ՀՀ արտգործնախարարը հանդիպել է Հունաստանի հայ համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աթենքում պաշտոնական այցելությամբ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 12-ին հանդիպում է ունեցել Հունաստանի հայկական կազմակերպությունների շուրջ չորս տասնյակ ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպմանը Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է Աթենք իր այցելության նպատակները և օրակարգը, հայ-հունական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ու զարգացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Նախարարը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերին, հիմնահարցի հանգուցալուծման գործընթացի վերջին զարգացումներին։
Էդվարդ Նալբանդյանը հունահայ համայնքի ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված համագործակցության հեռանկարների մասին, ծանոթացրել է միջազգային ու տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին։
Նախարար Նալբանդյանն անդրադարձել է Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի արդյունքներին, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի առաջիկա նախագահությանը, Երևանում հաջորդ տարի կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովին։

Министр иностранных дел Армении встретился с представителями армянской общины Греции
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, находящийся с официальным визитом в Афинах, 12-го декабря встретился с около четырьмя десятками представителей армянских организаций Греции.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в ходе встречи Эдвард Налбандян представил цели и повестку дня своего визита в Афины, шаги, предпринимаемые для дальнейшего укрепления и развития армяно-греческих отношений.
Министр обстоятельно представил усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта и последние развития в процессе урегулирования.
Эдвард Налбандян проинформировал представителей армянской общины Греции о перспективах сотрудничества между Арменией и Европейским союзом в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, представил подходы Армении относительно актуальных международных и региональных вопросов, приоритеты внешней политики Армении.
Министр Налбандян также коснулся итогов встречи Совета министров ОБСЕ в Вене, предстоящего председательства Армении в Организации Черноморского экономического сотрудничества и саммита Международной организации Франкофонии, который состоится в следующем году в Ереване.