Հայաստան-Ղազախստան ապրանքաշրջանառությունն աճել է 51.2 տոկոսով. հանդիպել են երկու երկրների վարչապետները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ալմաթիում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը փետրվարի 2-ին հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Բակիջան Սագինտաևի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ անցած տարվա առաջին 11 ամիսների ընթացքում, 2016թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 51.2 տոկոսով: Երկու երկրների վարչապետները համակարծիք են եղել, որ այժմ անհրաժեշտ է շարունակել ջանքեր գործադրել այդ ցուցանիշները բարելավելու և տնտեսական կապերն էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ երկու երկրներում էլ կան բազմաթիվ հեռանկարային նախագծեր, որոնք կարելի է իրականացնել համատեղ և փոխշահավետ պայմաններով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության ոլորտներում փոխգործակցության, ինչպես նաև համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցերին:
Կարեն Կարապետյանը նաև գործընկերոջը տեղեկացրել է Մեղրիում բացված Ազատ տնտեսական գոտու հնարավորությունների մասին՝ ընդգծելով, որ այդ, ինչպես նաև այլ արտոնյալ առևտրային ռեժիմների առկայությունը լավ հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի միջոցով այլ խոշոր շուկաներ մուտք գործելու համար:

Товарооборот между Арменией и Казахстаном вырос на 51.2%
Находящийся с рабочим визитом в Алматы премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня, 2 февраля, встретился с премьер-министром Республики Казахстан Бакытжаном Сагинтаевым. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян отметил, что благодаря совместной работе за 11 месяцев 2017 года, по сравнению с аналогичным периодом 2016 года, товарооборот между двумя странами вырос на 51.2 %. Стороны выразили единое мнение, что сейчас необходимо продолжить усилия в направлении улучшения этих показателей и дальнейшего углубления экономических связей.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян подчеркнул, что в обеих странах есть многочисленные перспективные проекты, которые можно реализовать совместно и на взаимовыгодных условиях.
В ходе встречи были обсуждены вопросы взаимодействия в сферах информационных технологий, сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности.
Карен Карапетян ознакомил коллегу с возможностями свободной экономической зоны, открывшейся в ноябре прошлого года в Мегри – на армяно-иранской границе, отметив, что СЭЗ, а также наличие льготных торговых режимов  предоставляют хорошие возможности для выхода через Армению на другие крупные рынки.