Սուրեն Կարայանը հանդիպել է Լիբանանի զբոսաշրջության նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի հրավերով Հայաստանում է Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը։ Նախարարն ընդունել է գործընկերոջը՝  քննարկելու երկու երկրների միջև համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում։ Ավետիս Կիտանյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և նշել, որ հանդիպումը լավ առիթ է զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման և առաջմղման փորձով  փոխանակվելու համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը նշել է, որ բավականին մեծ հետաքրքրություն կա Հայաստանի հանդեպ լիբանանցի զբոասշրջիկների կողմից, և Հայաստանը առկա է գրեթե բոլոր լիբանանյան տուրօպերատորների զբոասշրջային փաթեթներում։ «Երկու ժողովուրդները իրար լավ ճանաչում են, և ոչ մի խոչընդոտ չկա զարգացնելու, մեծացնելու զբոսաշրջային այցելությունների թիվը գրագետ աշխատանքի արդյունքում»:
Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանի խոսքով՝ 2017թ.-ին լիբանանցի զբոասշրջիկների թվի աճ է  գրանցվել նոր ավիաչվերթի մեկնարկից հետո՝ շուրջ 58%, որը սակայն թվային առումով դեռ չի բավարարում։
Ավետիս Կիտանյանը և Սուրեն Կարայանը քննարկել են նաև Երևան-Բեյրութ ավիափոխադրումներին առնչվող հարցեր։
Սուրեն Կարայանը հետաքրքրվել է լիբանանցի զբոսաշրջիկների նախընտրություններով և հետաքրքրություններով՝ ճշգրտելու թիրախային միջոցառումների անցկացումը: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են են կրոնական զբոսաշրջությամբ լիբանանցի զբոսաշրջիկներին ներգրավելու հեռանկարներին:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը քննարկել են Հայաստանի և Լիբանանի միջև զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը՝ մարքեթինգային մի շարք միջոցառումներ մասնավոր հատվածի համար,  փոխայցելությունների կազմակերպում, լրագրողական այցեր, road-show-ներ և այլն։

Armenia’s economy & investments minister holds meeting with Lebanon’s tourism minister in Yerevan
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Lebanon’s tourism minister Avetis Kitanyan has visited Armenia at the invitation of the minister of economic development and investments Suren Karayan.
The Armenian minister held a meeting with the Lebanese minister to discuss the cooperation between Armenia and Lebanon in the tourism sector.
Minister Kitanyan thanked for the invitation and mentioned that the meeting is a good occasion to exchange experience in development and advancement of tourism.
Kitanyan said Lebanese tourists are greatly interested in Armenia, and Armenia is present in the tour packages of almost all travel agencies of Lebanon. “The two people know each other well, and there are no obstacles for developing and enhancing the number of tourism visits as result of adequate work”.
According to Zarmine Zeytuntsyan, chairman of the tourism committee of Armenia, the number of tourists from Lebanon grew after the launch of a new flight. The growth is nearly 58%.
Avetis Kitanyan and Suren Karayan also discussed issues related to Yerevan-Beirut flights.
Karayan inquired on the preferences and interests of Lebanese tourists in order to clarify targeted events.
In terms of developing tourism cooperation, the sides discussed holding several marketing events for the private sector, holding mutual visits, visits of reporters, road-shows and others.