Գերմանացիների մեծամասնությունը դեմ Է ԳՖՀ-ում մուսուլմանական տոներ սահմանելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանացիների մեծամասնությունը (70,1 տոկոսը) դեմ Է արտահայտվել երկրի առանձին տարածաշրջաններում օրենսդրական մակարդակով մուսուլմանական տոներ սահմանելու Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Թոմաս դե Մեզիերի առաջարկությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Welt թերթը՝ վկայակոչելով INSA սոցիոլոգիական ինստիտուտի հարցման տվյալները:
Հարցման տվյալներով՝ տասը գերմանացիներից յուրաքանչյուր յոթերորդը չԷր ցանկանա մուսուլմանական տոների սահմանում. ի պաշտպանություն նման օրենսդրական միջոցի հանդես Է եկել միայն 7,8 տոկոսը: Հարցումը Bild տաբլոիդի պատվերով անցկացվել Է հոկտեմբերի 13-ից մինչեւ 16-ը:
Դրան մասնակցել Է 2011 մարդ: Ավելի վաղ ՆԳ նախարար Թոմաս դե Մեզիերը հայտարարել Էր երկրի առանձին տարածաշրջաններում մուսուլմանական տոների սահմանումը քննարկելու պատրաստակամության մասին, ինչի համար խիստ քննադատության Է ենթարկվել սեփական կուսակցության՝ Քրիստոնեադեմոկրատական միության (ՔԴՄ) կողմից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Большинство немцев против введения мусульманских праздников в ФРГ
Большинство немцев (70,1%) высказались против предложения министра внутренних дел Германии Томаса де Мезьера на законодательном уровне ввести мусульманские праздники в отдельных регионах страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета Welt со ссылкой на данные опроса социологического института INSA.
По данным опроса, из десяти немцев каждый седьмой не хотел бы введения мусульманских праздников, в поддержку такой законодательной меры выступили лишь 7,8%. Опрос по заказу таблоида Bild проводился с 13 по 16 октября, в нем приняли участие 2011 человек.
Ранее министр внутренних дел Томас де Мезьер заявил о готовности обсудить учреждение мусульманских праздников в отдельных регионах страны, за что подвергся жесткой критике со стороны собственной партии — Христианско-демократического союза (ХДС).