Հետաքրքիր լուծումներով նորակառույցներ, պատմամշակութային վայրեր, համեղ խոհանոց. Աստանան ներկայանում է նոր դեմքով
Հետաքրքիր լուծումներով նորակառույցներ, պատմամշակութային վայրեր, համեղ
խոհանոց. Աստանան ներկայանում է նոր դեմքով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հսկայածավալ շինարարություն, միջազգային խոշոր մասշտաբի միջոցառումներ, կարգապահական կանոնների խստացում. վերջին տարիներին Աստանան նոր շունչ է ստանում: Այն ծաղկում է ոչ միայն զբոսաշրջիկների, այլև տեղացիների համար: Քաղաք մտնելիս ամենասկզբից  աչքի են զարնում ճարտարապետական հետաքրքիր լուծումներով բարձրահարկ շենքերը: Քաղաքի գրեթե ամեն հատվածում շինարարություն է: Սկզբում թվում է, թե այդ շինարարական եռուզեռը կապված է «Աստանա Էքսպո 2017» միջազգային մասնագիտացված միջոցառման հետ: Տեղացիները նշում են, որ այս միջազգային նշանակության միջոցառումն իր ազդեցությունն ունի, որովհետև «Աստանա էքսպո»-ի շրջանակում ծավալուն շինարարություն է իրականացվել, սակայն քաղաքին նոր շունչ հաղորդելը, գեղեցիկ կառույցներով հագեցնելը պետության քաղաքականությունն է, մանավանդ, որ նորակառույցների պահանջարկը կա:
Շուրջ մեկ միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաքն աչքի է ընկնում յուրօրինակ մաքրությամբ: Ոչ միայն քաղաքի մաքրման աշխատանքներն են լավ կազմակերպվում, այլև խստացվել են կարգապահական կանոնները: Քաղաքում զբոսնելիս գրեթե չես նկատի գետնին գցած ծխախոտի մնացորդ: Նետելու դեպքում շատ խիստ կանոններ են գործում՝ բարձր տուգանքներ և ոստիկանների խոշորացույցից փախչելու ոչ մի հնարավորություն: Բնակիչները մեզ հետ զրույցում նշեցին, որ տեսախցիկներն ու ոստիկանները արձանագրում են ամեն խախտում: Կեսկատակ-կեսլուրջ նշում են` խախտումն արձանագրած ոստիկանի հետ Աստանայում հնարավոր չէ պայմանավորվել:
Այս օրերին Աստանան բավական մարդաշատ է, բացի այն, որ զբոսաշրջային սեզոն է,  այս գործում մեծ ներդրում ունի նաև «Աստանա էքսպո»-ն: Այս  ցուցահանդեսն առաջինն է, որ անցկացվում է ԱՊՀ մասնակից-պետություններից մեկում: Ցուցահանդեսը տևելու է 3 ամիս` հունիսի10-ից սեպտեմբերի 10-ը: Իրենց մասնակցությունն են հաստատել 115 պետություն և 18 միջազգային կազմակերպություն, ակնկալվում է միլիոնավոր զբոսաշրջիկների հոսք: Մասնակցում է նաև Հայաստանը, հայկական տաղավարը գտնվում է հսկա ցուցահանդեսային համալիրի 411-րդ հատվածում՝ «Մետաքսի ճանապարհ» խորագրի ներքո: Մասնակից երկրները ներկայացնում են էներգախնայողության համաշխարհային լավագույն տեխնոլոգիաները, էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների օգտագործման բնագավառում առկա նորագույն մշակումները:
«Աստանա էքսպո»-ին առանձնահատուկ հետաքրքրություն են հաղորդում ծրագրված մշակութային, ժամանցային բազմազան միջոցառումները և մասնակից երկրների Ազգային օրվան նվիրված տոնակատարությունները: Էքսպոյի շրջանակում Աստանայում ստեղծվել է էթնո գյուղ, որտեղ պարբերաբար կազմակերպվում են մշակութային միջոցառումներ: Դրանցից մեկը տեղի ունեցավ հուլիսին, որի ընթացքում պատվավոր մասնակիցների ցանկում էին տեղի հայկական պարային խմբերը: Արա Գևորգյանի ստեղծագործության հնչյունների ներքո հայ փոքրիկները ներկայացրեցին ազգային պարեր: Ներկա էր Աստանայում գործող «Վան» հայկական մշակութային կենտրոնի նախագահ Սահակ Սալումյանը, ով մեզ հետ զրույցում հպարտությամբ ներկայացնում էր հայապահպանության գործում կատարած իրենց աշխատանքը:
