Վեգասի հայ համայնքը ցավում է ԱՄՆ-ի հետ. հայերի տուժելու մասին հաստատված տեղեկություններ չկան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Լաս Վեգասի հայ համայնքը ցավում է ողջ Ամերիկայի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով «Ամերիկայի ձայն»-ին, Լաս Վեգասի Սբ Կիրակոս Հայ Առաքելական Եկեղեցու հովիվ հայր Սասուն վարդապետ Զմրուխտյանը նշել է, որ շատ լուրջ են վերաբերում այս դեպքերին: Նրա խոսքով, Լաս Վեգասի հայ համայնքում բոլորը զգաստ վիճակում են:
Եկեղեցու հարեւանությամբ գտնվող Mandalay Bay հյուրանոցի առջեւի տարածքում տեղի ունեցածը Միացյալ Նահանգների պատմության խոշորագույն զանգվածային սպանդն էր: Ոստիկանության տվյալներով, 64-ամյա ամերիկացի թոշակառու Սթիվեն Փեդոքը 32-րդ հարկում գտնվող հյուրանոցի իր համարի պատուհանից կրակ արձակելով հյուրանոցի առջեւ անցնող համերգին եկածների վրա, սպանել է առնվազն 58 եւ վիրավորել 500-ից ավելի մարդ: Կրակը մարդասպանն արձակում էր ինքնաձիգ զենքից, յուրաքանչյուր կրակահերթը՝ 50-100 փամփուշտ: Եվ այսպես 10 անգամ, որից հետո սպանում է ինքն իրեն: Իր համարում ոստիկանները գտել են 10-ից ավելի զենքեր, այդ թվում՝ հրացաններ:
ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունները հերքում են «Դաեշ»-ի ահաբեկիչների հայտարարությունը, որոնք, օգտվելով առիթից հայտարարում են, թե իբր Փեդոքը «Իսլամական պետություն» խմբավորման անդամ էր դարձել:
Զոհերի մասին ստույգ տվյալներ դեռեւս չեն հաղորդվում: Հայր Սասունի խոսքով, նախնական չճշտված տեղեկություններով հայեր զոհերի թվում չկան:
«Վստահ եմ, հայեր եղած կլինեն այդ հյուրանոցում այս դեպքի ընթացքում, բայց վստահ չենք, որ այս համերգին իրենք ներկա կլինեին, որովհետեւ համերգը հյուրանոցի դիմաց բաց տարածքում է տեղի ունեցել»,-ասել է նա:
Այս շաբաթ Միացյալ Նահանգներում բոլոր պետական դրոշները իջեցված են մնալու՝ ի հիշատակ անմեղ զոհերի: ԱՄՆ-ի հայ համայնքը նույնպես կիսում է ընդհանուր ցավը:
«Ծրագրում ենք կազմակերպել համայնքային հոգեհանգիստ հինգշաբթի երեկոյան, որպեսզի հայ համայնքը իր մոմավառությամբ եւ հոգեւոր աղոթքով մասնակից լինի այս ցավին եւ վշտին», - ասել է հայր Սասունը:
«Արմենպրես»-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից տեղեկացնում են. «Լաս Վեգասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսը մշտական կապի մեջ է տեղի իշխանությունների և իրավապահ մարմինների հետ։ Հաստատված տեղեկություններ տուժած հայերի մասին այս պահին չկան»։

No confirmed info on Armenians among Las Vegas shooting victims as local community grieves with USA
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. The Armenian community of USA’s Las Vegas is grieving with the entire country, Father Sassoun Zmrukhtyan, pastor of the St. Kirakos Armenian Church of Las Vegas said, mentioning that they treat similar incidents very seriously, Voice of America reported.
According to the pastor, everyone in the Armenian community of Las Vegas is vigilant.
The shooting rampage that happened outside Mandalay Bay hotel near the Church is the biggest mass shooting in US history.
According to police, the gunman was 64 year old Stephen Paddock, who opened fire at concert patrons from his hotel room window on the 32nd floor. The shooting killed at least 58 people, with more than 500 wounded. The gunman was using an automatic weapon.
Paddock committed suicide after killing his victims. Police found more than 10 weapons in his hotel room, including rifles.
US security services denied the Islamic State’s statement, which took advantage of the shooting and tried to claim that Paddock was one of their followers.
The death toll is being clarified. According to Father Sassoun, unconfirmed reports suggest no Armenians are among the victims.
All flags were lowered to half-staff across the United States for the memory of the victims. The Armenian community of the US also shares the grief.
“We are planning to organize a community wake Thursday evening, in order for the Armenian community to participate in this sorrow and pain with its candlelight vigil and prayer”, Father Sassoun said.
The ministry of foreign affairs of Armenia told ARMENPRESS that the Honorary Consul of Armenia in Las Vegas is maintaining constant contact with law enforcement agencies. “At this moment, there is no confirmed information on Armenians among the victims”, the ministry said.