ՀՀ արտգործնախարարը հանդիպել է Հունաստանի հայ համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աթենքում պաշտոնական այցելությամբ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 12-ին հանդիպում է ունեցել Հունաստանի հայկական կազմակերպությունների շուրջ չորս տասնյակ ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպմանը Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է Աթենք իր այցելության նպատակները և օրակարգը, հայ-հունական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ու զարգացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Նախարարը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերին, հիմնահարցի հանգուցալուծման գործընթացի վերջին զարգացումներին։
Էդվարդ Նալբանդյանը հունահայ համայնքի ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված համագործակցության հեռանկարների մասին, ծանոթացրել է միջազգային ու տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին։
Նախարար Նալբանդյանն անդրադարձել է Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի արդյունքներին, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի առաջիկա նախագահությանը, Երևանում հաջորդ տարի կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովին։

FM Nalbandian meets with representatives of Armenian organizations in Greece
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. While on an official visit in Athens, Armenian foreign minister Edward Nalbandian on December 12 had a meeting with nearly four dozen representatives of Armenian organizations of Greece, the foreign ministry told Armenpress.
At the meeting FM Nalbandian presented the goals and agenda of his visit to Athens, the steps aimed at further strengthening and developing the Armenian-Greek relations.
The minister thoroughly presented the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at peacefully settling the Karabakh conflict, as well as the recent developments over the conflict settlement process.
FM Nalbandian informed the Armenian community representatives about the prospects of cooperation envisaged by the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, introduced them on Armenia’s approaches over international and regional urgent issues, as well as the country’s foreign policy priorities.
The minister also touched upon the results of the OSCE Ministerial Council held in Vienna, Armenia’s upcoming presidency in the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC), and the upcoming Francophonie Summit in Yerevan.