Չինաստանում գործարկել են ջրածնով աշխատող աշխարհում առաջին տրամվայը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Հեբեյի նահանգի Տանշան քաղաքում առեւտրային շահագործման են հանձնել ջրածնային վառելիքով աշխատող տրամվայը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը: Նոր փոխադրամիջոցի մշակողը China Railway Rolling Corporation (CRRC) կորպորացիան Է:
Տրամվայը շարժման ընթացքում աղտոտող նյութեր չի արտազատում: Վառելիքային տարրերի ներսում ռեակցիաի ջերմաստիճանը Ցելսիուսի 100 աստիճանից ցածր Է, ուստի ազոտի օքսիդ չի առաջանում: Աշխատող շարժիչներից միայն ջուր Է արտազատվում: Վագոնի հատակի եւ ռելսերի միջեւ տարածությունը կազմում Է 35 սանտիմետր, ինչը դյուրացնում Է ուղեւորների իջնելն ու բարձրանալը:
Լիցքավորումը տեւում Է շուրջ 15 րոպե, վառելիքը բավականացնում Է 40 կիլոմետր ճանապարհի համար: Տրամվայի առավելագույն արագությունը ժամում 70 կիլոմետր Է: Ջրածնային վառելիքի ստացման Էժան տեխնոլոգիան դեռ 2014 թվականի սեպտեմբերին ներկայացվել Էր շվեյցարացի գիտնականների կողմից: Նույն տարվա դեկտեմբերին Toyota Motor ճապոնական կորպորացիան ջրածնով աշխատող ավտոմեքենաների սերիական թողարկում Է սկսել:

В Китае запустили первый в мире трамвай на водороде
В городе Таншань провинции Хэбэй на северо-востоке КНР в коммерческую эксплуатацию запустили трамвай, работающий на водородном топливе, как передает Арменпресс, об этом  сообщает агентство «Синьхуа».
Разработчиком нового транспорта стала корпорация China Railway Rolling Corporation (CRRC).
Трамвай при движении не выделяет никаких загрязняющих веществ. Температура реакции внутри топливных элементов ниже 100 градусов по Цельсию, поэтому оксида азота не образуется. Единственный отход от работающих двигателей это вода.
Расстояние между полом вагона и рельсами составляет 35 сантиметров, что упрощает посадку пассажиров.
Заправка длится около 15 минут, топлива хватит на 40 километров пути. Максимальная скорость трамвая составляет 70 километров в час.
Дешевая технология получения водородного топлива была представлена еще в сентябре 2014 года швейцарскими учеными. В декабре того же года японская корпорация Toyota Motor начала серийный выпуск автомобилей, работающих на водороде.