Ռիչարդ Միլսը գոհ է Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ տնտեսական հարաբերություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը գոհացուցիչ է համարում հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանն այս մասին հայտարարեց Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում կազմակերպված հայ-ամերիկյան գործընկերության եւ բարեկամության 25-րդ հոբելյանական տարվա եզրափակիչ միջոցառման շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում:
«Հայ-ամերիկյան հարաբերություններն ամուր են, եւ մենք սերտորեն համագործակցում ենք մի շարք ոլորտներում: Ինձ հատկապես գոհացնում են երկու երկրների միջեւ տնտեսական եւ առեւտրային հարաբերությունները: Հենց վերջերս մենք տվյալներ են ունեցել առ այն, որ վերջին 12 ամիսների ընթացքում Միացյալ Նահանգների հետ առեւտրի ծավալներն աճել են 35 տոկոսով: Առեւտուրը հնարավորություն է ստեղծում թե Հայաստանում, թե ԱՄՆ-ում, ստեղծում է նաեւ աշխատատեղեր: Բացի այդ, վերջին երկու տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգներից Հայաստանում կատարված ուղղակի օտարերկրյա ներդրումները կազմել են կես մլրդ դոլար, եւ ես հավատացած եմ, որ ներդրումներն աճելու են»,-ասաց Ռիչարդ Միլսը՝ ընդգծելով, որ հարաբերությունները միշտ կարելի է առավել ամրապնդել մի շարք ոլորտներում, օրինակ՝ ռազմական համագործակցության:
Անդրադառնալով Հայաստանում իր պաշտոնավարման ժամկետին՝ դեսպանն ասաց, որ դեռեւս վստահ չգիտի, թե մինչեւ երբ է պաշտոնավարելու որպես Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան:
«Բայց երբ ժամկետը լրանա, եւ ով էլ որ փոխարինի ինձ այդ պաշտոնում, նա կշարունակի աշխատանքներն այն ուղղություններով, որոնք ես գերակա եւ կարեւոր եմ համարում, մասնավորապես՝ ներդրումների եւ առեւտրի խորացումը երկու երկրների միջեւ, մարդու իրավունքների խթանումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, աշխատանքն այն մարդկանց հետ, ովքեր պայքարում են կոռուպցիայի դեմ, եւ այն աշխատանքները, որոնք միտված են երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ կապերն ավելի սերտ դարձնելուն»,-եզրափակեց դեսպանը:

YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. Ambassador of the USA to Armenia Richard Mills assesses the current level of Armenian-U.S. relations as satisfying, ARMENPRESS reports the Ambassador told the reporters during the final event of the jubilee year of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the USA.
“Armenian-U.S. relations are firm and we closely cooperate in many spheres. I am particularly satisfied with the economic and trade relations between the two states. Just recently we obtained data according to which trade turnover between the two states increased by 35% during the last 12 months. Trade creates opportunities both in Armenia and the USA, and also creates jobs. Besides, during the last 2 years FDIs from the USA to Armenia amounted to half a billion USD, and I am convinced the investments will rise”, Richard Mills said, stressing that relations can always be strengthened in a number of spheres, such as defense.
Referring to his position in Armenia, the Ambassador said that he does not know yet for sure how long he will hold the position of the Ambassador of the USA to Armenia.
“But when my tenure is over and whoever replaces me will continue the works in the directions that I assess priority, particularly deepening of investments and trade between the two states, fostering human rights, fight against corruption, collaboration with people who struggle against corruption and the works that are directed to making the relations between the two states and peoples closer”, the Ambassador concluded.