Հայաստանը պատրաստ է նպաստելու Եվրոպայի խորհրդի հաջողությանը. ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
Հայաստանը պատրաստ է նպաստելու Եվրոպայի խորհրդի հաջողությանը. ՀՀ Նախագահ
Սերժ Սարգսյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 24-ին Ստրասբուրգում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանին իր ելույթում նշել է.
«Խորհրդարանական վեհաժողովի hարգարժա՛ն նախագահ,
Հարգելի՛ պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Վեհաժողովի հարգելի՛ անդամներ,
Նախ ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ ու իհարկե շնորհավորում Ձեզ, հարգարժա՛ն պարոն Նիկոլետի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի բարձր պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ։ Հիրավի, Ձեզ վիճակվել է նախագահել մեր Վեհաժողովը բավական բարդ ժամանակաշրջանում: Հավատացած եմ, որ Ձեր երկարամյա փորձն ու անձնական որակներն ավելի քան պահանջված են մեր կառույցի հետագա հաջողության և հեղինակության համար: Ցանկանում եմ նաև բարձր գնահատել տիկին Կիրիակիդեսի աշխատանքը, ով լավագույնս իրականացրեց ԵԽԽՎ նախագահի առաքելությունը։
Նախորդ անգամ պատիվ եմ ունեցել ելույթով հանդես գալու այս բարձր ամբիոնից 2013 թվականին, երբ Հայաստանը նախագահում էր Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում։ Այդ առաքելությունը կարևոր հանգրվան էր Եվրոպայի խորհրդի ընդարձակ ընտանիքում մեր ինտեգրվելու տեսանկյունից: Կարծում եմ՝ մենք այն պատվով իրականացրինք:
Վաղը հունվարի 25-ն է՝ այն օրը, երբ մենք 17 տարի առաջ անդամակցեցինք Եվրոպայի խորհրդին: Երբ անդամակցում էինք համաեվրոպական այս կառույցին, լիովին գիտակցում էինք, թե ինչ ճանապարհ ենք անցնելու: Գիտակցում էինք նաև, որ ժողովրդավարության կառուցումն ու ամրապնդումը առանց Եվրոպայի խորհրդի կառույցների աջակցության և անմիջական մասնակցության դյուրին չէին լինելու: Իսկապես, քաղաքական կամքի ու համատեղ կառուցողական աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր եղավ հաղթահարել բազմաթիվ խոչընդոտներ և հասնել խորքային բարեփոխումների:
Այսօր Վեհաժողովի այս դահլիճում, հպարտությամբ կարող եմ հայտարարել. մենք կատարել ենք Եվրոպայի խորհրդի առջև ստանձնած՝ Հայաստանի ժողովրդավարացման հիմնական հանձնառությունները: Սա միայն մեր պնդումը չէ: Ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ուղղությամբ մեր արձանագրած հաջողությունները ճանաչվել են Եվրոպայի խորհրդի մոնիտորինգային մարմինների զեկույցներով։ Մենք հաստատակամորեն շարունակում ենք համաեվրոպական իրավական համակարգին միանալու գործընթացը, և այսօր մեր երկրի կողմից ստորագրված կոնվենցիաների թիվը մոտենում է 70-ի։ Ասեմ, որ սա սոսկ ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործընթաց չէ մեզ համար. մենք առաջին հերթին մեր հավատամքն ու պատկերացումներն ենք կյանքի կոչում այս ճանապարհով։ Եվ դա շարունակելու ենք։ Ավելին, այս ապրիլից սկսած մեր երկրի ընթացքը բարեփոխումների ճանապարհով նոր արագություն է ստանալու, քանի որ նախ՝ այդ ժամանակ ամբողջովին ուժի մեջ կմտնեն սահմանադրական փոփոխությունները և երկրորդ՝ մենք արդեն սկսում ենք Եվրոպական միության հետ ստորագրած Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված քայլերը։
Յուրաքանչյուր ժողովրդավարություն կենդանի օրգանիզմ է: Մեր պետականաշինության քառորդդարյա ջանքերն ուղղված էին հենց դրա սնուցմանը: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ ժողովրդավարությունը մշտապես պահանջում է ուշադրություն, վերաիմաստավորում, զարգացում. այն չի կարող դոփել տեղում և կենսունակ լինելու համար պետք է քայլի ժամանակին համընթաց։ Հենց այս տրամաբանությամբ էլ ձեռնամուխ եղանք Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը, որին Եվրոպայի խորհուրդը ցուցաբերեց իր համակողմանի աջակցությունը։
Ապրիլ ամսին ավարտին կհասնի այդ գործընթացը Եվրոպայի խորհրդի երեք հիմնասյուների՝ իրավունքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարության ամրապնդման հստակ տեսլականով։ Մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման լավագույն ուղի ընտրեցինք անցումը խորհրդարանական կառավարման ձևին։ Այդ գործընթացի մեկնարկը 2013 թվականին ազդարարեցի հենց այս բարձր ամբիոնից։
Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելուց ի վեր մենք ականջալուր ենք եղել մեր գործընկերների թե՛ քաջալերանքին, թե՛ քննադատությանը։ Կասկած չունեմ, որ թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը իրենց նպաստն են բերել Հայաստանի առաջընթացին:
Այս ողջ ընթացքում մենք սերտորեն համագործակցել ենք Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, որի փորձագիտական կարծիքի հիման վրա լրամշակվել էր սահմանադրական բարեփոխումների փաթեթը։ Փոխվստահության մթնոլորտում արդյունավետ այս աշխատանքը շարունակվում է առ այսօր՝ բարեփոխված Սահմանադրության ներքո բազմաթիվ նոր օրենսդրական լուծումները կյանքի կոչելու գործընթացում։ Դա լավագույնս դրսևորվեց Հայաստանի ընտրական նոր օրենսգրքի քննարկումների ժամանակ, որն ընդունվեց տարբեր քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ՝ թափանցիկ և ներառական գործընթացի արդյունքում: Մենք անգամ դիմեցինք աննախադեպ քայլի՝ օրենքում ամրագրելով քվեարկողների կողմից ստորագրված ընտրացուցակների հրապարակման պահանջ: Դա, ինչպես գիտեք, ընդունված պրակտիկա չէ, հատկապես անհատական տվյալների պաշտպանության տեսանկյունից: Սակայն մենք դա արեցինք՝ ընտրությունների հանդեպ հանրության առավել բարձր վստահությունն ապահովելու համար։
Նոր ընտրական օրենսգրքի կենսունակությունը լավագույնս դրսևորվեց 2017 թվականի ապրիլի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, որին հրավիրված մեծ թվով դիտորդական առաքելությունների թվում էր նաև այս Վեհաժողովի պատվիրակությունը։
Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ ընտրական նոր օրենսգրքի շնորհիվ Ազգային ժողովում այժմ հատկացված են պարտադիր տեղեր ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար: Դա ևս մեկ քայլ է առավել մասնակցային կառավարում ապահովելու ուղղությամբ:
Այժմ բարեփոխման ընթացքում են դատական, քրեական, քրեական դատավարության օրենսգրքերը, հանրաքվեի ու սահմանադրական դատարանի մասին օրենքները։ Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ իրավունքի գերակայության երաշխավորումը հնարավոր է միայն արդյունավետ, անկախ, կոռուպցիոն ռիսկերից զերծ դատաիրավական համակարգի պայմաններում։
Այս համատեքստում մենք կարևորում ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դերը, որի որոշումներն ու վճիռները կարևոր նշանակություն են ունենում մեր երկրում արդարադատության որակի բարձրացման առումով: ՄԻԵԴ-ի որոշումների հիման վրա կատարել ենք մի շարք օրենսդրական բարեփոխումներ, կատարելագործել ենք իրավակիրառ պրակտիկան: Սրանք կարևոր քայլեր են մեր երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ամրապնդելու ուղղությամբ: Մեր այդ աշխատանքն աննկատ չի անցնում. ՄԻԵԴ-ի վճիռները պատշաճ և հետևողական կատարելու հարցում Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների առաջատարներից մեկն է:
Հավատացած ենք, որ մարդու իրավունքների պատշաճ երաշխավորումն ու ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդումը չեն կարող արդյունավետ լինել` առանց կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարի: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է գերակայություն հանդիսանա հասարակական և քաղաքական բոլոր շերտերում։ Այս առումով Հայաստանի Հանրապետությունը նոր որակի գործիքակազմ է նախատեսել: Մասնավորապես, նախորդ տարվա կեսերին խորհրդարանը միաձայն ընդունեց մի քանի օրենքներ, որոնցով երկրում առաջին անգամ ստեղծվում է միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխանող կոռուպցիայի կանխարգելման մարմին։ Այն կսկսի գործել այս տարվանից, և դրա անդամները կընտրվեն խորհրդարանի կողմից: Նույն հակակոռուպցիոն փաթեթի շրջանակում ընդունվեց ազդարարման համակարգի և ազդարարների պաշտպանության օրենքը: Մենք նաև քրեականացրել ենք ապօրինի հարստացումը: Մենք լրջորեն ենք տրամադրված և հանձնառու ենք շարունակելու մեր համակարգային և հետևողական ամենօրյա աշխատանքը կոռուպցիայի ախտն արմատախիլ անելու ուղղությամբ:
Եվրոպայի խորհրդի անդամակցությունից ի վեր մեր երկիրն ամենայն պատասխանատվությամբ է վերաբերվել թե՛ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը, թե՛ այս կառույցի հիմնարար արժեքների հանդեպ մեր հավաքական հանձնառությանը:
