Նախագահ Սարգսյանը հանձնարարել է գտնել գնաճի հետևանքների մեղմման գործիքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանատու կառույցներից պահանջել է հանրությանը մշտապես տեղեկացնել սպառողական շուկաներում տեղի ունեցող գործընթացների մասին: Այս մասին նա նշել է առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման և դրա հետևանքների հնարավոր մեղմմանն ուղղված լուծումների քննարկման նպատակով հունվարի 10-ին անցկացրած խորհրդակցության ժամանակ:
«Մենք պարտավոր ենք առանց հոգնելու, առանց հաշվի առնելու բազմաթիվ հանգամանքներ, մշտապես հանրությանը տեղեկացնել: Եվ չբավարարվենք միայն նրանով, որ մի փոխնախարար մի օր ասել է, թե որն է այս կամ այն ապրանքի թանկացման պատճառը: Բոլորս՝ այստեղ նստած բոլորս, պարտավոր ենք մշտապես հանրությանը տեղեկացնել այդ պրոցեսների մասին: Վստահ եմ, որ մարդիկ կտեսնեն՝ մեր ասածները օբյեկտիվ են, թե օբյեկտիվ չեն»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահն ընդգծել է, որ այդ բացատրությունները ներկայացնելուն զուգահեռ մշտապես պետք է կանխատեսումներ անել, և դրանց համար պատասխանատու լինել:
«Նրանք, ովքեր պատասխանատու են գնաճի համար Հայաստանում, պետք է մշտապես կանխատեսում անեն և հավաստիացնեն բոլորին, որ պետական բյուջեով նախատեսված ցուցանիշները կատարվելու են, որ, այո՛, մի ապրանքատեսակ թանկացել է, մի ծառայություն էժանացել է: Երբ մենք դա չենք անում, այս բացը լրացնում են ուրիշները: Եվ շատ-շատերը, որոշ դեպքերում մասնագիտական ունակությունների, մյուսները տեղեկատվության պակասի պատճառով, երրորդները այլ հանգամանքներով պայմանավորված, փորձում են ինչ-որ կերպ իրավիճակը լարել: Նորից եմ կրկնում՝ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, այդ թվում՝ այստեղ նստածներս, իրավունք ունենք ամբողջական պատճառների մասին ստույգ տեղեկատվություն ունենալու»,-նշել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով, եթե իրոք որոշ ապրանքատեսակների թանկացումներն ունեն օբյեկտիվ պատճառներ, ապա պետք է մտածել, թե ինչպես պետք է մեղմել այդ հետևանքները:
«Ես հիմա չեմ ուզում դեղատոմս առաջարկել, բայց օրինակ եմ ուզում բերել. մենք տարիներ ի վեր սուբսիդավորել ենք դիզվառելիքի ձեռքբերման գները գյուղացիական տնտեսությունների կողմից: Խնդրեմ, սա կարծում եմ, շատ նորմալ գործիք է, և պետք է շարունակել օգտագործել, բայց սա պարտադրանք չէ: Այսինքն՝ ես սա ասում եմ, որպեսզի մեզնից յուրաքանչյուրը մտածի, թե ինչպես ենք փորձելու մեղմել հետևանքները: Եվ մյուսը, որ այս կետի մեջ է մտնում՝ պետք են, իհարկե, հավաստիացումներ, բայց ոչ խոսքերով, այլ նաև գործով, որ բյուջեով նախատեսված բոլոր եկամուտները հավաքագրվելու են: Արդեն տարվա երկրորդ կեսին մենք կնայենք, թե նաև ինչպիսի լրացուցիչ խնդիրներ կարող ենք լուծել՝ սոցիալական նշանակության, որպեսզի գնաճը շատ ցավոտ չանդրադառնա մեր, առաջին հերթին, սոցիալապես անապահով խավի վրա: Ես դրա հնարավորությունները տեսնում եմ, իսկ դուք վստահ եմ, ինձնից ավելի սրատես եք այս հարցերում»,-խորհրդակցության ժամանակ ասել է Սերժ Սարգսյանը:

President Sargsyan tasks to find tools for alleviating price rise
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan has instructed responsible agencies to regularly inform the public about the processes in the consumer markets, Serzh Sargsyan told during the consultation convened on January 10 to discuss price rise of separate products and measures to mitigate its consequences.
“We are obliged to relentlessly inform the public without taking into account many circumstances. And it’s not enough that one of the deputy ministers once has told the reason of price rise of this or that product. All of us sitting here are obliged to consistently inform the public about those processes. I am convinced people will assess whether what we say are objective or subjective”, ARMENPRESS reports Serzh Sargsyan saying.
The President of Armenia emphasized that parallel to presenting the reasons, forecasts should be made and be responsible for them.
“Those responsible for price rise in Armenia must always make forecasts and ensure everyone that the state budget indicators will be fulfilled, that yes, the price of one product has increased, but the price for one service has decreased. When we do not do this, others fill this gap. And many people try to strain the situation in some cases due to lack of professional knowledge, others due to lack of information and some others as a result of other circumstances. I reiterate, any citizen of Armenia, including all of us sitting here, have the right to possess accurate information about the reasons of price rise”, President Sargsyan said.
According to the President, if really price rise of some goods have objective causes, we should think of how to alleviate the situation.
“I do not want to offer any receipts now, but want to bring an example. For years we have subsidized the price of diesel fuel for rural economies. I think this is a very normal tool, and we should continue doing that, but this is not an obligation. I say this in order each of us thinks how to alleviate the consequences”, President Sargsyan said.