Շարմազանովն արձագանքել է ՀՀ Նախագահի մոտ կայանալիք խորհրդակցությանը չմասնակցելու Փաշինյանի կոչին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովը դրական չի արձագանքում ՀՀ Նախագահի մոտ Ազգային ժողովի խորհրդի մասնակցությամբ խորհրդակցությանը չմասնակցելու վերաբերյալ խորհրդարանի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի կոչին:
«Ես` որպես Ազգային ժողովի փոխնախագահ և խորհրդի անդամ, դրական չեմ արձագանքում պարոն Փաշինյանի կոչին: Եվ ոչ թե նրա համար, որ ինքն ընդդիմադիր է, իսկ ես իշխանության ներկայացուցիչ, այլ նրա համար, որ Նիկոլ Փաշինյանի ասածը արդարացված չէ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը ըստ Սահմանադրության` պետության գլուխն է: Այսինքն, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը իրավունք ունի իր մոտ հրավիրել թե գործադիրի ներկայացուցիչներին, թե պատգամավորներին, և մեր պարտականությունն է մասնակցել այդ խորհրդակցություններին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Շարմազանովը:
Նա հավելեց, որ ինքը` որպես Ազգային ժողովի խորհրդի անդամ, գնալու և մասնակցելու է Նախագահի մոտ կայանալիք խորհրդակցությանը ոչ թե նրա համար, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած քաղաքական թիմի անդամն է, այլ նրա համար, որ Նախագահը պետության գլուխն է, և իրենք պարտավոր են գնալ և հանդիպել նրա հետ:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմանը, թե խորհրդարանական երկրում պատգամավորների հետ հանդիպել ցանկացողները իրենք պետք է գան խորհրդարան` Շարմազանովը նշեց. «Եթե պարոն Փաշինյանը շատ է ցանկանում հանրապետության Նախագահին տեսնել խորհրդարանում, հիշեցնեմ, որ անցած տարվա մայիսին Նախագահը խորհրդարանում է, բացման նիստին հանդես եկավ ծրագրային ելույթով, սակայն Նիկոլ Փաշինյանի դաշինքը չմասնակցեց այդ նիստին»:
Նա հավելեց, որ ՀՀ Նախագահի հրավիրած խորհրդակցությունը իրավական է, և իրենք պարտավոր են գնալ և մասնակցել դրան: «Խորհրդարանական երկիր լինելը չի նշանակում, որ խորհրդարանը պետք է բոլորին իր մոտ հրավիրի»,- հավելեց նա:
Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի խորհրդի անդամներին կոչ է արել չմասնակցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ հունվարի 12-ին հրավիրված խորհրդակցությանը` պատճառաբանելով, որ Հայաստանը խորհրդարանական երկիր է, և խորհրդակցությունները պետք է կայանան խորհրդարանում:

Шармазанов ответил на призыв Пашиняна не принимать участие в совещании у президента
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов не считает положительным призыв главы парламентской фракции «Выход» Никола Пашиняна не участвовать в совещании президента Армении с председателями НС.
«Я, будучи вице-спикером Национального собрания и членом Совета, не считаю положительным призыв г-на Пашиняна. И не потому, что он является представителем оппозиции, а я - представитель власти, а потому, что слова Никола Пашиняна не оправданы. Президент Республики Армения, согласно Конституции, является главой государства. Другими словами, президент Армении имеет право пригласить представителей исполнительной власти, депутатов, и наш долг - принять участие в этих совещаниях», - как сообщает Арменпресс, сказал Шармазанов.
Он добавил, что будучи членом Совета НС, будет участвовать в консультациях с президентом не потому, что он является членом политической команды во главе с президентом Сержем Саргсяном, а потому, что президент является главой государства, и они обязаны пойти и встретиться с ним.
Коснувшись замечания Никола Пашиняна, что в парламентских государствах желающие встретиться с депутатами должны сами прийти в парламент, Шармазанов сказал: «Если г-н Пашинян хочет видеть президента Республики в парламенте, я хотел бы напомнить вам, что в мае прошлого года президент находился в парламенте с программным выступлением, но альянс Никола Пашиняна не принимал участия в этой сессии».
Он добавил, что созванное президентом совещание является законным, и они обязаны участвовать в нем. «Быть парламентской страной не означает, что парламент должен приглашать всех к себе», - добавил он.
Глава фракции «Выход» Никол Пашинян призвал членов Национального Собрания не участвовать в совещании, которое состоится и президента Армении 12 января, аргументируя это тем, что Армения является парламентской страной, и консультации должны проводиться в парламенте.