Սակայն, վերջին տարիներին, ցավոք, մենք այս կառույցում ականատես եղանք աննախադեպ արժեքային ճգնաժամի, երբ որոշ, մեղմ ասած, անպատասխանատու պատգամավորների՝ Եվրոպայի խորհրդի բուն առաքելությանը հակասող գործելակերպը ծանր վնաս հասցրեց կազմակերպության հեղինակությանը: Եվրոպայի խորհրդի մեծ ընտանիքին նետվեց թերևս ամենամեծ մարտահրավերը՝ իր ստեղծումից ի վեր, երբ բացահայտվեցին Վեհաժողովում պատգամավորների կաշառման, դրանց արդյունքում անարդար քվեարկությունների դեպքեր:
2014 թվականից ի վեր մի շարք քաղաքականապես կողմնակալ և աղմկահարույց զեկույցներ, բանաձևեր հայաստանյան հասարակության շրջանում Վեհաժողովի նկատմամբ վերաբերմունքի խիստ փոփոխություն առաջացրին: Միևնույն ժամանակ, այդ բացահայտումները հույս են ներշնչում, որ նման արատավոր երևույթների կյանքը կարճ է։ Վաղ թե ուշ դրանք ջրի երես են դուրս գալիս՝ զրոյացնելով այդ եղանակով ընդունված բանաձևերը, ինչպես նաև հեղինակազրկելով դրանց հետևում կանգնած մարդկանց և ուժերին: Հավատացած եմ, որ կոռուպցիոն բացահայտումներն ուսումնասիրող անկախ հետաքննող մարմնի զեկույցը արմատախիլ կանի այդ արատավոր երևույթը՝ նպաստելով անդամ պետություններում մեր կառույցի հանդեպ վստահության ամրապնդմանը:
Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելիս՝ Հայաստանը պարտավորություն ստանձնեց նաև հետամուտ լինելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը բացառապես խաղաղ ճանապարհով` շարունակելով այդ նպատակով գործադրել իր ազդեցությունը Արցախի վրա: Թեև Եվրոպայի խորհուրդը հակամարտությունների կարգավորման հարթակ չէ, այդուհանդերձ, ելնելով մեր ստանձնած վերոհիշյալ պարտավորությունից՝ հարկ եմ համարում համառոտ անդրադառնալ այս խնդրին:
Սրանից ուղիղ 30 տարի առաջ արտաքուստ կարող էր թվալ, թե ամեն ինչ հանդարտ ու խաղաղ է Արցախում: Սակայն այդ մակերեսային պատկերը խաբուսիկ էր: Մենք երբեք չէինք հաշտվել Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու Ստալինի որոշման հետ:
Այդ տարիների ընթացքում խիստ մտահոգ էր Արցախի ժողովուրդը, քանի որ Բաքվի իշխանություններն ամեն ինչ անում էին հայերին իրենց պատմական բնօրրանից դուրս մղելու համար: Եթե 1926 թվականի մարդահամարով հայերը կազմում էին Արցախի բնակչության գրեթե 90 տոկոսը, ապա Բաքվի այդ քաղաքականության հետևանքով 1988 թվականին՝ ընդամենը 77 տոկոսը: Ես ինքս այդ իրողություններով մտահոգված արցախցիներից մեկն եմ եղել:
1988 թվականի փետրվարին արցախցիներն ընդվզեցին Բաքվի քաղաքականության դեմ և փորձեցին խաղաղ ճանապարհով իրացնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Ես այդ ընդվզման առաջին շարքերում եմ եղել: Արցախի խորհրդարանը որոշում ընդունեց, մարդիկ դուրս եկան խաղաղ ցույցերի: Ադրբեջանի պատասխանը պարզապես բացասական չէր: Ադրբեջանի պատասխանն էր Արցախից հարյուրավոր կիլոմետր հեռու գտնվող Սումգայիթ քաղաքում ապրող հայերի հանդեպ կոտորած իրականացնելը: Հայերից վրեժ էին լուծում Արցախի կայացրած որոշման համար:
Կշեռքի մի նժարում խորհրդարանի որոշումը և խաղաղ ցույցն էր, մյուս նժարում՝ բռնությունն ու կոտորածը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ առնչվող յուրաքանչյուր ոք պետք է քաջ գիտակցի այս իրողությունը:
Հենց այդ պատճառով սին են հակամարտող կողմերի միջև հավասարության նշան դնելու բոլոր փորձերը: Նման հավասարեցումը կեղծ անկողմնակալություն է: Այդպիսով հավասարության նշան է դրվում Սումգայիթի ջարդարարի և նրա զոհի միջև: Այս տարի փետրվարի 27-ին մենք ոգեկոչելու ենք Սումգայիթի ջարդերի զոհերին:
Ջարդերը վերածվեցին պետական քաղաքականության և Ադրբեջանը սանձազերծեց պատերազմ, որի նպատակն էր Արցախի հայ բնակչության լիակատար բնաջնջումը: Արդարության պակասուրդի և բնաջնջման սպառնալիքի պայմաններում Արցախը չուներ որևէ այլ ելք, քան ինքնապաշտպանության դիմելը: Այստեղ ևս ես առաջին շարքերում եմ եղել և վայրկյան իսկ չեմ ափսոսում ժամանակին կատարած իմ ընտրության համար:
