Ֆրանսիայի հայ համայնքը կրկին օրակարգ կբերի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայ համայնքը պատրաստվում է 2018 թվականին կրկին օրակարգ բերել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու հարցը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ֆրանսիայի Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Հարութ Մարտիրոսյանը:
«Ակտիվ աշխատում ենք իրավաբանների հետ: Անպայման լուծում կգտնենք հարցը կրկին օրակարգ բերելու համար: Սա միայն Հայ դատի խնդիր չէ, Ֆրանսիայում գործող հայկական կազմակերպություններն իրենց ջանքերն են ուղղում այս գործին»,-ասաց Հարութ Մարտիրոսյանը:
Տարվա ընթացքում Ֆրանսիայում Հայ դատի հանձնախումբը շարունակելու է հայկական հարցերի հետ կապված աշխատանքը: Հարութ Մարտիրոսյանը նշեց, որ այս տարի զգալի անելիք կա խորհրդարանական դաշտում:
«Ընտրություններից հետո խորհրդարանի պատգամավորների զգալի մասը փոխվել է և ոչ բոլորն են բավական լավ տեղեկացված հայկական հարցերի վերաբերյալ: Հետևաբար մենք պետք է ակտիվ աշխատանք տանենք պատգամավորների հետ»,-ասաց նա:
Այս տարի նախատեսվում է կազմակերպել Ֆրանսիայի քաղաքական, հասարակական գործիչների այցը Հայաստան, Արցախ: Հարութ Մարտիրոսյանը նշեց, որ լավ առիթ է Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյա հոբելյանը:
«Նախատեսում ենք մասնակցել հոբելյանի շրջանակում Հայաստանում սպասվող միջոցառումներին` հրավիրելով Ֆրանսիայի քաղաքական, հասարակական գործիչների: Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի առիթով միջոցառումներ կանցկացնենք Ֆրանսիայում` համախմբելով մեր գործընկերներին:100-ամյակին պետք է ակտիվ աշխատել, վերհանել հայ-ֆրանսիական բարեկամության պատմության էջերը: Ի դեպ, քչերին է հայտնի, որ Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության տարիներին Ֆրանսիայում կար մեր երկրի դեսպանությունը»,-ավելացրեց Հարութ Մարտիրոսյանը:
Տարվա ընթացքում Ֆրանսիայի հասարակությանը կներկայացվեն գրքեր, ֆիլմեր` կապված Արցախի իրավունքների պաշտպանության, Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության և այլ հարցերի մասին:

Армянская община Франции вновь вносит в повестку вопрос криминализации отрицания Геноцида армян
Армянская община Франции намерена в 2018 году вновь внести в повестку вопрос криминализации отрицания Геноцида армян. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал комиссар комитета Айдата Франции Арут Мартиросян.
«Активно работаем с юристами. Обязательно наайдем решение вопросу. Это вопрос не только Айдата – усилия прилагают и работающие во Франции армянские организации»,- сказал комиссар комитета Айдата Франции Арут Мартиросян.
В течение года комитет Айдата Франции продолжит свою работу в направлении различных армянских вопросов. Как сказал комиссар комитета Айдата Франции Арут Мартиросян, в этом году предстоит значительная работа по части парламента.
«Поменялся депутатский корпус, не все достаточно осведомлены об армянских вопросах, следовательно, нам предстоит активная работа с депутатами»,-сказал он.
В этом году планируется организовать висит политических и общественных деятелей Франции в Армению и Арцах. Как сказал комиссар комитета Айдата Франции Арут Мартиросян, хорошим поводом для этого является 100-летие Первой Республики.
«Кстати, немногим известно, что в годы Первой Республики во Франции действовало посольство Армении»,- сказал он.
В течение года французскому обществу будут представлены книги, фильмы, посвященные защите прав народа Арцаха, отрицанию Геноцида армян и пр.