Նախագահ Սարգսյանը հանձնարարել է գտնել գնաճի հետևանքների մեղմման գործիքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանատու կառույցներից պահանջել է հանրությանը մշտապես տեղեկացնել սպառողական շուկաներում տեղի ունեցող գործընթացների մասին: Այս մասին նա նշել է առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման և դրա հետևանքների հնարավոր մեղմմանն ուղղված լուծումների քննարկման նպատակով հունվարի 10-ին անցկացրած խորհրդակցության ժամանակ:
«Մենք պարտավոր ենք առանց հոգնելու, առանց հաշվի առնելու բազմաթիվ հանգամանքներ, մշտապես հանրությանը տեղեկացնել: Եվ չբավարարվենք միայն նրանով, որ մի փոխնախարար մի օր ասել է, թե որն է այս կամ այն ապրանքի թանկացման պատճառը: Բոլորս՝ այստեղ նստած բոլորս, պարտավոր ենք մշտապես հանրությանը տեղեկացնել այդ պրոցեսների մասին: Վստահ եմ, որ մարդիկ կտեսնեն՝ մեր ասածները օբյեկտիվ են, թե օբյեկտիվ չեն»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահն ընդգծել է, որ այդ բացատրությունները ներկայացնելուն զուգահեռ մշտապես պետք է կանխատեսումներ անել, և դրանց համար պատասխանատու լինել:
«Նրանք, ովքեր պատասխանատու են գնաճի համար Հայաստանում, պետք է մշտապես կանխատեսում անեն և հավաստիացնեն բոլորին, որ պետական բյուջեով նախատեսված ցուցանիշները կատարվելու են, որ, այո՛, մի ապրանքատեսակ թանկացել է, մի ծառայություն էժանացել է: Երբ մենք դա չենք անում, այս բացը լրացնում են ուրիշները: Եվ շատ-շատերը, որոշ դեպքերում մասնագիտական ունակությունների, մյուսները տեղեկատվության պակասի պատճառով, երրորդները այլ հանգամանքներով պայմանավորված, փորձում են ինչ-որ կերպ իրավիճակը լարել: Նորից եմ կրկնում՝ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, այդ թվում՝ այստեղ նստածներս, իրավունք ունենք ամբողջական պատճառների մասին ստույգ տեղեկատվություն ունենալու»,-նշել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով, եթե իրոք որոշ ապրանքատեսակների թանկացումներն ունեն օբյեկտիվ պատճառներ, ապա պետք է մտածել, թե ինչպես պետք է մեղմել այդ հետևանքները:
«Ես հիմա չեմ ուզում դեղատոմս առաջարկել, բայց օրինակ եմ ուզում բերել. մենք տարիներ ի վեր սուբսիդավորել ենք դիզվառելիքի ձեռքբերման գները գյուղացիական տնտեսությունների կողմից: Խնդրեմ, սա կարծում եմ, շատ նորմալ գործիք է, և պետք է շարունակել օգտագործել, բայց սա պարտադրանք չէ: Այսինքն՝ ես սա ասում եմ, որպեսզի մեզնից յուրաքանչյուրը մտածի, թե ինչպես ենք փորձելու մեղմել հետևանքները: Եվ մյուսը, որ այս կետի մեջ է մտնում՝ պետք են, իհարկե, հավաստիացումներ, բայց ոչ խոսքերով, այլ նաև գործով, որ բյուջեով նախատեսված բոլոր եկամուտները հավաքագրվելու են: Արդեն տարվա երկրորդ կեսին մենք կնայենք, թե նաև ինչպիսի լրացուցիչ խնդիրներ կարող ենք լուծել՝ սոցիալական նշանակության, որպեսզի գնաճը շատ ցավոտ չանդրադառնա մեր, առաջին հերթին, սոցիալապես անապահով խավի վրա: Ես դրա հնարավորությունները տեսնում եմ, իսկ դուք վստահ եմ, ինձնից ավելի սրատես եք այս հարցերում»,-խորհրդակցության ժամանակ ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Саргсян поручил найти инструменты для смягчения последствий роста цен
Президент Республики Армения Серж Саргсян потребовал от ответственных структур постоянно информировать общественность о происходящих на потребительских рынках процессах. Как сообщает Арменпресс, об этом Саргсян сказал на совещании по вопросам роста цен на отдельные товары в стране и шагам по смягчению этих подорожаний.
«Мы обязаны неустанно, не принимая во внимание многие обстоятельства, всегда информировать общественность. И не довольствоваться тем, что один из заместителей министра сказал однажды причину увеличения цен на некоторые товары. Все мы, все здесь сидящие, обязаны информировать общественность об этих процессах. Я убежден, что люди увидят, говорим ли мы объективно или нет», - сказал Серж Саргсян.
Президент Армении подчеркнул, что параллельно с представлением этих объяснений необходимо делать прогнозы и отвечать за них.
«Те, кто несет ответственность за инфляцию в Армении, должны постоянно прогнозировать и убеждать всех в том, что бюджетные показатели правительства будут выполнены, например, один продукт подорожала, но какая-то услуга подешевела. Когда мы этого не делаем, другие заполняют этот пробел. И многие, в некоторых случаях из-за их профессиональных способностей, а другие из-за отсутствия информации, третьи - по другим обстоятельствам, пытаются немного напрячь ситуацию. Повторяю, каждый гражданин Армении, включая тех, кто здесь сидит, имеет право получать точную информацию о причинах подорожаний», - отметил президент Армении.
По словам президента, если повышение цен на некоторые товары действительно имеет объективные причины, необходимо подумать о том, как смягчить последствия подорожания.
«Я не хочу предлагать сейчас рецептов, но я хочу привести пример. На протяжении многих лет мы субсидировали цены на дизельное топливо для фермеров. Пожалуйста, я считаю, что это очень хороший инструмент, и вы должны продолжать его использовать, но это не принуждение. То есть я говорю это, чтобы каждый из нас подумал о том, как попытаться смягчить последствия», - сказал Серж Саргсян.
По его словам, во второй половине года государство рассмотрит, какие дополнительные вопросы могут решить социальные проблемы, чтобы инфляция не повлияла на социально уязвимую категорию.