Հակամարտությունը կարգավորելու ժամանակը վաղուց արդեն հասունացել է: Դրա համար անհրաժեշտ է խստագույնս պահպանել հաստատված հրադադարի ռեժիմը և կատարել նախկինում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները: Հանգուցալուծումը պետք է լինի խաղաղ և հաղթահարի արդարության պակասուրդը: Ես այս հարցում նույնպես միշտ առաջին շարքերում եմ լինելու, որտեղ էլ որ գտնվեմ: Կողմերը պետք է միասին ստանձնեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման պատասխանատվությունը՝ գտնելով փոխզիջումային հանգուցալուծում:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացն այս հակամարտության կարգավորման միջազգայնորեն համաձայնեցված միակ ձևաչափն է։ Այս ձևաչափին բազմիցս իր աջակցությունն է հայտնել միջազգային հանրությունը, այդ թվում նաև Եվրոպայի խորհուրդը։ Հայաստանի և Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունը պահանջում է հակամարտող բոլոր կողմերի համատեղ ջանքերը:
Սակայն Ադրբեջանն ակնհայտորեն պատրաստ չէ դրան: 2016 թվականի ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան ուղեկցվեց խաղաղ բնակչության և ռազմագերիների դեմ միջազգային հումանիտար իրավունքի աղաղակող խախտումներով: Դա ծանր հարված էր բանակցային գործընթացին, որն արթնացրեց Սումգայիթի ջարդերի մասին սոսկալի հուշերը:
Ցավոք, երբեմն այս Վեհաժողովում էլ տեղ են գտել զարգացումներ, որոնք հաշվի չեն առել նշածս իրողությունները` ջուր լցնելով նրանց ջրաղացին, ովքեր շահագրգռված չեն հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման մեջ: Վեհաժողովի բոլոր անդամներին կոչ եմ անում գիտակցել, թե ինչ բացասական հետևանքներ կարող են ունենալ անզգույշ կամ կողմնակալ ձևակերպումները Արցախում առկա առանց այդ էլ փխրուն կայունության վրա։
Պատերազմի մշտական վտանգի ներքո Արցախը շարունակում է ժողովրդա-վարություն կառուցել և խրախուսել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Այս բոլոր ձեռնարկներում Հայաստանը թև ու թիկունք է լինելու Արցախին, հետևողականորեն պաշտպանելու է Արցախի շահերը և իրավունքները, նպաստելու է Արցախի անվտանգության ամրապնդմանը: Եվրոպայում չպետք է լինեն «գորշ գոտիներ», երբ խոսքը մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին է, ինչպես իրավացիորեն նկատել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը։ Հուսով եմ՝ հեռու չէ այն օրը, երբ Արցախի կողքին կկանգնի նաև այս կազմակերպությունը՝ իր ողջ փորձագիտական ներուժով: Արցախի բնակիչը դրան արժանի է և այդ իրավունքը վաղուց արդեն վաստակել է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Արցախի իշխանությունների առաջնահերթություններից է. ի թիվս Եվրոպայի խորհրդի հիմնարար փաստաթղթերի՝ Արցախը դեռևս 2015 թվականին միակողմանիորեն միացել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային և պարտավորվել լիարժեքորեն կիրարկել այն։ Հատկապես գնահատելի է, որ Լեռնային Ղարաբաղը այս ամենին հասել է իր սեփական ուժերով` առանց միջազգային կառույցների շոշափելի աջակցության, ինչը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ այստեղ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու հարգանքը զուտ խոսքեր չեն, այլ գիտակցված ու հետևողական ընտրություն:
Արցախը չի կարող դուրս մնալ միջազգային գործընթացներից զուտ այն պատճառով, որ դրան դեմ է Ադրբեջանը, որի իշխանությունները թույլ են տալիս մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների աղաղակող խախտումներ՝ ընդհուպ մինչև ընդդիմադիր գործիչների քրեական հետապնդում, անգամ առևանգում մեկ այլ երկրի տարածքից:
Այստեղ կրկին պետք է անդրադառնամ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի գործունեությանը: ՄԻԵԴ-ի քննարկման առարկա են դարձել Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից ներկայացված դիմումներ, որոնք առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Պարզ է, որ ՄԻԵԴ-ը հարցին մոտենում է «գորշ գոտիներ» բացառելու և մարդու իրավունքները Եվրոպայի տարածքում երաշխավորելու նպատակով: Այնուամենայնիվ, ՄԻԵԴ-ի որոշումներում քաղաքական ձևակերպումներն ու գնահատականները կարող են ուղղակիորեն բացասաբար ազդել բանակցային գործընթացի վրա։ Ուստի, անհրաժեշտ է, որ ՄԻԵԴ-ն իր գնահատականներում չափազանց զգուշավոր լինի՝ խուսափելով քաղաքական ձևակերպումներից:
Ներկայիս գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում առավել քան խոցելի են մեր երկրների տնտեսությունները: Արդյունքում սոցիալական արդարության և բարեկեցության խնդիրները հանրային ուշադրության կիզակետում են հայտնվում։ Մեր տարածաշրջանի բարդ իրողություններն իրենց հերթին սահմանափակում են տնտեսական աճի ներուժը: Ուստի մենք ձգտում ենք լավագույնս օգտագործել առկա բոլոր հնարավորությունները, այդ թվում նաև՝ ինտեգրացիոն կառույցների ընձեռածները։