«Մենք ամեն ջանք գործադրում ենք մշակույթը, լեզուն պահպանելու համար: Հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ ունենք պարի խումբ, որում ի դեպ ոչ միայն հայեր են ընդգրկված, կան այլ ազգի երեխաներ, որոնք հետաքրքրված են հայկական պարերով: Աստանայում հայ համայնքն ունի կիրակնօրյա դպրոց»,- «Արմենպրես»-ին ասաց Սահակ Սալումյանը:
Աստանա  քաղաքն առանձնանում է իր մշակութային, կրթական հաստատություններով, տեսարժան վայրերով
Քաղաքի յուրահատուկ կառույցներից է Նազարբաև համալսարանը: Այն ոչ միայն յուրահատուկ կառույց է, այլև միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթական հաստատություն: Համալսարանի ռեկտոր Շիգեու Կատսուն մեզ հետ զրույցում նշեց, որ իրենք պատրաստում են ապագա առաջնորդներ: Համալսարանն իր գործունեությունը սկսել է բակալավրիատի երեք ծրագրով գիտատեխնիկական ուղղվածությամբ: ԲՈՒՀ-ն առաջին շրջանավարտները  տվել է 2015 թվականին: Այդ ժամանակ գործարկվել է նաև  մագիստրոսական ծրագիր: Կրթական այս հաստատությունն ունեցել է 1800 շրջանավարտ: Համալսարանի ռեկտորը նշեց, որ բակալավրիատն ավարտածների 70 տոկոսը ընտրում է միջազգային առաջատար բուհեր:
«Շրջանավարտների զգալի մասը բակալավրիատն ավարտելուց արդեն սկսում է աշխատել տարբեր ոլորտում`էներգետիկ ընկերություններ, ֆինանսական ծառայություններ, պետական կառույցներ, կառավարում: Մոտ ապագայում նախատեսում ենք կրկնապատկել ուսանողների թիվը, հետագայում կհասցնենք ութ հազարի: Մենք նախատեսում ենք, ապագայում ընդունել այլ երկրների ուսանողների: Գալիս են հայտեր Չինաստանից, Ռուսաստանից, Հնդկաստանից: Մենք ուզում ենք բացել մեր դռները աշխարհի տաղանդավոր ուսանողների համար»,-ասաց Կատսուն:
Համալսարանի կրթական ծրագիրն անգլերենով է, դիմորդները պետք է շատ լավ տիրապետեն լեզվին, հատկապես գրավոր: Բուհն ունի բավական փորձառու պրոֆեսորադասախոսական կազմ: Դասախոսները ներկայացնում են 55 երկրներ, այսինքն, դասավանդողների միջազգային թիմ է հավաքվել: Դասախոսների կազմում եղել են նաև ազգությամբ հայեր` հրավիրված ԱՄՆ-ից:
Համալսարանի կրթական ծրագրերը ոչ միայն հարմարեցվում են ժամանակի հետ, այլև նկատի են առնվում ապագա հնարավոր պահանջները: Ինչպես համալսարանի ռեկտորն է նշում, իրենք ուսանողներին պատրաստում են վաղվա օրվա մարտահրավերներին: Նազարբաև համալսարանը համագործակցում է աշխարհի առաջատար բուհերի հետ: Նախատեսում են շեշտը դնել ուսանողների փոխանակման ծրագրի վրա, այդ համատեքստում արդեն աշխատանք է տարվում Սինգապուրի համալսարանի հետ:
Ղազախստանի ազգային թանգարանն ամենաերիտասարդ և ամենախոշոր թանգարանն է Կենտրոնական Ասիայում: Բացումը տեղի է ունեցել 2014 թվականի հուլիսին: Այն գտնվում է քաղաքի կենտրոնական մասում: Այս խոշոր ու բացառիկ թանգարանային համալիրը զբաղեցնում է հսկայական տարածք, բաղկացած է 7 բլոկից, ցուցադրական տարածքը զբաղեցնում է 11 սրահ: Այդ սրահներում ցուցադրված են ցուցանմուշներ, որոնք ներկայացնում են Ղազախստանի հնագույն պատմությունը, միջնադարը, ժամանակակից անկախության տարիները, ունեցած ձեռքբերումները տարբեր ոլորտներում: Առանձին սրահ նվիրված է  Աստանա  քաղաքին: Ժամանակակից տեխնոլոգիաներով, հետաքրքիր լուծումներով ներկայացվում է քաղաքի զարգացումը: Ամեն օր որևէ ժամի լուսաձայնային էֆեկտներով հարթակից վեր է խոյանում քաղաքի մակետը, որտեղ ցուցադրված է մինչ այժմ կատարված աշխատանքը, կառույցները և առաջիկա անելիքները:
Թանգարանը հագեցած է միջազգային չափանիշներին համապատասխան տեխնոլոգիաներով, ցուցադրությունների համար ընտրվել են ժամանակակից լավագույն մոտեցումները: Թանգարանում պահվում  է 50 հազար ցուցանմուշ: Հանգստյան օրերին այցելուների թիվը հասնում է  5000-ի: Այցելուներն աշխարհի տարբեր երկրներից են:
Յուրատեսակ թանգարաններից է Աստանայից ոչ հեռու գտնվող ԱԼԺԻՐ հուշահամալիր-թանգարանը: «Ալժիր»-ը «Հայրենիքի դավաճաններ»-ի կանանց Ակմոլինյան ճամբարի կրճատ անվանումն է։ Ստալինի օրոք այնտեղ էին պահվում «ազգի թշնամիների» կանայք, որոնց թիվը հասնում էր 18 հազարի։ Նրանց մեղքը միայն այն էր, որ նրանց ամուսինները բանտարկված էին կամ սպանված: Նրանց թվում կար 79 հայ կին:
Հուշահամալիրը մի քանի մասերից է բաղկացած: Բուն թանգարանից բացի, տարածքում` գլխավոր մասում տեղակայված է համալիր, որն իրենից ներկայացնում է կնոջ, ով սգում է իր զոհված ամուսնու հիշատակին: Այս համալիրի մոտով անցնելիս անհրաժեշտ է գլուխ խոնարհել՝ հարգանքի տուրք մատուցելով զոհերի հիշատակին:
Ընդհանուր հուշահամալիրի տարածքում տեղադրված են հուշաքարեր տարբեր երկրների դեսպանատների, այդ թվում Հայաստանի, կողմից՝  հավերժացնելով  62 ազգային պատկանելության զոհված կանանց հիշատակը:
Ղազախստանի տնտեսության, Աստանա քաղաքի արագ տեմպերով զարգացումից մշակույթն անմասն չի մնում
Մեզ հետ զրույցում օպերային երգչուհի Նուրժամալ Ուսենբաևան պատմեց, որ իշխանության կողմից հատուկ ուշադրություն է դարձվում մշակույթի զարգացմանը: Նրա խոսքով,  Աստանան մայրաքաղաք դարձնելուց հետո այստեղ կառուցվեցին նոր մշակույթի կենտրոններ, դրանցից առանձնանում է օպերային թատրոնը, որը համապատասխանում է միջազգային բոլոր չափանիշներին:
«Այս կարճ ժամկետում նման հնարավորություններով  կառույց կառուցելը մեծ հաջողություն է: Դա խոսում է այն մասին, էր ոչ միայն կար ցանկություն, այլև կային ռեսուրսներ և տաղանդավոր մարդիկ, ու համատեղ ջանքերով ստեղծվեց այդ կառույցը, այն մեր հպարտությունն է: Այն չի զիջում աշխարհի շատ օպերային թատրոններին, պարզապես հրաշալի պայմաններ ու միջավայր է ստեղծված թատրոնի աշխատակիցների, հանդիսատեսի համար: Այն յուրօրինակ այցեքարտ է Աստանայի համար: Ղազախստանն օպերային ոլորտում ունի լավագույն ավանդույթներ, Ալմաթիում գործող օպերային թատրոնը մեծ անուններ է տվել, Աստանայում բացվածը շարունակում է եղած ավանդույթները` նոր շունչ հաղորդելով ունեցածին»,-ասաց նա:
Երգչուհին կարևորեց միջմշակութային կապերի զարգացումն այլ երկրների հետ: Նա նշեց, որ առիթ ունեցել  է հայ մշակութային գործիչների հետ շփվելու, ծանոթանալու նրանց աշխատանքին ու ստեղծագործություններին: Նա տպավորված է Գոհար Գասպարյանի կատարումներով:
«Տարիներ առաջ ես եղել եմ Հայաստանում, ասեմ, որ շատ տպավորված եմ, ձեր երկիրը հրաշալի բնություն ունի, ինչ-որ տեղ նման է Ալմաթիի լեռներին ու բնությանը: Եղել ենք էջմիածնում, այլ վայրերում, իսկապես անբացատրելի զգացողություններ են: Պատրաստ եմ աշխատել հայ գործիչների հետ, կարծում եմ, անհրաժեշտ է հաճախ հանդիպումներ կազմակերպել, համատեղ ծրագրեր իրականացնել հայ գործիչների հետ: Ես պատրաստ եմ սերտ համագործակցության: Շատ լավ է, որ երաժշտությունը սահմաններ չունի և մենք կարող ենք համագործակցել, փորձի փոխանակում իրականացնել»,-ասաց Նուրժամալ Ուսենբաևան: Անդրադառնալով առաջիկա ծրագրերին օպերային` երգչուհին նշեց, որ մասնակցում էն էքսպոյի շրջանակում նախատեսված միջոցառումներին, այն լավ հնարավորություն է ներկայացնելու նաև Ղազախստանի մշակույթը: Նա առաջիկայում ունի համերգներ, իսկ 2018 թվականը նրա համար  հոբելյանական տարի է: Այդ առթիվ անցկացվելու է մեծ միջոցառում, որի շրջանակում երգչուհին հրավիրելու է իր ընկերներին աշխարհի տարբեր երկրներից:
