Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցերն Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 23-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանի, Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի և այդ պատգամավորական խմբերի անդամների հետ: Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանը հանդես են եկել ելույթներով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ներկայացնում ենք ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի հետ հանդիպմանը.
«Հարգելի՛ Ժակ Մարիլոսյան,
Այսօրվա հանդիպումն ինձ համար, իհարկե, առաջին հերթին հանդիպում է իսկական բարեկամների հետ՝ մարդկանց, ում համար բարեկամության խմբի անդամ լինելն ինքնանպատակ չէ, իսկ բարեկամությունը՝ թանկ։ Մարդկանց հետ, ովքեր իսկապես հանձն են առել իրենց ներդրումը բերել հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ բարեկամության ամրապնդմանը, մեր միջպետական օրակարգի համալրմանը, մեր ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման բարձրացմանը։ Եվ այդ պատասխանատու առաքելությունը ձեզ հաջողվում է հիանալի իրականացնել։ Շնորհակալ ենք, որ անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր դուք միշտ մեր կողքին եք և կայուն զարգացման ուղին բռնած Հայաստանին աջակցում եք կարևոր հարցերում, այդ թվում նաև՝ ժողովրդավարության և բարեփոխումների ամրապնդման գործում, Արցախի խնդրի արդարացի առաջմղման հարցում:
Հանդիպելով թե՛ Հայաստանում և թե՛ Ֆրանսիայում, մենք միշտ էլ քննարկելու հարցեր ունենք, քանի որ իսկական բարեկամներին վայել մեր ծավալուն օրակարգը դինամիկ զարգացում է ունենում, միշտ նորացվում է, փոփոխվում է՝ մեր երկրների, տարածաշրջանի և գլոբալ զարգացումներին համընթաց:
Ուրախ եմ, որ հայ-ֆրանսիական բարեկամական ոգուն համահունչ՝ խորհրդարանական համագործակցությունը դրսևորվում է նաև բազմակողմ հարթակներում` Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովներում: Գիտեմ, իհարկե, որ վերջին խորհրդարանական ընտրություններից հետո այդ վեհաժողովներում ֆրանսիական պատվիրակությունների կազմերը նորացվել են, բայց ես հույս ունեմ, որ այսօրվա պատվիրակությունները կշարունակեն համագործակցությունը մեզ հետ, մշտապես հետամուտ կլինեն այն հարցերին, որ զգայուն են նաև Հայաստանի համար: Իհարկե, նաև շատ բարձր եմ գնահատում Եվրոպական խորհրդարանի անդամներին: Մենք այնտեղ ներկայացված չենք, բայց շատ շնորհակալ եմ նաև այդ պատգամավորներին, ովքեր մշտապես ուշադիր են հայկական հարցերի նկատմամբ:
2017 թվականն, իսկապես, կարևոր տարի էր թե՛ Հայաստանի և թե՛ Ֆրանսիայի համար. Ֆրանսիայի ժողովուրդն ընտրեց նոր նախագահ, նոր խորհրդարան։ Ես վստահ եմ, որ այս Ազգային ժողովն էլ կշարունակի մեծ դերակատարում ունենալ Ֆրանսիան ավելի զարգացնելու և հզորացնելու գործում: Իհարկե, Հայաստանում ևս կայացան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք դարձան մինչ այդ իրականացված Սահմանադրական բարեփոխումների և ընդունված նոր Ընտրական օրենսգրքի յուրահատուկ փորձաքարը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանում առավել ամրապնդվեցին ժողովրդավարության հիմքերը, ինչի շնորհիվ մենք ապրիլին սահուն անցում կկատարենք կառավարման խորհրդարանական ձևին։ Անշուշտ, սա բեկումնային որոշում էր, որ մենք կայացրեցինք հիմնվելով մեր քաղաքական դաշտի ավանդույթների և մշակութային առանձնահատկությունների վրա՝ նպատակ ունենալով ապահովել Հայաստանի երկարաժամկետ կայուն զարգացումը։
2017 թվականին ստորագրվեց նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Դա մեզ համար առաջին հերթին նշանակում է, որ Հայաստանը, հայ ժողովուրդն իրեն համարում է եվրոպական քաղաքակրթության անքակտելի մաս՝ հավատարիմ իր ակունքներին, իր դավանանքին, մեր ընդհանուր եվրոպական արժեքներին:
Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Այս մասին ես հայտարարել եմ հնարավոր բոլոր բարձր ամբիոններից և այժմ էլ վերահաստատում եմ մեր այս հանձնառությունը: Եվ իհարկե, այս առումով մենք շատ բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամ և վստահելի գործընկեր Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ջանքերն ուղղված հիմնահարցի խաղաղ բանակցային կարգավորմանը: Միաժամանակ, բոլորը պետք է շատ հստակ գիտակցեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մարդու իրավունքների խնդիր է: Եվ այն կարող է լուծվել միայն մարդու հիմնարար և անօտարելի իրավունքներից մեկի՝ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման միջոցով: Ադրբեջանը պետք է ճանաչի և հարգի Արցախի ժողովրդի կողմից սեփական ապագան ինքնուրույն որոշելու իրավունքը, իսկ արցախահայության անվտանգությունը պետք է երաշխավորված լինի բոլոր հնարավոր միջազգային և ներքին մեխանիզմներով: Եվ այս առումով նույնպես ի դեմս ձեզ շատ կարևոր է Ֆրանսիայի ձայնը, քանզի Ֆրանսիան խաղաղության ջատագով է, իսկ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու խթանումը մշտապես Ֆրանսիայի առաջնահերթությունն է եղել:
Եվ այս համատեքստում մեծապես կարևորում եմ նաև ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցերը Արցախ, սեփական աչքերով տեսածի փոխանցումը Ֆրանսիայի հանրությանը, ինչը հսկայական, ուղղակի անգնահատելի նպաստ է բերում Արցախի խնդրի արդարացի կարգավորմանը: Եվ հետևելով ձեր օրինակին՝ արդեն իսկ բազմաթիվ երկրների օրենսդիրներ են այցելում ԼՂ, ինչն, անշուշտ, տալիս է իր դրական արդյունքները: Մեր բարեկամ պետությունների նմանօրինակ ջանքերի շնորհիվ՝ Արցախի ժողովուրդը փոքր, բայց հաստատուն քայլերով հաղթահարում է Ադրբեջանի քարոզչական կեղծիքը:
Ուրախ եմ ձեզ ասել, որ այս տարի մեր մայրաքաղաքում կտիրեն ֆրանկոֆոն ոգին, ֆրանսիական շունչը, կծածանվեն ֆրանսիական խորհրդանիշերը։ Երևանը հոկտեմբերին կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը։ «Ապրել միասին»՝ չափազանց կարևոր այս ուղերձը պիտի մենք բարձրաձայնենք։ Եվ ուրախ կլինենք բոլորիդ տեսնելու այդ միջոցառմանը:
Եվ, իհարկե, ես լիահույս եմ, որ դուք կշարունակեք խորացնել արդյունավետ համագործակցությունը ձեր հայ գործընկերների հետ, կշարունակեք այցելել Հայաստան և Արցախ, տեղեկանալ մեր անցուդարձին, կարող եք օբյեկտիվ տեղեկատվություն տարածել՝ ի շահ մեր երկրների, ի նպաստ եվրոպական ժողովրդավարության, մարդասիրության և խաղաղության: Ձեր աշխատանքն, իսկապես, շատ կարևոր է, մեզ համար շատ արժեքավոր:
Ինչպես դուք՝ ֆրանսիացիներդ եք ասում «Ցանկանալ նշանակում է կարողանալ» (Vouloir, c'est pouvoir): Վստահ եմ, որ ցանկության դեպքում հետևողական, ամենօրյա, ամենժամյա աշխատանքով մենք կարող ենք հասնել ավելիին՝ ի նպաստ մեր երկրների բարօրության և ի հարատևումն մեր ժողովուրդների պատմական բարեկամության։ Եվ ուզում եմ կրկնել պարոն Մարիլոսյանի խոսքերը՝

President Sargsyan attaches importance to visits of French parliamentarians to Artsakh
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. While on a working visit in France, Armenian President Serzh Sargsyan on January 23 met with chairman of the France-Armenia friendship group of the French National Assembly Jacques Marilossian, chairman of the France-Armenia friendship group of the French Senate Gilbert-Luc Devinaz and members of these parliamentary groups, the Presidential Office told Armenpress.