Հինգ տարի առաջ՝ 2013 թվականին Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու որոշումից քիչ անց, շատերը, այդ թվում՝ այս դահլիճում, թերահավատություն էին հայտնում Հայաստանի հանդեպ։ Սակայն Հայաստանն ապացուցեց, որ ի զորու է համատեղելու տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում իր ներգրավումը և նույնիսկ դառնալու համագործակցության օրինակելի մոդել։ Ուղիղ երկու ամիս առաջ՝ նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում Հայաստանը Եվրոպական միության հետ ստորագրեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը, որը նախատեսում է համագործակցության բոլորովին նոր որակ։ Եվ Հայաստանի լիարժեք ինտեգրումը ԵԱՏՄ կազմում բնավ խոչընդոտ չհանդիսացավ:
Մենք այսօր շարունակում ենք ակտիվորեն ընդլայնել մեր միջազգային ներգրավումը նաև այլ ուղղություններով: Մեզ համար համագործակցության յուրատեսակ հարթակ է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը թե՛ մարդու իրավունքների առաջխաղացման, թե՛ լեզվամշակութային տեսանկյուններից։ Մեր երկրին ընձեռվել է այս տարվա հոկտեմբերին Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը Երևանում հյուրընկալելու պատիվը։
Գագաթնաժողովն անցկացվելու է «Ապրել միասին» կարգախոսի ներքո և նախատեսվում է համանուն դաշնագրի ընդունում՝ ուղղված մարդու իրավունքների, միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության ամրապնդմանը: Մեզ համար սա պարզապես կարգախոս չէ. հայ ժողովուրդը գիտի ատելության քարոզի, անհանդուրժողականության ու խտրականության գինը և հնարավոր բոլոր հարթակներում պայքարում է դրանց դեմ:
Հաջորդ տարի նշելու ենք Եվրոպայի խորհրդի հիմնադրման 70-րդ տարեդարձը։ Սա լրջագույն հանգրվան է մեր մեծ ընտանիքի համար, որը գրեթե յոթ տասնամյակ պայքարում է Եվրոպայում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության համար: Ընդամենը 10 պետության կողմից հիմնադրված այս կառույցն այսօր միավորում է եվրոպական ընտանիքի 47 պետություն՝ 820 միլիոն բնակչությամբ։ Կարծում եմ` սա մեծ ձեռքբերում է, որը պետք է փայփայել, ջանք չխնայել դրական օրակարգի ձևավորման, կառույցի դերի ու նշանակության առավել բարձրացման համար:
Սակայն սրանով Եվրոպայի խորհրդի առաքելությունը չի սահմանափակվում: Այս կազմակերպությունը մեծ դերակատարում ունի ինչպես քաղաքական, այնպես էլ քաղաքակրթական առումով: Կարծում եմ, որ անհրաժեշտ է նոր լիցք հաղորդել կազմակերպությանը՝ վերաիմաստավորելով համաեվրոպական քաղաքական կառուցվածքում նրա դերն ու նշանակությունը: Կազմակերպության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է ունենալ արդիական մեխանիզմներ, որոնք իրապես պահանջված են մեր հասարակությունների կողմից։ Մենք արդեն տևական ժամանակ մեր ուշադրության կենտրոնում ենք պահում Գլխավոր քարտուղարի ձեռնարկած՝ Եվրոպայի խորհրդի բարեփոխումների ողջունելի գործընթացը:
Հայաստանը սատարում է նաև Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների ղեկավարների 4-րդ գագաթնաժողովը գումարելու գաղափարը։ Կարծում եմ՝ այն լավ առիթ կլինի վեր հանելու մեր մայրցամաքի համար առավել հրատապ խնդիրները և վերահաստատելու առավել կուռ և ներառական Եվրոպայի տեսլականը։ Վստահ եմ, որ Եվրոպայի խորհրդի հիմնադիրները առավել քան հպարտ կլինեին Եվրոպայի 47 երկիր մեկ հարկի տակ միավորելու փաստով։ Սա ձեռքբերում է, որի կարևորությունը չպետք է թերագնահատենք. այս միասնականությունը բոլորիս շարունակական ջանքերի կարիքն ունի։
Հայաստանը պատրաստ է լծվելու հետևողական աշխատանքի այս ուղղությամբ՝ ստանձնելով համագործակցության առավել հասուն մակարդակ: Հայաստանը պատրաստ է բոլոր հնարավոր միջոցներով նպաստելու ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության մեր ընդհանուր տանիքի՝ Եվրոպայի խորհրդի հաջողությանը։

Armenia ready to contribute to success of Council of Europe: President Sargsyan’s speech at PACE
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. Armenia’s President Serzh Sargsyan on January 24 participated in the winter plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Strasbourg where he delivered speech and answered the questions of the lawmakers, the Presidential Office told Armenpress.
