Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մասնակցությամբ Սյունիքի մարզում բացվեց «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին
ՄԵՂՐԻ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ներկայությամբ` դեկտեմբերի 15-ին տրվեց «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու գործունեության մեկնարկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` բացման արարողությանը ներկա էին նաև ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը, ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, մի խումբ գործարարներ: Սուրեն Կարայանը նշեց, որ տնտեսական գոտին նախատեսված է կառուցապատել երկու փուլով: «Առաջին փուլով ստեղծվել են նվազագույն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ ու նախապայմաններ ԱՏԳ աշխատանքները մեկնարկելու և այնտեղ գործելու ցանկություն ունեցող ընկերությունների գործունեությունը կազմակերպելու համար»,-ասաց նախարար Կարայանը:
Նրա տեղեկացմամբ` երկրորդ փուլով նախատեսվում է ԱՏԳ գործունեության համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների և տարածքի հավելյալ 70 հեկտարով ընդլայնում` ստեղծելով նախապայմաններ շահութաբեր բիզնես ծավալելու համար: Մասնավորապես, նշյալ տարածքներից շուրջ 50 հեկտարը կտրամադրվի շահագործողների գործունեության ապահովմանը, 10 հեկտարը` լոգիստիկ-պահեստային տարածքներին, մնացածը գրասենյակային և այլ ծառայությունների համար է: «Նախատեսվում է առաջիկա տարիներին ներգրավել 50-70 շահագործող ընկերություններ, որոնք կիրականացնեն շուրջ 100-130 միլիոն դոլարի ներդրումներ, կստեղծեն 1500 նոր աշխատատեղ և կարտահանեն 250 միլիոն դոլարի ապրանքներ ու ծառայություններ»,-հավելեց նախարարը:
Նրա հավաստմամբ` արդեն իսկ կան կոնկրետ ընկերություններ, որոնք ցանկություն են հայտնել գործունեություն ծավալել «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտում, և առաջիկա օրերին նրանցից հինգի հետ կստորագրվեն համաձայնագրերը: Նախարարը նաև կարևորեց փաստը, որ նորաբաց «Մեղրի» և Իրանի «Արաս» ազատ տնտեսական գոտիների միջև արդեն իսկ ստորագրվել է համագործության հուշագիր, ինչը կնպաստի երկկողմ տնտեսական համագործակցության և առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը: Կարայանի խոսքով` Մեղրի ԱՏԳ-ում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրություն են ցուցաբերում նաև եվրոպական, ռուսական և իրանական ընկերությունները:
Հայաստանի հարավային սահմանին տեղակայված «Մեղրի» ԱՏԳ-ում գործունեություն ծավալողները կազատվեն շահութահարկից, ավելացված արժեքի հարկից, ակցիզային հարկից և մաքսատուրքերից` վճարելով միայն եկամտային հարկ:

PM Karapetyan attends opening ceremony of Meghri Free Economic Zone in Syunik province
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The Meghri Free Economic Zone launched its activity on December 15 at the presence of Armenian Prime Minister Karen Karapetyan, reports Armenpress.
The opening ceremony was attended by minister of economic development and investments Suren Karayan, Syunik governor Vahe Hakobyan, Iran’s Ambassador to Armenia Seyed Kazem Sadjadi, as well as a group of businessmen.
Minister Suren Karayan said the Economic Zone is expected to be constructed at two stages. “At the first stage the minimum necessary infrastructures and preconditions have been created for launching the works of the FEZ and organizing the activity of companies that want to operate here”, the minister said.
According to him, at the second stage it is planned to expand the necessary infrastructures and the space by additional 70 hectares creating preconditions to run a profitable business. “It is planned to attract 50-70 operating companies in the upcoming years which will make nearly 100-130 million USD investments, will create 1500 new jobs and will export goods and services worth 250 million USD”, the minister said.
He said there are already companies which want to conduct an activity in the Meghri Free Economic Zone, and agreements will be signed with 5 of them in the upcoming days. The minister also highlighted the fact that the newly-opened Meghri FEZ and Iran’s Aras free trade zone have already signed a memorandum of cooperation which will contribute to developing the bilateral economic cooperation and increasing the trade turnover volumes.
Suren Karayan informed that European, Russian and Iranian companies are also interested in conducting an activity in the Meghri FEZ.
The companies operating in the Meghri FEZ will be exempt from profit tax, value added tax, excise tax and customs fees, paying only the income tax.
The fields of agriculture, processing industry, trade, transportation and storage economy, tourism will be presented in the FEZ.