Գերմանիայի կառավարությունը դատապարտել Է ավտոկոնցեռնների փորձերը մարդկանց եւ կենդանիների վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի նախարարների կաբինետը հանդես Է եկել երկրի ավտոկոնցեռնների խիստ քննադատությամբ՝ մարդկանց եւ կենդանիների վրա դրանց փորձերի պատճառով, որոնք, զանգվածային լրատվամիջոցների տվյալներով՝ կատարվել են պարզելու համար ազոտի երկօքսիդի ազդեցությունը մարդու առողջության վրա, որը գոյանում Է դիզելային շարժիչների աշխատանքի ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այդ փորձարկումները ոչ մի բանով չի կարելի արդարացնել»,- հունվարի 29-ին կայացած ճեպազրույցում նշել Է Գերմանիայի նախարարների կաբինետի պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆան Զայբերտը: Նրա խոսքով՝ նման փորձարկումների վերաբերյալ հաղորդումները «հարուցում են քննադատական շատ հարցեր, այդ թվում՝ ոչ միայն բարոյական բնույթի»:
Ինչպես հաղորդել Է Suddeutsche Zeitung թերթը, Գերմանիայի երեք խոշորագույն ավտոարտադրողների՝ Volkswagen-ի, BMW-ի եւ Daimler-ի կողմից ստեղծված հետազոտական ինստիտուտը մասնակցել Է մարդկանց վրա փորձերի ֆինանսավորմանը՝ պարզելու ազոտի երկօքսիդի ազդեցությունը մարդու առողջության վրա, որը գոյանում Է դիզելային շարժիչների աշխատանիքի ժամանակ: Անցյալ շաբաթվա վերջին The New York Times թերթը հայտնել Էր, որ Volkswagen կոնցեռնի հանձնարարությամբ Գերմանիայում համանման փորձեր են կատարվել կապիկների վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Кабмин ФРГ решительно осудил опыты автоконцернов над людьми и животными
Правительство ФРГ выступило с резкой критикой немецких автоконцернов за опыты над людьми и животными, которые, по данным СМИ, проводились, чтобы установить влияние диоксида азота, выделяемого при работе дизельных двигателей, на здоровье человека, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Эти испытания ничем нельзя оправдать", - отметил в понедельник на брифинге официальный представитель кабмина ФРГ Штеффен Зайберт. По его словам, сообщения о подобных испытаниях "вызывают много критических вопросов, в том числе не только этического характера".
Как сообщила газета Suddeutsche Zeitung, созданный тремя крупнейшими немецкими автопроизводителями - Volkswagen, BMW и Daimler - исследовательский институт участвовал в финансировании опытов на людях, чтобы установить влияние диоксида азота, выделяемого при работе дизельных двигателей, на здоровье человека. В конце прошлой недели газета The New York Times сообщала, что по заданию концерна Volkswagen в Германии проводились аналогичные опыты на обезьянах.