ՀՀ վարչապետը Շվեյցարիայի դեսպանի հետ քննարկել է տնտեսական համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ վարչապետը Շվեյցարիայի դեսպանի հետ քննարկել է տնտեսական
համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Գասսերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, և եվրոպական երկրների շարքում Շվեյցարիան Հայաստանի առաջնային տնտեսական գործընկերներից է: Վարչապետը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ երկկողմ տնտեսական գործակցության ոլորտում այս տարի բավական մեծ առաջընթաց է արձանագրվել. 2017 թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին արտահանման ծավալը 2016 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 3.6 անգամ: Կարևորելով Շվեյցարիայի կողմից ՀՀ-ին տրամադրված Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի (GSP) առևտրային ռեժիմը՝ Կարեն Կարապետյանն ասել է, որ հայ-շվեյցարական տնտեսական գործակցության մեծ ներուժի լիարժեք իրացումը նոր մակարդակի կբարձրացնի երկկողմ կապերը: «Մենք պատրաստ ենք բազմաոլորտ համագործակցություն զարգացնել Շվեյցարիայի հետ՝ շվեյցարական կապիտալը ներգրավելով հայաստանյան շուկայում: Հայաստանը կարող է նաև բավական հետաքրքիր պլատֆորմ լինել շվեյցարական բիզնեսի համար և´ ԵԱՏՄ շուկայում, և´ Մեղրիում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտում, ինչպես նաև ԱՏԳ միջոցով իրանական շուկայում գործունեություն ծավալելու համար», - նշել է վարչապետը:
Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանը ևս գոհունակությամբ նշել է, որ երկկողմ տնտեսական գործակցության ոլորտում 2017 թ. նշանակալի աճ է արձանագրվել, և ներկայում նոր ներդրողներ են այցելում մեր երկիր՝ բիզնես միջավայրին և ներդրումային հնարավորություններին ծանոթանալու նպատակով: Լուկաս Գասսերն ասել է, որ մի շարք շվեյցարական ընկերություններ արդեն օգտվում են Հայաստանի՝ որպես երրորդ շուկաներ դուրս գալու պլատֆորմի հնարավորությունից և կարող են լավ օրինակ ծառայել, իսկ հայ-իրանական սահմանին ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը շատ լավ նախաձեռնություն է, որը նույնպես կարող է հետաքրքրություն ներկայացնել շվեյցարական ներդրողների համար: Դեսպանի կողմից՝ Հայաստանի արտահանողների կողմից GSP ռեժիմի լիարժեք կիրառումը ևս կնպաստի գործակցության նոր ուղղությունների բացահայտմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի հետագա խորացման հեռանկարները: Արծարծվել են, մասնավորապես, օդային ուղիղ հաղորդակցության հաստատման, զբոսաշրջության խթանման, ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում գործակցության, Հայաստան-Շվեյցարիա առևտրային պալատի գործունեության, համատեղ գործարար համաժողովների կազմակերպման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման, բիզնես միջավայրի բարելավման և այլ ուղղություններով համագործակցության զարգացման հնարավորությունները, ինչպես նաև  անդրադարձ է եղել վարչապետի՝  Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի մասնակցության հետ կապված հարցերին:

Премьер-министр Армении принял посла Швейцарии
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, Карапетян отметил, что между двумя странами установился политический диалог на высоком уровне и среди европейских стран Швейцария – одна из важных экономических партнеров Армении.
Премьер с удовлетворением констатировал, что в сфере двустороннего экономического сотрудничества в нынешнем году зафиксирован довольно большой прогресс: в январе-сентябре 2017 года по сравнению с аналогичным периодом 2016 года объем экспорта возрос в 3.6 раз.
Подчеркнув важность предоставленному Армении со стороны Швейцарии в рамках Всеобщей системы преференций (GSP) торговому режиму Карен Карапетян отметил, что полноценная реализация большого потенциала армяно-швейцарского экономического взаимодействия повысит уровень двусторонних связей.
«Мы готовы развивать сотрудничество со Швейцарией в различных областях, привлекая швейцарский капитал на армянский рынок. Армения может также стать для швейцарского бизнеса хорошей платформой и на рынке ЕАЭС, и в создаваемой свободной экономической зоне в Мегри, а также осуществления деятельности на иранском рынке посредством СЭЗ», - отметил премьер.
Посол Швейцарии с удовлетворением отметил, что в сфере двустороннего экономического сотрудничества в 2017 году зафиксирован существенный рост и в настоящее время Армению посещают новые инвесторы с целью ознакомления с бизнес средой и инвестиционными возможностями.
Лукас Гассер заявил, что ряд швейцарских компаний уже пользуются возможностями Армении как платформы для выхода на третьи рынки и могут послужить хорошим примером, а создание свободной экономической зоны на армяно-иранской границе – очень хорошая инициатива, которая также может представить интерес для швейцарских инвесторов. По словам посла, полноценное использование режима GSP армянскими экспортерами поспособствует выявлению новых направлений взаимодействия.
Собеседники обсудили в ходе встречи перспективы дальнейшего углубления экономических связей.
В частности, были затронуты возможности установления прямого авиасообщения, стимулирования туризма, взаимодействия в рамках свободных экономических зон, деятельности торговой палаты Армения – Швейцария, организации совместных бизнес-форумов, реализации инвестиционных программ, улучшения бизнес среды и развития сотрудничества в других направлениях.
Стороны коснулись также вопроса участия премьер-министра Армении во Всемирном экономическом форуме (ВЭФ) в Давосе.