Թվային վերափոխումն արդյունավետ կառավարմամբ և տնտեսությամբ երկիր ունենալու հնարավորություն է. Կարեն Կարապետյան
Թվային վերափոխումն արդյունավետ կառավարմամբ և տնտեսությամբ երկիր ունենալու
հնարավորություն է. Կարեն Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը փետրվարի 2-ին ելույթ է ունեցել Ալմաթիում կայացած «Թվային օրակարգը գլոբալիզացիայի դարաշրջանում» համաժողովին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ներկայացնելով Հայաստանի թվային օրակարգը՝ վարչապետն ընդգծել է, որ թվային վերափոխումը, մեր ընկալմամբ, ոչ միայն քայլ է դեպի տեխնոլոգիական առաջընթաց, այլև միակ հնարավորությունն է՝ կարճ ժամանակահատվածում դառնալու արդյունավետ կառավարմամբ և տնտեսությամբ երկիր, ու այստեղ մեզ համար այլընտրանքներ չկան:
«Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն ակտիվ զարգանում է: Վերջին տարիներին այս բնագավառում մենք տարեկան ունենում ենք շուրջ 25 տոկոս աճ: Մենք դեռ չենք ամփոփել անցյալ տարվա արդյունքները, բայց ակնկալում ենք մոտ 28-30 տոկոս աճ», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Իր խոսքում վարչապետն անդրադարձել է նաև կրթական ոլորտին՝ նշելով, որ Հայաստանի բոլոր, անգամ հեռավոր շրջանների դպրոցներում շախմատը որպես  ուսումնական առարկա է դասավանդվում, ինչպես նաև  ուսուցանվում են ռոբոտատեխնիկա և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, իսկ այս տարվանից՝ բիզնես և ֆինանսներ:  Կարեն Կարապետյանը խոսել է նաև ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասին՝ նշելով, որ 2016 թվականին այն աշխարհի լավագույն նորարարական դպրոց է ճանաչվել, և ներկայում կենտրոնն ընդլայնվում է  ոչ միայն երկրի ներսում, այլև նրա սահմաններից դուրս: Վերջերս Փարիզի քաղաքապետարանն է հայտարարել իրենց մոտ նման կենտրոն բացելու մասին:
Անդրադառնալով Հայաստանի թվային օրակարգին՝ վարչապետն ասել է, որ ներկայում թվային արագընթաց առաջխաղացումն իրականացվում է թվային փոխակերպման 6 հիմնական ուղղություններով՝
• թվային կառավարություն
• թվային հմտություններ
• ենթակառուցվածք
• կիբերանվտանգություն
• մասնավոր հատված
• ինստիտուցիոնալ հիմքեր:
«Ազգային թվային օրակարգի առաջխաղացման արդյունավետ համակարգման նպատակով Հայաստանի կառավարությունը 2017 թվականին հիմնել է «Թվային Հայաստան» հիմնադրամը, մշակվել է «Հայաստանի թվային փոխակերպման օրակարգ  2018-2030 թթ.» զարգացման ծրագիրը: Թվային օրակարգի համաձայն՝ մինչև 2030 թ. «պետություն-բիզնես» ծառայությունների գծով մտադիր ենք հասնել 100 տոկոսանոց ցուցանիշի և 80 տոկոսանոց թվային փոխգործակցության «պետություն-բիզնես» ծառայությունների գծով»,- հայտարարել է Կարեն Կարապետյանը:
Համաժողովին մասնակցել են Եվրասիական տնտեսական միության երկրների կառավարությունների ղեկավարներ, ՏՏ ոլորտի միջազգային փորձագետներ ու մասնագետներ:

Digital transformation an opportunity to have country with effective governance and economy – Armenian PM
Digital transformation an opportunity to have country with effective governance and economy –
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Karen Karapetyan on February 2 delivered a speech at the Digital Agenda in the Era of Globalization forum in Almaty, Kazakshtan, the government told Armenpress.
Presenting Armenia’s digital agenda the PM said “we believe that the digital transformation is not only a step to technological progress, but also is the only opportunity to become a country with effective governance and economy in a short period of time, and here there are no alternatives for us”.
“The field of information technologies is actively developing in Armenia. In the recent years we have an annually nearly 25% growth in this sphere. We have not summarized the results of the previous year yet, but we expect nearly 28-30% growth”, the PM said.
In his remarks he also touched upon the education sector, stating that chess is taught in all schools of Armenia, including in schools of remote regions, as well as robotics and IT are also taught, and starting from this year children will also study business and finances in schools. Karen Karapetyan talked about the TUMO Center for Creative Technologies stating that it was recognized as the world’s best innovative school in 2016, and at present the Center expands not only within the country, but also abroad. Recently the Paris Municipality announced opening a similar center in the city.
Coming to Armenia’s digital agenda, the PM said at the moment the rapid digital progress is being implemented by 6 main directions of digital transformation:
-digital governance
-digital skills
-infrastructure
-cyber-security
-private sector
-institutional basis
"In order to effectively coordinate the progress of the national digital agenda, the Armenian government established Digital Armenia fund in 2017, Armenia’s digital transformation agenda 2018-2030 development program has been prepared. According to the digital agenda, we plan to reach 100% figure on “state-business” services until 2030 and 80% digital partnership on “state-business” services”, the PM said.
The forum was attended by the heads of government of the EAEU states, IT international experts and specialists.