Ոչ պակաս կարևոր ու առանձնահատուկ է ղազախական խոհանոցը
Թանգարանները, գեղեցիկ շինությունները, տեսարժան վայրերը հետաքրքիր են և գրավում են Աստանա այցելած զբոսաշրջիկներին, սակայն ոչ պակաս կարևոր ու առանձնահատուկ է ղազախական խոհանոցը, որը ներկայանում է իր բազմազանությամբ: Ղազախների գլխավոր ճաշատեսակներից է Բեշպարմակը: Այն կարելի է ասել ղազախական խոհանոցի այցեքարտերից է: Այն բավական հին ուտեստ է՝ բաղկացած ոչխարի մսից և խմորից: Թարգմանաբար բեշպարմակ նշանակում է հինգ մատ, խորհրդանշում է այն, որ այս ճաշատեսակը համտեսել են ձեռքով:
Բավական տարածված է բրնձից պատրաստված փլավը (плов) , որը համտեսելու առաջարկ են անում բոլոր զբոսաշրջիկներին: Այս ճաշատեսակը ինչպես ամենօրյա ճաշացանկում կարող է լինել, այնպես էլ տոնական: Բրնձից փլավը պատրաստելու տարբերակները մեծաթիվ են: Գրեթե յուրաքանչյուր շրջան, յուրաքանչյուր գյուղ ներկայացնում է փլավի պատրաստման իր տարբերակը:  Հիմնական բաղադրիչներն են բրինձն ու միսը: Ամեն տարի խոհարարական փառատոններում ներկայացվում են բրնձից փլավի պատրաստման բազմաթիվ տարբերակներ:
«International ECO Gastronomy Slow Food» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Խանըմ Ախմետովան մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ղազախ ժողովրդի խոհանոցը հարուստ պատմություն ունի, այսօր խնդիր է դրված պահպանել ազգային խոհանոցի հարստությունը  ու փոխանցել հաջորդ սերնդին: Վերջին շրջանում Ղազախստանում մասնագետներն աշխատում են տարբեր շրջաններում փորձելով վեր հանել մոռացված ճաշատեսակների պատրաստման բաղադրատոմսերը:
«Մենք ում հարցնում էինք ղազախական ազգային կերակուրների մասին, մի քանի ճաշատեսակ էին թվարկում ու վերջ:  Այնինչ դրանք բազմաթիվ են: Վերջին ուսումնասիրությունների արդյունքում վերհանվել է 20 մոռացված  ճաշատեսակի բաղադրատոմս: Դրանցից մեկը կոչվում է բըլամըկ (Быламык): Հնուց ի վեր ղազախները հատուկ ուշադրություն են դարձրել ընտանիքում երեխա սպասող կնոջը: Կարևորել են մայր դարձող կնոջ և ապագա երեխայի առողջությունը, հետևաբար հաճախ պատրաստել են բըլամըկ, որի բաղադրության մեջ կա ալյուր, կաթ, կարագ, շաքարավազ և այլն»,-ասաց նա:
Խանըմ Ախմետովան նշեց, որ շատ է կարևորվում ինչպես երկրի ներսում առողջ սննդի քարոզումը, այնպես էլ զբոսաշրջիկների շրջանում խոհանոցի ներկայացումը: Այդ ուղղությամբ բազմաթիվ միջոցառումներ են անցկացվում Ղազախստանում, դրանից բացի ակտիվ մասնակցություն կա միջազգային ցուցահանդեսներին: Ղազախստանում կազմակերպված ցուցահանդեսներին ներկայացվում են նաև հայկական ճաշատեսակներ:

Новостройки с интересными решениями, исторические достопромечательности, устрожение дисиплины, вкусная кухня: Астана предстает в новом облике
Новостройки с интересными решениями, исторические достопромечательности,
устрожение дисиплины, вкусная кухня: Астана предстает  в новом облике
