Լիբանանի և Չինաստանի ներկայացուցիչները հանել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իրենց թեկնածությունները
Լիբանանի և Չինաստանի ներկայացուցիչները հանել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր
քարտուղարի պաշտոնում իրենց թեկնածությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը և Լիբանանը ընտրությունների չորրորդ տուրից առաջ հանել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իրենց թեկնածությունները: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին «Ռիա-նովոստի»-ին տեղեկացրել է կազմակերպությունում աղբյուրը:
Այժմ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նոր գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին հավակնում են երեք երկրների ներկայացուցիչներ. Եգիպտոսի ընտանիքի և հասարակության հարցերով նախկին նախարար Մուշիչ Հատաբը, Քաթարից դիվանագետ Համադ բին Աբդուլազիզ Ալ-Կավարին և Ֆրանսիայի մշակույթի նախկին նախարար Օդրի Ազուլեն:
Մինչ իրենց թեկնածությունները հանել էին նաև Գվատեմալայի, Իրաքի, Ադրբեջանի և Վիետնամի ներկայացուցիչները:

В ЮНЕСКО сообщили о снятии кандидатур Китая и Ливана на пост гендиректора
Китай и Ливан сняли свои кандидатуры на пост генерального директора ЮНЕСКО в преддверии четвёртого тура выборов. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом сообщил источник в организации.
"Китай и Ливан сняли свои кандидатуры", — сказал собеседник агенства.
Теперь на пост нового руководителя ЮНЕСКО претендуют представители трёх стран: экс-министр по вопросам семьи и общества Египта Мушира Хаттаб, дипломат из Катара Хамад бин Абдулазиз Аль-Кавари и экс-министр культуры Франции Одри Азуле.
Помимо покинувших гонку в четверг представителя Китая — заместителя генерального директора ЮНЕСКО Цянь Тана и советника министерства культуры Ливана Веры Эль-Хури Лакей, на высокий пост претендовали ещё четыре человека. С дистанции сошли представитель Гватемалы Хуан Альфонсо Фуэнтес Сориа, иракский политик Салех Аль-Хаснави, посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюль оглы и глава национальной комиссии Вьетнама по делам ЮНЕСКО Суан Шон Фам. Бюльбюль оглы снял свою кандидатуру после первого тура голосования, представитель Вьетнама — после второго тура.