Armenpress presents the full text of his speech:
“Honorable President of the Parliamentary Assembly,
Honorable Secretary General,
Distinguished Members of the Assembly,
At the outset, I would like to warmly greet and congratulate you, distinguished Mr. Nicoletti, on assuming the high office of the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. You have indeed embarked upon this mission in rather challenging times. I strongly believe that your extensive experience and strong personal qualities are exactly what is needed for the future success and reputation of our organization. I also wish to commend Mrs. Kyriakides for her excellent performance in the capacity of President of this Assembly.
The last time I had the honor to speak from this high podium was in 2013, when Armenia held the Chairmanship in the Committee of Ministers of the Council of Europe. That mission served as a key landmark in our integration within the larger family of the Council of Europe. I trust we met the expectations while carrying out that mission.
Tomorrow is January 25—the day on which we acceded to the Council of Europe exactly 17 years ago. At the time of joining this Еurope-wide structure, we were fully aware of the path that lay ahead of us. We were also fully aware that building and strengthening democracy would not be easy without the support and direct involvement of the Council of Europe structures. Indeed, through political will and joint constructive engagement, we managed to overcome numerous obstacles and to achieve profound reforms.
As I stand before this Assembly today, I can proudly state that we have honored the main commitments assumed towards the Council of Europe in terms of Armenia’s democratization. This is not merely our assertion. Our achievements in consolidating the democratic institutions have been recognized by the monitoring reports of the Council of Europe’s bodies. We firmly continue the efforts of joining the Europe-wide legal frameworks: the number of conventions Armenia has already signed up is close to 70. For us, this process is not simply about honoring the commitments that we undertook. In doing so, we are primarily implementing our own credo and our own convictions. We shall continue in that same vein. Moreover, our country’s progress on the path of reforms will get a new momentum and accelerate in April, when the amendments to the constitution will enter into full force, and when we will embark upon the implementation of activities envisaged by our Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with the European Union.
Any democracy is a living organism. Throughout our quarter-century-long efforts in State-building we aimed at nourishing this very organism. We have been fully conscious that democracy constantly requires attention, review, and advancement; it cannot afford a standstill, and must keep up with the rapidly changing times in order to remain viable. Along the lines of this logic, we undertook constitutional reform in Armenia, which received wide-ranging support of the Council of Europe.
The process will be completed in April with a clear vision of strengthening the three pillars of the Council of Europe—the rule of law, protection of human rights, and democracy. We chose a transition to a parliamentary form of government as the most suitable path for strengthening democracy in our country. I announced the launch of the process back in 2013 when I spoke from this high podium before this Assembly.
Since our accession to the Council of Europe, we have heard both encouragement and criticism from our partners. I have no doubt that both have helped Armenia’s progress.
Throughout this time, we have closely cooperated with the Venice Commission, based on the expert opinion of which we refined the constitutional reforms package. In an atmosphere of mutual trust, this efficient engagement continues up to date—through a process of implementing numerous new legislative solutions under the reformed Constitution. It was best manifested in the deliberations on Armenia’s new Electoral Code, which resulted in the adoption of a transparent and inclusive process with participation of various political actors across the board. We opted for something unprecedented— stipulating by law the demand to published the signed lists of voters after the election. As you are aware, this practice is not common, especially in light of personal data protection concerns. However, we decided and we did it, in order to secure greater public trust in the elections.
The new Electoral Code clearly proved its viability in the 2017 April parliamentary election, which was observed by a large number of invited observation missions, including a delegation of this Assembly.
It is important to underline that the new Electoral Code also resulted in allocation of a certain number of seats in the National Assembly exclusively for the representatives of the national minorities. It was yet another step towards achieving governance that is more inclusive.
We are currently reforming our judicial, criminal, and criminal procedure codes, as well as the Referendum Act and the Constitutional Court Act. We are well aware that only effective, independent, and free from corruption risks judiciary can safeguard the rule of law.