Широкомасштабное строительство, международные мероприятия крупного масштаба, устрожение дисиплины: в последние годы Астана получила новый посыл. Она процветает не только для туристов, но и для местных жителей. При въезде в город с самого начала привлекают внимание высотные новостройки с интересными архитектурными решениями. Строительство идет почти повсюду. Сначала казалось, что строительная лихорадка связана с выставкой «Астана Экспо 2017», однако придание нового облика городу, красивые новостройки являются политикой государства, тем более, что спрос на новостройки имеется.
Город с населением около миллиона человек отличается своей чистотой. Это достигается не только хорошей организацией мусороуборочных работ, но и устрожение дисиплины и порядка в городе. Окурков почти не видно: за то, что бросишь на землю окурок, назначены высокие штрафы, а избежать ока полиции невозможно. Жители в беседе с нами рассказали, что видеокамеры и наряды полиции фиксируют каждое нарушение. Вполне серьезно говорят, что с полицейскими договориться невозможно.
В эти дни Астана довольно многолюдна: кроме того, что в разгаре туристический сезон, в городе идет выставка «Астана Экспо 2017» - первая подобная выставка в странах СНГ.
Выставка продлится 3 месяца – с 10-го июня по  10-е сентября. Свое участие подтвердили  115 стран и 18 международных организаций. В выставке участвует и Армения – армянский павильон  находится в секторе 411 выставочного комплекса, под девизом «Шелковый путь». Участники выставки представляют энергосберегающие технологии, альтернативные источники энергии, инновации в этих отраслях.
Особый инетерес выставка «Астана Экспо 2017» представляет своими культурными программами, в частности национальными днями стран-участниц. В рамках выставки «Астана Экспо 2017» создана этно-деревня, в которой периодически проходят культурные мероприятия. Одно из них состоялось в июле, и в числе почетных гостей были армянские танцевальные коллективы. Они представили армянские народные танцы под музыку Ара Геворгяна. Присутствовал председатель армянского культурного центра «Ван», действующего в Астане,  Саак Салумян, который в беседе с нами с гордостью представил их вклад в дело сохранения армянского духа в общине.
«Мы прилагаем все усилия для сохранения нашего языка и культуры. В танцевальной группе участвуют не только армяне, но и представители иных народов. В Астане действует воскресная армянская школа»,- сказал он.
Астана выделяется зсвоими очагами культуры, учреждениями сферы образования, достопримечательностями.
Из особых строений можно назвать университет Назарбаева. Он лотличается не только внешним обликом, но и своим соответствием международным критериям образования. Ректор университета Шигеу Катсу в беседе с нами рассказал, что они готовят будущих лидеров. Свою деятельность уноверситет начал с подготовки бакалавров по 3 техническим направлениям. Первые выпускники закончили университет в 2015 году, тогда же начала действовать программа магистратуры. Университет имел по сей день 1800 выпускников. По словам ректора, 70% выпускников продолжают учебу в ведущих международных ВУЗах.