During the meeting President Sargsyan and Jacques Marilossian delivered remarks.
Armenpress presents the full text of the President’ speech:
“Dear Jacques Marilossian,
Dear MPs,
For me today’s meeting, of course, is first of all a meeting with real friends, with people for whom being a member of the friendship group is not an in itself, and the friendship is expensive. With people who really committed to bring their contribution to strengthening the Armenian-French unique friendship, supplementing our inter-state agenda, raising the mutual perception between our peoples. And you succeed in perfectly implementing this responsible mission. Thank you for being with us since the establishment of independence and for assisting Armenia, that took the sustainable development path, in key issues, including strengthening democracy and reforms, fair progress of the Artsakh issue.
Meeting both in Armenia and France, we always have issues to discuss since our agenda typical to real friends is dynamically developing, constantly upgrading, is changing in accordance with our countries’, the region’s and global developments.
I am happy that in line with the spirit of the Armenian-French friendship, the parliamentary cooperation is also demonstrated at multilateral platforms, in the parliamentary assemblies of the Council of Europe, the OSCE, NATO. Of course, I know that after the recent parliamentary elections the staffs of the French delegations in these assemblies have changed, but I hope today’s delegations will continue the cooperation with us, will be consistent in issues sensible for Armenia. Of course, I also highly appreciate the members of the European Parliament. We are not represented there, but I want to thank you that MEPs who are always attentive to the Armenian issues.
2017 was really an important year for Armenia and France: the French people elected a new President, new Parliament. I am confident that this National Assembly will continue playing a great role in further developing and strengthening France. Of course, in Armenia as well parliamentary elections were held which become a unique touchstone of the Constitutional reforms made before that and the adopted new Electoral Code. And this means that the basis of democracy further strengthened in Armenia thanks to which we will smoothly transition to the parliamentary system in April. Of course, this was a turning decision that we made relying on the traditions of our political field and cultural features aimed at ensuring Armenia’s long-term sustainable development.
In 2017 the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement was signed. This first of all for us means that Armenia, the Armenian people consider themselves as inseparable part of European civilization committed to their roots, faith, our common European values.
We are convinced that there is no alternative to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
I have stated this from all possible high tribunes and now as well I reaffirm our this commitment. And of course, in this sense we highly appreciate our friendly and reliable partner France’s, as an OSCE Minsk Group Co-Chair country, efforts aimed at the peaceful negotiated settlement of the conflict. At the same time, all must understand very clearly that the Nagorno Karabakh issue is a human rights issue. And it can be solved only through one of the fundamental and inalienable human rights, the people’s free right to self-determination. Azerbaijan should recognize and respect the Artsakh people’s right to determine their own future, and the security of the Artsakh-Armenians should be guaranteed with all possible international and domestic mechanisms. And in this sense as well the voice of France, in the face of you, is very important since France is an advocate of peace, and the human rights protection and promotion has always been the priority of France.
And in this context I attach great importance to the visits of the French parliamentarians to Artsakh, the transfer of what they have seen by their own eyes to the French people which brings a great, direct and invaluable contribution to the fair settlement of the Artsakh issue. And following your example, already legislators of many countries visit Nagorno Karabakh, which, definitely, gives its positive results. Thanks to such efforts of our friendly states, the Artsakh people overcome Azerbaijan’s propaganda fraud by small, but firm steps.
I am happy to inform you that this year our capital will be filled with the Francophonie spirit, the French breath. In October Yerevan will host the 17th Francophonie summit. We should voice “Live together” this very important message. And we will be happy to see you all in this event.
And, of course, I am full of hope that you will continue the productive cooperation with your Armenian colleagues, will continue visiting Armenia and Artsakh, be informed about developments, can  disseminate objective information for the benefit of our countries, European democracy, humanity and peace. Your activity is really very important for us and very valuable.
As you, the French say “To want means to be able” (Vouloir, c'est pouvoir). I am convinced that in case of wish and through a consistent, daily and hourly work we can achieve more for the welfare of our countries and long-lasting historical friendship of our peoples. I want to once again repeat the words of Mr. Marilossian,