ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահեցնում է՝ որևէ հանգուցալուծում չի կարող գերակա լինել Արցախի ժողովրդի ազատ կամքին
ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահեցնում է՝ որևէ հանգուցալուծում չի կարող գերակա լինել
Արցախի ժողովրդի ազատ կամքին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման որևէ բանակցություն, քննարկում կամ հանգուցալուծում չի կարող գերակա լինել Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտությանը, Արցախի անվտանգությանն ու խաղաղությանը: «Հայաստան-Սփյուռք» 6-րդ համաժողովի ընթացքում իր ելույթում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը: «Սա մեր քաղաքականության ելակետն է, որի մասին ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից հստակ հայտարարեց նաև Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի սահմանների անվտանգությունը և խաղաղությունը անբաժանելի են Արցախի սահմանների անվտանգությունից. անհերքելի իրողություն է հայկական երկրորդ պետության գոյությունը: «Արցախը նաև համահայկական երազանքի մարմնավորումն է: Համոզված եմ, որ բոլորդ էլ վստահ եք հայկական զինուժի մարտական պատրաստականության վրա: Մեր բանակը օր օրի հզորանում է նաև ձեր աջակցության շնորհիվ, որովհետև նույնիսկ ամենահեռու վայրում գտնվող հայը չի կարող անտարբեր լինել մեր բանակի նկատմամբ: Հենց սա է «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսության ցայտուն օրինակը»,- նշեց Բաբլոյանը:
Նա շեշտեց, որ ՀՀ իշխանությունները շատ լավ գիտակցում են, թե ինչ մարտահրավերներ կան պետության առջև: «Մենք առաջին հերթին ելնում ենք մեր շահերից և նպատակներից՝ դիվանագիտական միջոցներ ու հնարքներ օգտագործելով»,- ասաց ԱԺ նախագահը:

Parliament Speaker Babloyan assures no solution can prevail over Artsakh people’s free will
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Any negotiation, discussion or solution over the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict cannot prevail over the free will of the Artsakh people, its security and peace, Speaker of Armenia’s Parliament Ara Babloyan said at the 6th Armenia-Diaspora forum, reports Armenpress. “This is the starting point of our policy which was clearly addressed by President of Armenia Serzh Sargsyan at the UN General Assembly”, he said.
According to Babloyan, the security and peace of Armenia’s borders are indivisible from the security of the borders of Artsakh: the existence of the 2nd Armenian state is an undeniable fact. “I am convinced that you all are confident on the combat readiness of the Armenian Armed Forces. Our Army strengthens day by day thanks also to your assistance since even an Armenian living far away cannot be indifferent towards our Army. This is the vivid example of Nation-Army ideology”, Speaker Babloyan said.
He stated that the Armenian authorities understand very well what challenges the country faces. “We first of all act from our interests and goals by using diplomatic means and tricks”, he said.