50-ից ավելի մարդ Է հրդեհներից զոհվել չինական Նոր տարվա տոնակատարության շրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում հրդեհների հետեւանքով ավելի քան 50 մարդ Է զոհվել լուսնային օրացույցով Նոր տարվա տոնակատարության ժամանակաշրջանում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Չինաստանի հասարակական անվտանգության նախարարությանը:
«Չունցզե»-ն (Գարնան տոնը, լուսնային օրացույցով Նոր տարին) Չինաստանում սկսվել Է լույս փետրվարի 16-ի գիշերը: Ամանորյա հանդիսություններն ավարտվում են Լապտերների (Յուանսյաոցզե) տոնից հետո, լուսնային օրացույցով առաջին ամսվա 15-րդ օրը: Չինաստանում պաշտոնական ամանորյա արձակուրդներն ավարտվել են փետրվարի 22-ին:
Նշվում Է, որ Չինաստանի տարածքում փետրվարի 15-ից մինչեւ 22-ն ընդամենն արձանագրվել Է ավելի քան 12 հազար հրդեհ, որոնց հետեւանքով զոհվել Է 51 մարդ, եւս ինը հոգի տուժել Է: Այդուամենայնիվ, նշվում Է, որ հրդեհների քանակն անցյալ տարվա համեմատությամբ կրճատվել Է 12,8 տոկոսով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Более 50 человек погибли от пожаров во время китайского Нового года
Более 50 человек погибли в результате пожаров в период празднования Нового года по лунному календарю. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Синьхуа со ссылкой на министерство общественной безопасности Китая.
"Чуньцзе" (праздник Весны, Новый год по лунному календарю) наступил в Китае в ночь на 16 февраля. Новогодние празднества закончатся после праздника Фонарей (Юаньсяоцзе), на 15-й день первого месяца по лунному календарю. Официальные новогодние каникулы в Китае завершились 22 февраля.
Сообщается, что всего с 15 по 22 февраля на территории Китая произошли более 12 тысяч пожаров, в которых 51 человек погиб, еще девять пострадали. Впрочем, отмечается, что количество пожаров сократилось на 12,8% по сравнению с прошлым годом.