Ֆրանսիայի հայ համայնքը կրկին օրակարգ կբերի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայ համայնքը պատրաստվում է 2018 թվականին կրկին օրակարգ բերել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու հարցը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ֆրանսիայի Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Հարութ Մարտիրոսյանը:
«Ակտիվ աշխատում ենք իրավաբանների հետ: Անպայման լուծում կգտնենք հարցը կրկին օրակարգ բերելու համար: Սա միայն Հայ դատի խնդիր չէ, Ֆրանսիայում գործող հայկական կազմակերպություններն իրենց ջանքերն են ուղղում այս գործին»,-ասաց Հարութ Մարտիրոսյանը:
Տարվա ընթացքում Ֆրանսիայում Հայ դատի հանձնախումբը շարունակելու է հայկական հարցերի հետ կապված աշխատանքը: Հարութ Մարտիրոսյանը նշեց, որ այս տարի զգալի անելիք կա խորհրդարանական դաշտում:
«Ընտրություններից հետո խորհրդարանի պատգամավորների զգալի մասը փոխվել է և ոչ բոլորն են բավական լավ տեղեկացված հայկական հարցերի վերաբերյալ: Հետևաբար մենք պետք է ակտիվ աշխատանք տանենք պատգամավորների հետ»,-ասաց նա:
Այս տարի նախատեսվում է կազմակերպել Ֆրանսիայի քաղաքական, հասարակական գործիչների այցը Հայաստան, Արցախ: Հարութ Մարտիրոսյանը նշեց, որ լավ առիթ է Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյա հոբելյանը:
«Նախատեսում ենք մասնակցել հոբելյանի շրջանակում Հայաստանում սպասվող միջոցառումներին` հրավիրելով Ֆրանսիայի քաղաքական, հասարակական գործիչների: Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի առիթով միջոցառումներ կանցկացնենք Ֆրանսիայում` համախմբելով մեր գործընկերներին:100-ամյակին պետք է ակտիվ աշխատել, վերհանել հայ-ֆրանսիական բարեկամության պատմության էջերը: Ի դեպ, քչերին է հայտնի, որ Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության տարիներին Ֆրանսիայում կար մեր երկրի դեսպանությունը»,-ավելացրեց Հարութ Մարտիրոսյանը:
Տարվա ընթացքում Ֆրանսիայի հասարակությանը կներկայացվեն գրքեր, ֆիլմեր` կապված Արցախի իրավունքների պաշտպանության, Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության և այլ հարցերի մասին:

Armenian community of France to re-introduce criminalization of Armenian Genocide denial into agenda of 2018
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. The Armenian community of France is planning to once again introduce the issue of criminalizing the denial of the Armenian Genocide into the agenda in 2018, Harut Martirosyan, Chairman of the Armenian National Committee of France told ARMENPRESS.
“We are actively working with lawyers. We will definitely find a solution to once again bring the issue to the agenda. This isn’t only the issue of the Armenian National Committee, Armenian organizations of France also putting efforts for this work”, he said.
During the year the committee will continue works relating to the Armenian issues. Martirosyan mentioned that significant work needs to be done this year in the parliamentary sphere.
“Significant part of the lawmakers have changed after the election and not everyone are well aware on the Armenian issues. Therefore we must actively work with MPs”, he said.
This year, the visit of French politicians and public figures is planned to be carried out to Armenia and Artsakh. Martirosyan said that the 100th anniversary of the First Republic of Armenia is a good occasion.
Events on the anniversary will also be held in France, he said.
“Few know that during the independence years of the First Armenian Republic, the embassy of our country operated in France”, he said.
Books and films relating to the protection of Artsakh’s rights, denial of the Armenian Genocide will be presented to the French public.