Բեռլինում բացվել Է Կարեն Շահնազարովի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեռլինի կենտրոնում գտնվող Գիտության եւ մշակույթի ռուսական տանը (ԳՄՌՏ) դեկտեմբերի 3-ին անցկացվել Է Կարեն Շահնազարովի ստեղծագործական երեկոն: Ռեժիսորը գրեթե մեկ ժամ պատասխանել Է դահլիճում ներկա գտնվողների հարցերին, պատմել իր հին ու նոր ժապավենների մասին, պատմություններ Է հիշել իր կյանքից: Դրանից հետո գրեթե երկու հարյուր հանդիսականների ներկայությամբ կայացել Է «Աննա Կարենինա: Վրոնսկու պատմությունը» ֆիլմի ցուցադրությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կիրակի օրվա սեանսով բացվել Է Շահնազարովի աշխատանքների հետահայաց ցուցադրությունը: Հաջորդ շաբաթվա ընթացքում ԳՄՌՏ-ում կցուցադրվեն «Ձմեռային երեկո Գագրայում», «Արքայասպանը», «Սուրհանդակը», «Հիվանդասենյակ թիվ 6», «Սպիտակ վագր», «Սերը ԽՍՀՄ-ում» ֆիլմերը:
«Մենք շատ հավանեցինք Մոսֆիլմի ժապավենները Բեռլին բերելու գաղափարը: Մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել այն բանին, որ դրանք այստեղ ավելի հաճախ ցուցադրվեն: Հուսով ենք, որ դա կանոնավոր բնույթ կկրի»,-ասել Է ռեժիսորը՝ հաղորդակցվելով դահլիճի հետ:

В Берлине открылась ретроспектива фильмов Карена Шахназарова
Творческий вечер Карена Шахназарова прошел 3 декабря в Российском доме науки и культуры (РДНК) в центре Берлина. Режиссер почти час отвечал на вопросы из зала, рассказал о своих старых и новых лентах, вспоминал истории из жизни. После этого в присутствии почти двухсот зрителей состоялся показ фильма "Анна Каренина. История Вронского", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Сегодняшним сеансом открылась ретроспектива работ Шахназарова. На протяжении следующей недели в РДНК будут демонстрироваться такие фильмы, как "Зимний вечер в Гаграх", "Цареубийца", "Курьер", "Палата № 6", "Белый тигр", "Любовь в СССР". "Идея привозить в Берлин ленты "Мосфильма" показалась нам очень хорошей. Мы готовы всячески содействовать тому, чтобы тут их показывали чаще. Надеюсь, что это будет происходить регулярно", - сказал режиссер, общаясь с залом.