In this context, we appreciate the important role of the European Court of Human Rights, the jurisprudence of which plays an essential role in enhancing the quality of justice in our country. We have implemented a number of legislative reforms and improved the legal practices on the basis of the ECHR jurisprudence. These are important steps for consolidation of the human rights protection in our country. These efforts have not gone unnoticed: the Republic of Armenia is a leader among the Council of Europe member States in terms of the proper and persistent implementation of the judgments of the European Court.
We are convinced that proper protection of human rights and consolidation of democratic values cannot be effective without a relentless fight against corruption. It must be prioritized at all social and political layers. Armenia has contemplated a qualitatively new toolkit in this respect: in mid-2017, the National Assembly unanimously adopted a number of Acts that create a first-ever national entity for the prevention of corruption in line with all international standards. The entity will get effectively functioning in 2018, and the Parliament will elect its members. The anti-corruption package also resulted in the adoption of the Act on whistleblowing and protection of whistleblowers. We also criminalized illegal enrichement. We are determined and committed to continue our systematic and persistent efforts towards elimination of the evil of corruption day in and day out.
Since accession to the Council of Europe, our country has born profound responsibility for honoring our obligations and respecting our collective commitment to the fundamental values of this organization.
However, in recent years, we have witnessed an unfortunate and unprecedented crisis of values in this organization: through their irresponsible conduct, to say the least, some MPs have acted contrary to the core mission of the Council of Europe and inflicted heavy damage upon the organization’s reputation. The greater family of the Council of Europe thus faced perhaps the most serious challenge since its foundation, as cases of bribing Assembly members and resulting dishonest voting were exposed.
Since 2014, a number of politically biased and egregious reports and resolutions triggered a sharp change in the attitudes of Armenian society towards this Assembly. However, these revelations justify the hopes that such corrupt practices are short-lived. Eventually, they will rise to the surface, stamping out resolutions thus adopted, and discrediting the individuals and powers that back them. I am convinced that the report of the independent inquiry body looking into the exposed instances of corruption will eradicate those defective practices and help to strengthen the member States’ trust in our organization.
Upon accession to the Council of Europe, Armenia also undertook a commitment to pursue efforts to settle the Nagorno Karabakh conflict by peaceful means only and to use its influence over Artsakh to foster the solution to the conflict. Although the Council of Europe is not a conflict resolution platform, I believe it is appropriate to briefly touch upon the issue in light of our aforementioned commitment.
Exactly 30 years ago, on the surface, everything could possibly seem calm and peaceful in Artsakh. However, the surface image was deceiving. We had never put up with Stalin’s decision to annex Artsakh to Azerbaijan.
Throughout all those years, the people of Artsakh were extremely anxious because the Baku authorities did their best to drive Armenians out of their historic cradle. According to the 1926 census, Armenians accounted for over 90 percent of Artsakh’s population; as a consequence of the Baku policies, the percentage had declined to just 77 percent of the population by 1988. I myself was among the people of Artsakh that were worried about these developments.
In February 1988, the Artsakh people rose against the Baku policies and tried to exercise the Artsakh people’s right to self-determination in a peaceful way. I was at the forefront of the uprising. The Parliament of Artsakh took the decision, and people went out for peaceful rallies. Azerbaijan’s reaction was not simply a negative one. Azerbaijan’s reaction was the massacre of Armenians living in the town of Sumgait hundreds of kilometers away from Artsakh. It was an act of revenge against Armenians for the decision adopted by Artsakh.
One side of the scale had a parliament’s decision and a peaceful demonstration, and the other had violence and massacres. Everyone who needs to deal with the Nagorno-Karabakh conflict resolution must clearly comprehend this fact.
Hence, all attempts to put the parties of the conflict on the equal footing are inherently futile. Such an equation is nothing but false impartiality. It is an equality sign between the perpetrators of the Sumgait massacre and its victims. On February 27, we shall commemorate the victims of the Sumgait massacre.
The massacres went on to become the state policy, as Azerbaijan unleashed a war aimed at the complete annihilation of the Armenian population of Artsakh. Given the deficit of justice and the threat of extermination, Artsakh had no other choice but to resort to self-defense. Yet again, I was at the forefront, and I have never had the slightest regret about the choice I made then.
The time is ripe for the resolution of this conflict. It requires strict respect for the established ceasefire regime and honoring all the agreements reached in the past. Settlement must be peaceful and overcome the deficit of justice. No matter where I find myself, I will always be at the forefront for this matter as well. The parties shall assume joint responsibility for the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict and find a compromise solution, a middle ground settlement.
The negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-chairs is the only internationally agreed format for the resolution of this conflict. The international community, including Council of Europe, has reiterated its support to this format on numerous occasions. The commitment undertaken by Armenia and Azerbaijan requires a joint and concerted effort of all the parties to the conflict.
However, Azerbaijan is obviously not ready for it. The aggression that Azerbaijan unleashed against Artsakh in April 2016 was characterized by egregious violations of the international humanitarian law against the peaceful civilians and prisoners of war. It struck a heavy blow upon the negotiation process by reawakening dreadful memories of the Sumgait massacres.
