Սուրեն Կարայանն ընդունել է Ճապոնիայի արգործնախարարության պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը փետրվարի 16-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական հարցերով  տեղակալ Մանաբու Հորիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին նախարարության լրատվական ծառայությունից, կողմերը կարևորել են նախօրեին Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև կնքված ներդրումների ազատականացման, խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին համաձայնագրի ստորագրումը։ Մանաբու Հորին նշել է, որ լիահույս է, որ համաձայնագրի կնքմամբ երկու երկրների գործարար կապերն առավել կամրապնդվեն։ Ճապոնացի պաշտոնյան շնորհակալություն է հայտել համաձայնագրի մշակման գործում նախարար Սուրեն Կարայանի և Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության աշխատակազմի ներդրած ջանքերի համար։
Նախարար Սուրեն Կարայանը նշել է, որ երկու երկրները տնտեսական փոխգործակցությունը խորացնելու լուրջ ներուժ ունեն։ Նախարարի խոսքով՝ Ճապոնիայի կառավարության աջակցությամբ Հայաստանում իրականացված ծրագրերը բավականին արդյունավետ են եղել։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ճապոնիայի գործարար շրջանակների կապերի ամրապնդման հնարավորությունների շուրջ։

Сурен Караян принял делегацию МИД Японии
Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян 16 февраля  принял делегацию МИД Японии во главе с замминистра по консультативным вопросам Манабу Хори.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   Министерстваэкономического развития и инвестиций Армении, стороны  отметили важность подписания  соглашения о либерализации, стимулирования и двусторонней защиты инвестиций между  РА  и Японией.
Хори выразил надежду, что с подписанием соглашения двусторонние  деловые  отношения  укрепятся, выразив благодарность Сурену  Караяну и аппарату  министерства за усилия в подготовке  соглашения.
В свою очередь министр Караян отметил, что обе страны  обладают большим  потенциалом экономического  сотрудничества.