Հայաստանը «Մեկ ճանապարհ, մեկ գոտի» նախագծում. Euromoney.com-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը, որը չորս կողմից շրջապատված է ցամաքով և անգամ սահմանակից չէ Չինաստանին, կարողացել է հաջողությամբ ինտերգրվել «Մեկ ճանապարհ, մեկ գոտի» նախագծում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euromoney.com-ը, Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում Հայաստանի առևտրի հարցերով ներկայացուցիչ Հրանտ Աբաջյանը համոզմունք է հայտնել, որ «Մեկ ճանապարհ, մեկ գոտի» նախագիծը դրական ազդեցություն կգործի դրանում ներգրավված երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից: «Մենք հնարավորություն ունենք գործելու որպես տարածաշրջանային տրանզիտային հանգույց` տրանսպորտի, բեռնափոխադրումների և հաղորդակցման համար»,- ընդգծել է նա:
Աբաջյանը նշել է, որ նախագծի շրջանակում չինական կազմակերպությունները ճանապարհաշինության ոլորտում սկսել են հանդես գալ որպես ներդրողներ: «Այստեղ գործող նախագիծը շատ պարզ է: Որքան ավելի շատ ներդրումներ ես ստանում որպես երկիր, այնքան ավելի ես զարգանում, ավելի ես ինտեգրվում տարածաշրջանային, ենթատարածաշրջանային և միջազգային շուկաներում: Հետևաբար տնտեսությունն ավելի մեծ աճ է գրանցում»,- ասել է Պեկինում Հայաստանի առևտրի հարցերով ներկայացուցիչը: Նա ընդգծել է, որ նման տեղադրում ունեցող փոքր երկիրը ձեռնբաց է դիմավորում չինական ներդրումները:
«Չկան հարցեր, որոնց շուրջ հայկական ու չինական կողմերը համաձայնության չեն գալիս: Չինաստանը մշտապես բարեկամական երկիր է եղել Հայաստանի համար: Մենք հիանալի հարաբերությունների մեջ ենք»,- ասել է Աբաջյանը:

Armenia in The Belt and Road project: Euromoney publishes article
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Armenia, a landlocked state in the Caucasus, bordered not by China, managed to successfully integrate to The Belt and Road project, Armenpress reports citing Euromoney.com.
Hrant Abajyan, Armenia’s trade representative to China in Beijing, said this project will play a very important role in the development of relations among the countries participating in it. “We have an opportunity to act as a regional transit hub, for transport, freight and communications”, Abajyan said.
Abajyan said within the frames of the project Chinese companies act as investors in road construction field. “The mechanism here is simple. The more investment you receive as a country, the more developed you become, and the more you get integrated into the regional, sub-regional and international markets for projects. And the more the economy grows”, Abajyan said, adding that a small country in this position is naturally going to welcome Chinese investment with open arms.
“There are no compromises because there are no problems”, Abajyan said. “There are no issues that don’t match each other. China has always been a friendly nation for Armenia. We are in a great relationship”.