Նախագահն ընդունել է Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին Ազգային խորհրդի ղեկավարի տեղակալները, խորհրդարանում ներկայացված բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ բարեկամ Շվեյցարիայից այսպիսի ներկայացուցչական պատվիրակության այցը Հայաստան մեկ անգամ ևս վկայում է հայ-շվեյցարական հարաբերությունների բարձր մակարդակի, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների փոխադարձ համակրանքի մասին: Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել մշտապես վերընթաց զարգացող երկկողմ միջպետական հարաբերությունների մասին և վստահություն հայտնել, որ պատվիրակության հագեցած օրակարգով այցն անպայմանորեն իր ազդեցությունը կունենա հայ-շվեյցարական համագործակցության ամրապնդման վրա:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Դոմինիկ դը Բյումանին՝ անցած տարեվերջին Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել նրան բեղմնավոր աշխատանք: Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Դոմինիկ դը Բյումանին՝ մինչ այժմ հայ-շվեյցարական կապերի ամրապնդման գործում նրա հետևողական աշխատանքի և նվիրումի համար: Ընդգծելով, որ Շվեյցարիան Հայաստանի համար մշտապես եղել է վստահելի գործընկեր, Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Շվեյցարիային՝ Հայաստանի համար բոլոր դժվարին պահերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու և աջակցելու համար:
Հանրապետության Նախագահը և Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում երկուստեք կարևորել են միջխորհրդարանական համագործակցության դերը, որը, ըստ զրուցակիցների, լավագույնս լրացնում է միջպետական օրակարգը՝ յուրովի նպաստելով ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը։ Այդ համատեքստում Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել, որ հետաքրքիր զուգադիպությամբ Հայաստանի և Շվեյցարիայի խորհրդարանական բարեկամության խմբերի նախկին նախագահներն այժմ ղեկավարում են Հայաստանի և Շվեյցարիայի օրենսդիր մարմինները, ինչը կրկնակի պարտավորեցնում է խորացնել կապերը երկու երկրների խորհրդարանների միջև:
Զրուցակիցները հայ-շվեյցարական առնչությունների սերտացման համար մեկ այլ կարևոր հարթակ են համարել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը, որի նախագահությունը ստանձնել է Հայաստանը, և հույս հայտնել, որ այս տարվա հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը կանցնի բարձր մակարդակով:
Սերժ Սարգսյանը և Դոմինիկ դը Բյումանը կարևորել են երկու երկրների խորհրդարանականների սերտ համագործակցությունը միջազգային հարթակներում: Նախագահ Սարգսյանն առանձնահատուկ բարձր է գնահատել 2012 թվականին Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորությամբ Շվեյցարիայի խորհրդարանականների բարեկամական խմբի այցը Արցախ՝ նշելով, որ նման այցերը թույլ են տալիս տեղում և անձամբ ծանոթանալ իրավիճակին:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ: Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Շվեյցարիայի Համադաշնությանը այս հիմնահարցում հավասարակշռված դիրքորոշման, ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահներին աջակցելու ու խնդրի հանգուցալուծմանը նպաստելու պատրաստակամության և ջանքերի համար:

President Sargsyan receives delegation led by President of National Council of Swiss Confederation
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on February 7 the delegation led by President of National Council of Swiss Confederation Dominique de Buman comprised of the Vice Presidents of the National Council and representatives of all the parliamentary factions.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Armenian President’s Office, greeting the guests the President of the Republic noted that the visit of such a representational delegation from friendly Switzerland to Armenia once again shows the high level of political relations between the two countries and the mutual sympathy of the two peoples. President Sargsyan talked with satisfaction about the consistently developing inter-state relations and expressed confidence that the visit of the delegation with its saturated agenda will undoubtedly have a positive impact on the strengthening of Armenian-Swiss cooperation.
Serzh Sargsyan congratulated Dominique de Buman on the occasion of being elected President of the National Council of Switzerland at the end of last year and wished him productive work. The President thanked Dominique de Buman for his devotion and consistent works aimed at the strengthening of Armenian-Swiss relations. Emphasizing that Switzerland has always been a reliable partner for Armenia, President Sargsyan thanked friendly Switzerland for supporting and standing with the Armenian people during difficult periods for Armenia.
The President of Armenia and the President of the National Council of Switzerland highlighted the role of inter-parliamentary cooperation for the development of interstate relations. In this context Serzh Sargsyan assessed it symbolic that by an interesting coincidence that former heads of parliamentary friendship groups of Armenia and Switzerland now head the legislative bodies of Armenia and Switzerland, which doubles the obligation to deepen parliamentary relations between the two states.
The interlocutors assessed the International Organisation of la Francophonie, the Presidency of which has been taken over by Armenia, as another good platform for making Armenian-Swiss ties closer, and hoped that the Francophonie summit to be held in Yerevan in October will be held at a high level.
Serzh Sargsyan and Dominique de Buman highlighted the close cooperation between the parliaments of the two countries in international organizations. President Sargsyan particularly highlighted the visit of the parliamentary friendship group of Switzerland led by Dominique de Buman to Artsakh in 2012, noting that such visits allow to get acquainted with the situation on site and personally.
During the meeting President Serzh Sargsyan and Dominique de Buman exchanged ideas over Nagorno Karabakh conflict settlement process. The President of Armenia thanked the Swiss Confederation for its balanced position on the issue and the support to the OSCE Minsk Group Co-chairs, as well as its readiness and efforts aimed at contributing to the solution of the issue.