Հարավային Կորեայի նախագահը կոչ Է արել բանակին՝ պատրաստվել ԿԺԴՀ-ի հնարավոր սադրանքներին. Yonhap
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը կոչ Է արել երկրի բանակին եւ ԱՄՆ-ի զինծառայողներին, որոնք մասնակցում են Կորեայի Հանրապետության տարածքում անցկացվող համատեղ զորավարժություններին, պատրաստ լինել ԿԺԴՀ-ի կողմից հնարավոր սադրանքներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Yonhap լրատվական գործակալությունը:
«Ես ձեզ խնդրում եմ լիովին պատրաստ լինել պաշտպանությանը, եթե Հյուսիսային Կորեան հերթական սադրանքը կատարի զորավարժությունների ժամանակ»,- ասել Է Մուն Չժե Ինն օգոստոսի 23-ին զինվորական հրամանատարական կենտրոն կատարած այցելության ժամանակ:
Կորեական թերակղզու իրադրությունը խիստ լարված Է մնում Փենյանի կողմից հրթիռամիջուկային ծրագրի ակտիվ զարգացման ֆոնին: Հուլիսին ԿԺԴՀ-ն երկու անգամ կատարել Է բալիստիկ հրթիռների փորձարկումներ, ինչը սուր արձագանք Է առաջացրել ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի եւ Հարավային Կորեայի կողմից:
Օգոստոսի 21-ին Հարավային Կորեան ԱՄՆ-ի հետ համատեղ իր տարածքում սկսել Է հրամանատարաշտաբային զորավարժություններ, որոնց մասնակցում են շուրջ 50 հազար հարավկորեացի եւ 17,5 հազար ամերիկացի զինծառայողներ: ԿԺԴՀ-ն վարժանքները համարում Է թշնամական գործողություններ, որոնք սրում են Կորեական թերակղզու իրադրությունը: Սեուլն իր հերթին քանիցս հայտարարել Է, որ վարժական գործողությունները կրում են պաշտպանողական բնույթ եւ ուղղված չեն տարածաշրջանում լարվածության Էսկալացմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: президент Южной Кореи призвал армию готовиться к возможным провокациям КНДР
Президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин призвал армию Южной Кореи и американских военнослужащих, участвующих в совместных учениях на территории страны, быть готовыми к возможной провокации со стороны КНДР, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я прошу вас быть полностью готовыми к обороне, если Северная Корея совершит очередную провокацию во время учений", - сказал Мун Чжэ Ин во время посещения военного командного центра в среду.
Ситуация на Корейском полуострове остается крайне напряженной на фоне активного развития Пхеньяном ракетно-ядерной программы. В июле КНДР дважды провела испытания баллистических ракет, что вызвало острую реакцию со стороны США, Японии и Южной Кореи.
В понедельник Южная Корея совместно с США начала на своей территории командно-штабные учения, в которых принимают участие около 50 тыс. южнокорейских и 17,5 тыс. американских военнослужащих. КНДР считают учения враждебными действиями, которые обостряют обстановку на Корейском полуострове. Сеул в свою очередь неоднократно заявлял, что тренировочные операции носят оборонительный характер и не направлены на эскалацию напряженности в регионе.