Հայաստանից Բարսելոնա տուրիստական հոսքը և ավիատոմսերի արժեքը չեն նվազել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ահաբեկչական գործողությունները տարբեր երկրներում  չեն ազդել Հայաստանից դեպի այդ երկրներ տուրիստական հոսքի վրա: Հոսքն ինչպես Եգիպտոսի ծովափնյա քաղաքներ, այնպես էլ Բարսելոնա չի նվազել: Ավիատոմսերի արժեքները ևս նույնն են մնացել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց տուրիզմի փորձագետ Մարինե Ավետիսյանը:
«Նախորդ տարիներին Հայաստանից դեպի ահաբեկչական գործողություններ կատարված երկրներ ուղևորահոսքը նվազել էր, սակայն այս տարի նվազում չի նկատվել: Երկու տարի առաջ ինքնաթիռի կործանումից հետո հայերը ոչ միայն չէին մտածում Եգիպտոս, այլ նաև ցանկացած երկիր գնալու մասին: Սակայն 3-4 ամիս հետո սկսեց վերականգնվել հետաքրքրությունը Եգիպտոսի նկատմամբ: Այս տարի դեպի Եգիպտոս և Բարսելոնա տուրիստական հոսքը նույնիսկ ավելացել է»,-ասաց Մարինե Ավետիսյանն ու հավելեց, որ դեպի այդ երկրներ փաթեթի արժեքի իջեցում ևս չի եղել: Սովորաբար, նման դեպքերից հետո գործում է շատ փոքր զեղչային համակարգ, որը շատ կարճ է տևում:
Նրա խոսքով՝ զբոսաշրջիկները նման արտակարգ դեպքերում կապ են հաստատում իրենց հետ, և իրենք նրանց ուղղորդում են հայկական դեսպանատներ և հյուպատոսարաններ: Տուրիզմի փորձագետը զբոսաշրջության պետական կոմիտեին հորդորեց՝  բոլոր պահանջված ուղղություններում ունենալ կոնտակտային հեռախոսահամարներ: Այդ դեպքում զբոսաշրջիկները կապ կհաստատեն տվյալ երկրում տուրիստական ընկերության ներկայացուցչության հետ:
Հոգեբան Սամվել Խուդոյանն ասաց, որ ցանկացած երևույթ, որը տվյալ երկրում մարդու առողջությանը և կյանքին կարող է վնասել հասցնել, հետ է պահում տուրիզմից: Սակայն, երբ դեպքերը եզակի են լինում, տուրիստների հոսքը չի նվազում: Շատերն էլ մտածում են, որ եթե ահաբեկչական գործողություն եղել է, օրինակ, Իսպանիայում, այդ երկրում այն այլևս չի լինի երկար ժամանակ:

No decline in tourism flow and air ticket price from Armenia to Barcelona
YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS. The terror attacks in different countries didn’t affect the tourism flow from Armenia to other countries. The tourism flow both to Egypt and Barcelona has not decreased. Air ticket prices remained unchanged, tourism expert Marine Avetisyan told reporters on August 22, reports Armenpress.
“In previous years the passenger flow from Armenia to other countries where terror attacks occurred has decreased, however, this year no decline was registered. After the plane crash two years ago Armenians not only were not thinking about visiting Egypt, but also to any other country. However, 3-4 months later the interest towards Egypt has been restored. This year as well the tourism flow to Egypt and Barcelona has also increased”, Marine Avetisyan said, adding that there is no decline in price of tour package to those countries.
According to her, tourists in similar emergency situations contact with them, and they guide them to Armenian embassies and consulates. She called on the state tourism committee to have phone numbers in all directions so that tourists will be able to contact with the representation of a tour company in the host country.
Psychologist Samvl Khudoyan said any phenomenon that can cause damage to person’s health and live in the hosting country, urges them to stay in the home country.