Անգելա Մերկելն աջակցում է փախստականների ընդունումը մեծացնելու գաղափարին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիա Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելն աջակցում է 20 հազարից մինչև 40 հազար փախստական ընդունող Եվրոպական Միության անդամ երկրների համար քվոտաների կրկնապատկման գաղափարին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը այս մասին հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ կանցլերի՝ դա այն թիվն է, որը կարող է հաղթահարել ԵՄ-ը և անօրինական միգրացիայի դեմ վերահսկողությունը ուժեղացնելու առաջին քայլերից մեկն է:
Մերկելը նաև նշել է, որ Գերմանիան մտադիր է մինչև 2017 թվականի վերջը շուրջ 50 մլն եվրոյով օժանդակել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցով գերագույն հանձնակատարին և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությանը Լիբիայում իրականացնող գործունեության համար: Միջոցները տրամադրվում են, մասնավորապես, այն ավազակախմբերի դեմ, ովքեր անօրինական ճանապարհով Միջերկրական ծովով տեղափոխում են միգրանտներին, ինչպես նաև այն գործոնների դեմ, որոնք ստիպում են միգրանտներին մեքենայով գնալ դեպի Եվրոպա:

Меркель поддержала увеличение приема беженцев
Канцлер Германии Ангела Меркель поддержала идею увеличения вдвое квоты ежегодно распределяемых в странах ЕС легальных беженцев - с 20 тысяч до 40 тысяч человек. Как сообщает Арменпресс, со ссылкой Deutsche Welle, она заявила, что это то количество, которое Европейский Союз вполне может осилить, сообщает Deutsche Welle. По словам Меркель, одной из предпосылок для такого шага является усиление контроля над нелегальной миграцией.
Меркель также сообщила, что ФРГ собирается предоставить Управлению верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR) и Международной организации по миграции (IOM) около 50 млн евро до конца 2017 года на их деятельность в Ливии. Средства предусмотрены, в частности, на борьбу с бандами перевозчиков нелегальных мигрантов в Средиземном море, а также факторами, заставляющими мигрантов отправляться в Европу.