Այս նախաձեռնությունը միտված է ավելի կանոնակարգված բանակ ունենալուն. պատգամավորը՝ տարկետման իրավունքը սահմանափակող օրինագծի մասին
Այս նախաձեռնությունը միտված է ավելի կանոնակարգված բանակ ունենալուն.
պատգամավորը՝ տարկետման իրավունքը սահմանափակող օրինագծի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագիծը «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսության, «Պատիվ ունեմ» և «Ես եմ» ծրագրերի տրամաբանական շարունակությունն է: Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ օրենքի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը: «Այս օրենսդրական նախաձեռնությունը միտված է ավելի ամուր և կանոնակարգված բանակ ունենալուն, և ես համոզված եմ, որ մենք դրա արդյունքները տեսնելու ենք շատ կարճ ժամանակահատվածում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Բաղդասարյանը:
Պատգամավորը շեշտեց, որ կարևոր է առաջին հերթին հասկանալ, թե ում համար ձեռնտու չէ, որպեսզի ՀՀ-ն ունենա ավելի կազմակերպված և ամուր բանակ: «Բնականաբար, ում ձեռք չի տալիս, նրանք կարող են լինել հրահրողներ: Չեմ ցանկանում ավելի շատ տողերը բացել»,- ասաց Բաղդասարյանը:
Անդրադառնալով տարկետման հետ կապված խնդիրներին՝ Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ անցած տարիներին եղել է տարբեր գիտական խորհուրդների անդամ և շատ լավ տեղյակ է իրավիճակին: «Ես խնդրում եմ նայեք վերջին 10-15 տարվա վիճակագրությունը: Ատենախոսություն պաշտպանողների 90-95 տոկոսը տղաներ էին: Խնդրում եմ նայեք վիճակագրությունը՝ նրանցից քանիսն են դարձել գիտնականներ, ինչով են օգուտ տվել գիտությանը: Իրականում դա դարձել էր մի հարթակ, որտեղ հնարավորություն ունեցողները իրենց երեխաներին խցկում էին այդտեղ, որպեսզի նրանց ազատեն զինվորական ծառայությունից»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությունը որևէ կերպ չի կարող խանգարել այն մարդկանց, ովքեր իսկապես գիտնական դառնալու ցանկություն ունեն: Պատգամավորի խոսքով՝ որևէ վնաս օրենսդրական նախաձեռնությունը կրթությանը և գիտությանը չի տալիս:

YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The “Military Service and Status of Servicemen” bill is the logical continuation of the Nation-Army ideology and the “I Have The Honor” and “It Is Me” military programs, leader of the Republican Party faction Vahram Baghdasaryan said during parliamentary debates of the bill.
“This legislative initiative is aimed at having a more firm and regulated army, and I am convinced that we will see its results in a very short period of time”, he said.
The lawmaker stressed that first of all it is important to understand as to for whom it is not beneficial for Armenia to have a more organized and strong army. “Naturally, those for whom it is not beneficial can be the instigators. I don’t want to say more”, Baghdasaryan said.
Speaking about the issues related to deferment, the ruling party MP said that previously he served as a member of various scientific councils and he is well aware of the situation.
“Please have a look at the statistics of the last 10-15 years. 90-95 percent of dissertation defenders were males. Please, look at the statistics in terms of how many of them became scientists, with what they gave use for science. Actually it had become a platform, where those who could afford were including their children there in order for them not to serve in the military”, he said.
He expressed confidence that the bill can’t in any way obstacle those who truly want to become scientists. The MP says the bill doesn’t harm education and science in no way.