Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովը քվեարկությամբ հաստատեց Հայաստանի Հանրապետության 2018թ. պետական բյուջեի նախագիծը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծին կողմ քվեարկեց 64, դեմ՝ 35 պատգամավոր:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի խոսքով՝ կառավարությունը բավականին հեռանկարային ծրագիր է ներկայացրել. 2018 թվականի բյուջեն նպատակային է, միտված ապագային:  «Մենք կարծում ենք, որ այս բյուջեն իրատեսական եւ կայունացման բյուջե էԲնականաբար, մենք պետք է հետեւողական լինենք այն բոլոր դրույթների իրականացմանը, որոնք դրված են բյուջեում: Մենք ողջունում ենք այն, քանի որ  այսօրվա Կառավարությունը պահի խնդիր չի լուծում»,-նշում է Վահրամ Բաղդասարյանը:
Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցությունը ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագիծը համարում է տնտեսական զարգացման համար հիմքեր ստեղծող և որոշ չափով գոտիները ձգելու փաստաթուղթ: ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը նշում է. «Կա վստահություն կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների հանդեպ, և լիահույս ենք, որ նույնիսկ այս տարվա համար նախատեսած տնտեսական ցուցանիշներն ավելին կլինեն և թույլ կտան այնպիսի հիմքեր ստեղծել, որոնք կդառնան սոցիալական լարվածությունը մեղմելու, երկիրը որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու հնարավորություն»:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը: Նա նշեց, որ բյուջեի ներկայացված նախագիծը լուրջ հիմքեր չի ստեղծում տնտեսական աճի և տնտեսական զարգացման համար, ուստի իրենք չեն կարող կիսել դրա քաղաքական պատասխանատվությունը ու դեմ են քվեարկելու: Բյուջեի նախագծին դեմ քվեարկեց նաև «Ելք» խմբակցությունը:

YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. The Armenian Parliament adopted the 2018 state budget draft, reports Armenpress.
64 MPs voted in favor of the draft, while 35 MPs against.
RPA faction head Vahram Baghdasaryan said the government has presented quite a prospective program: the 2018 budget is targeted and directed towards future. “We believe that this budget is realistic and stabilizing budget. Of course, we should be consistent on implementation of all provisions of the budget. We welcome it since today’s government doesn’t solve a problem of a moment”, Baghdasaryan said.
The ARF faction considers the 2018 state budget draft a document creating grounds for economic development. “There is a trust toward the government’s reforms, and we are hopeful that the economic indicators envisaged for this year will be more and will enable to create basis which will become an opportunity to ease the social tension and raise the country to a new qualitative level”, ARF faction secretary Aghvan Vardanyan said.
Before the voting Tsarukyan faction MP Mikayel Melkumyan delivered remarks, stating that the budget draft doesn’t create serious grounds for economic growth and development, therefore, they cannot share its political responsibility and will vote against the draft.