղ զոհերի հիշատակի առջև, ովքեր պարզապես ապրել էին ուզում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հուշամատյանում այս խոսքերով է իր գրառումը սկսել Մադագասկարի արտաքին գործերի նախարար Անրի Ռաբարի-Նձական, ով Հայաստանում է աշնանը մեր երկրում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության XVII-րդ գագաթնաժողովին իրենց երկրի նախագահի այցի կազմակերպման հարցերով: «Որպես անձինք, ովքեր հարգանքով են վերաբերվում մարդկությանը` մենք նաև մշտական հիշողության պարտավորություն ունենք անմեղ զոհերի հիշատակի առջև: Այն երեխաների, պատանիների, երիտասարդների, կանանց և տղամարդկանց հանդեպ, ովքեր ընդամենը խնդրում էին թույլ տալ իրենց ապրել: Ողջ մարդկությունը պետք է դաս քաղի այս սոսկալի դեպքերից, որպեսզի պատմությունն այլևս այս ուղղությամբ չկրկնվի: «Այլևս երբեք»-ը չպետք է լինի սոսկ կարգախոս, մենք այդպես պետք է ապրենք: Մենք խոնարհվում ենք ու մեր հարգանքի տուրքն ենք մատուցում բոլոր հայ զոհերի հիշատակին»,-գրել է Անրի Ռաբարի-Նձական:
Մադագասկարի ԱԳՆ-ն իրեն ուղեկցող պատվիրակության անդամների հետ նախ ծաղիկ խոնարհեց Ծիծեռնակաբերդի բարձունքին՝ անմար կրակի մոտ, ապա շրջեց թանգարանում և ծանոթացավ 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան Կայսրության կողմից իրագործված Հայոց ցեղասպանության պատմությանը:
Լրագրողների հետ զրույցում օտարերկրյա դիվանագետը նշեց, որ մինչ Հայաստան գալն արդեն ծանոթացել էր այս իրադարձություններին և ցավով արձանագրել, որ աշխարհում այսօր էլ «այսպիսի սոսկալի դեպքեր կրկնվում են»: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան, որ «Հայաստանը ստանձնել է առաջամարտիկի դեր ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում, ինչպես կարող է Մադագասկարն աջակցել մեր երկրին այդ հարցում», Անրի Ռաբարի-Նձական ասաց. «Մադագասկարի ներկա ղեկավարությունը մեծ հարգանք ունի մարդու իրավունքների, մարդասիրության նկատմամբ, իհարկե, մենք, որ գտնվում ենք մեր բարեկամ երկրում, դա արդեն նշանակում է, որ Հայաստանի հետ կիսում ենք նույն արժեքները»:

«Никогда больше» не должно быть просто лозунгом: министр ИД Мадагаскара почтил память жертв Геноцида армян
«Никогда больше» не должно быть просто лозунгом: министр ИД Мадагаскара почтил
Как люди, полные уважением к человечеству, мы обязаны вечно помнить о тех невинных жертвах, которые попросту хотели жить. Как передает «Арменпресс», эти слова записал в книге почетных гостей в Музее-институте Геноцида армян министр ИД Мадагаскара Анри Рабари-Ндзака, который прибыл в Еереван в связи с организацией осенью в Ереване XVII саммита Франкофонии. «Как люди, полные уважением к человечеству, мы обязаны вечно помнить о тех невинных жертвах, которые попросту хотели жить. О тех детях, юношах, женщинах и мужчинах, которые просили позволить им жить. Все человечество должно почерпнуть урок из этих ужасных событий, чтобы история более не повторялась в этом направлении. «Никогда больше» не должно быть просто лозунгом: мы должны так жить. Мы преклоняемся и воздаем дань уважения всем жертвам Геноцида армян»,- записал министр ИД Мадагаскара Анри Рабари-Ндзака.
Вместе с сопровождающей его делегацией МИД Армении, министр ИД Мадагаскара Анри Рабари-Ндзака возложил цветы к Мемориалу, затем посетил Музей-институт Геноцида армян, где ознакомился с экапозицией.
Анри Рабари-Ндзака в беседе с журналистами сказал, что знал об этих событиях еще до приезда в Армению, и скорбит о том, что и «сегодня в мире происходят подобные вещи».   На вопрос «Арменпресс» о том, что, поскольку Армения взяла на себя роль авангарда в борьбе с геноцидами, в чем может помочь ей Мадагаскар, он ответил: «Нынешнее руководство Мадагаскара очень уважает права человека, гуманизм. То, что мы находимся в дружественной нам стране, уже означает, что мы разделяем ее ценности».