Unfortunately, this Assembly has at times allowed developments that turned a blind eye to the aforementioned facts, watering the mill of those who are not interested in peaceful settlement of the conflict. I call upon all the members of this Assembly to apprehend the potential negative consequences of a careless or biased language for the fragile stability in Artsakh.
Facing a permanent threat of war, Artsakh continues to build democracy and to promote respect for human rights. In all of these initiatives, Armenia will continue to provide full support to Artsakh. Armenia will tenaciously defend the rights and interests of Artsakh and help to strengthen Artsakh’s security. As the Secretary General of the Council of Europe has rightly noted, there must be no grey zones in Europe when it comes to the protection of human rights. I hope that in the not-too-distant future, this organization, too, will stand by the side of Artsakh with all of its expertise. A person living in Artsakh deserves it; the people of Artsakh have long earned this right.
The protection of human rights is a priority for the Artsakh government: as to the fundamental documents of the Council of Europe, Artsakh unilaterally subscribed to the European Convention of Human Rights back in 2015 and undertook to implement it fully. Commendably, Nagorno Karabakh has achieved all of this on its own, without tangible support from any international organization. It proves once again that in Artsakh respect for and protection of human rights are not mere words, but a conscious and determined choice.
Artsakh cannot stay out of the international processes simply because Azerbaijan is opposed to it. The authorities of Azerbaijan commit flagrant violations of human rights and fundamental freedoms—not least the criminal prosecution of opposition figures and even their abduction from the territory of another country.
This brings me back to the work of the European Court of Human Rights: the ECHR has examined applications by Azerbaijani citizens that are also related to the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. I understand that the ECHR takes up these issues with the purpose of precluding “grey areas” and safeguarding human rights throughout Europe. Nevertheless, political language and assessments in the decisions of the ECHR can have direct negative impact on the negotiation process. Therefore, it is necessary for the ECHR to exercise extreme caution in its assessments and avoid any political language.
Our national economies are more vulnerable than ever in the face of present-day global challenges. As a result, welfare and prosperity are at the center of public attention. The challenging realities in our region in their turn undermine the economic growth potential. Therefore, we aspire to make the best use of all available resources, including the opportunities availed to us by integration structures.
Five years ago, in 2013, shortly after Armenia’s decision to accede to the Eurasian Economic Union, many people, including a number of them in this Assembly, expressed skepticism towards Armenia. However, Armenia proved her ability to combine engagement in different integration structures and even to serve as a role model of cooperation. On this day two months ago, on November 24, on the margins of the Eastern Partnership Summit in Brussels, Armenia and the European Union concluded a Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, which contemplates a completely new quality of engagement. Armenia’s fully-fledged integration in the Eurasian Economic Union was not an obstacle for that matter in any way or shape.
Today, we actively continue to extend our international engagement in various other directions. The Organisation Internationale de la Francophonie is a case in point; that is for us a unique platform of engagement in terms of both language and culture, as well as for promotion of human rights. Armenia will have the honor to host the 17th Summit of la Francophonie in October 2018 in Yerevan.
The motto of the summit will be “Vivre ensemble/Living Together,” and a pact with the same name will be adopted for strengthening human rights and intercultural and interreligious dialogue. For us, it is not simply a motto: the Armenian nation knows the price of hate speech, intolerance, and discrimination, and we fight against such practices on all possible platforms.
Next year, we will celebrate the 70th anniversary of the founding of the Council of Europe. It is a crucial landmark for our greater family, which has been fighting for the protection of human rights and fundamental freedoms in Europe for almost seven decades now. An organization created by only 10 States, it now unites 47 States of the European Family with a population of 820 million. I consider this to be an enormous achievement that should be cherished; no effort should be spared in building a positive agenda and further enhancing the role and significance of this organization.
The mission of the Council of Europe, however, extends beyond this. The organization has a great role to play in political as well as civilizational terms. I believe that the organization needs a further stimulus in redefining its role and significance in Europe-wide political architecture. Contemporary mechanisms and arrangements are truly wanted by our societies in order to increase this Organization’s effectiveness. For quite some time now, we are closely following the commendable process of reforms initiated in the Council of Europe by the Secretary General.
Armenia supports the idea of convening a 4th Summit of the Heads of State and Government of the Council of Europe. I believe it will be a good opportunity for identifying the most pressing problems of our continent and revisiting the vision of a stronger and more inclusive Europe. I am confident that the founders of the Council of Europe should have been very proud about the fact of uniting 47 countries of Europe under one roof. This is an achievement the importance of which should not be underestimated; this unity needs continuous support from all of us.
Armenia stands ready for the persistent journey towards a more mature form of engagement and cooperation. Armenia stands ready to contribute by all means at its disposal to the success of the Council of Europe—our shared home of democracy and the rule of law.