Վերին Լարսի հատվածում ավտոճանապարհը կընդլայնվի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Օսիայի ղեկավար Վյաչեսլավ Բիտարովը և Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը քննարկել են Վերին Լարսի սահմանային անցակետի հատվածում ավտոճանապարհն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդում է Sputnik գործակալությունը:
Հուլիսի վերջից ռուս-վրացական սահմանը հատել ցանկացողների թիվը կտրուկ մեծացել է, արդյունքում ավտոմեքենաների հերթը ձգվում է կիլոմետրերով, իսկ սպասելու ժամանակը կազմում է ավելի քան 12 ժամ:
Վյաչեսլավ Բիտարովը նշել է, որ չնայած իրենք անում են հնարավորը՝ իրավիճակը պահանջում է կարդինալ քայլեր դաշնային իշխանության մարմինների կողմից:
Sputnik գործակալությունը կապ է հաստատել նաև Ռուսաստանի և Վրաստանի պատկան մարմինների հետ՝ պարզելու վերջին օրերին Վերին Լարսում խցանման մեջ հայտնված ավտոմեքենաներից մեկի ուղևոր կնոջ մահվան մասին լուրի իսկությունը: Կողմերը չեն հաստատել լուրը և նշել, որ իրենց տարածքում նման դեպք չի գրանցվել:
Ավելի վաղ տեղեկատվություն էր տարածվել, որ Հյուսիսային Օսիայում ավելի քան 500 ավտոմեքենա խցանման մեջ է հայտնվել: Նրանց մեջ կան նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ: Իրադրությունը բարդացնում է 40 աստիճան շոգը, որն ավելի ծանր են տանում ծերերը:

Дорога на отрезке «Верхний  Ларс» будет расширена
Глава Северной Осетии Вячеслав Битаров и министр транспорта Российской Федерации Максим Соколов обсудили необходимость расширить километровую зону после пропускного пункта "Верхний Ларс" – с целью решения проблемы с очередями. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ИА Sputnik.
С конца июля поток желающих пересечь русско-грузинскую границу значительно увеличился, очереди из автомобилей растягиваются на несколько километров, а время ожидания составляет более 12 часов.
Хоть руководство республики делает все возможное, ситуация требует кардинальных мер со стороны федеральных органов власти, считает Вячеслав Битаров.
ИА Sputnik связалось с надлежащими органами России и Грузии – с целью выяснения достоверности сообщения о смерти одной из пассажирок в застрявшей очереди машины, что случилось на днях. Стороны  не подтвердили эту  информацию, отметив, что такого случая не зарегистрировано.
Ранее сообщалось, что из-за наплыва транспорта в Северной  Осетии образовались километровые пробки, в которой  скопилось  более 500 машин. Среди пассажиров есть и граждане Армении. Ситуацию осложняет 40-градусная жара, которую особенно тяжело переносят пожилые.