«Многие по завершении бакалавриата начинают работать в различных отраслях – в энергетике, финансах, госструктурах, менеджменте. В скором будущем мы планируем удвоить число студентов, затем – довести его до 8000; мы планруем также принимать иностранных студентов. Есть заявки из Китая, РФ, Индии. Мы хотим открыть двери перед талантливой молодежью со всего мира»,-  сказал ректор университета Шигеу Катсу.
Программы обучения в университете ведутся на английском языке, абитуриенты особенно хорошо должны владеть им в письменной форме. ВУЗ имеет опытный профессорскоюпреподавательский состав. Лекторы представлены из 55 стран, набрана международная команда преподавателей.  Среди них имеются и этнические армяне, приглашенные из США.
Программы обучения в университете не только приспособлены к требованиям дня, но и созданы с учетом веяний будущего. Как сказал ректор университета Шигеу Катсу, молодежь готовится к вызовам будущего. Университет Назарбаева сотрудничает с ведущими международными ВУЗами. Планируется поставить акцент на обмене студентами, в этом аспекте ведется работа с Сингапурским университетом.
Национальный музей Казахстана – самый молодой и самый крупный музей в Центральной Азии. Открытие музея состоялось в июле 2014 года. Музей находится в центре Астаны, занимая гигантскую площадь.  Национальный музей Казахстана состоит из 7 блоков, имеет 11 экспозиционных залов. Экспонаты относятся к древнейшей истории Казахстана, средневековью, современности, годам независимости, достижениям страны.
Отдельный зал посвящен городу Астане. Развитие города представлено в современных технологических решениях, ежечасно в центре ала в сопровождении свето-звуковых композиций взмывает макет города, рассказывающий о строениях города и о планах дальнейшего строительства.
Национальный музей Казахстана насыщен технологиями, соответствующими международным стандартам. В музее имеется 50 тысяч экспонатов. Число посетителей по выходным доходит до 5000. Визитеры едут из различных стран мира.
Неподалеку от Астаны находится своеобразный музей-мемориал АЛЖИР.
Эта аббревиатура – Акмолинский лагерь жен изменников родины, печально известна со времян сталинских репрессий. В те года здесь содержалось до  18 тысяч жен «врагов народа». Их единственная вина была в том, что их мужья были или расстреляны, или арестованы в сталинских застенках. Среди заключенных АЛЖИР-а было 79 армянок.
Мемориал состоит из нескольких частей. Есть здание музея, рядом с ним памятник, представляющий собой женщину, скорбящую о своем муже.  Мимо памятника посетители идут, склонив голову, в знак уважения к памяти жертв репрессий.
На территории мемориала есть площадка, на которой посольствами различных стран, в том числе, Армении, возведены 62 стелы в память о замученных в этих застенках женщинах из числа национальностей этих стран.
Экономика и  культура Астаны развиваются темпами, которые не отстают от темпов развития Казахстана в целом. Оперная певица Нуржамал Усенбаева в беседе с нами рассказала, что власти особбое внимание уделают развитию культуры. По ее словам, после того, как столица была переведена в Астану, здесь были построены новые культурные центры, в том числе, Оперный театр, соответствующий мировым стандартам.
«Большой удачей стала возможность завершить строительство в столь короткие сроки, это говорит как о наличии желания, так и о наличии ресурсов и талантливых людей, которые создали нашу гордость – здание театра. Оно не уступаеет мировым аналогам, в здании Оперного театра созданы прекрасные условия как для сотрудников, так и для зрителей. Сегодня Оперный театр является своеобразной визиткой Астаны»,- сказала она.
По словам Нуржамал Усенбаевой, важно развивать творческие связи с другими театрами. Она имела возможность общаться с армянскими певцами, и очень впечатлена исполнительским мастерством Гоар Гаспарян.
«Много лет назад я бывала в Армении: была очемь впечатлена прекрасной природой, схожей с горами Алматы и окрестностей. Я побывала в Эчмиадзине, в других местах – неописуемые впечатления. Готова работать с армянскими деятелями, думаю, надо чаще встречаться, проводить совместные программы. Музыка не имеет границ, и мы можем сотрудничать и обмениваться опытом»,- сказал она.
По поводу предстоящих планов оперная певица Нуржамал Усенбаева в беседе с нами рассказала, что принимает участие в программах в рамках выставки «Астана Экспо 2017», что позволяет наилучшим образом представить культуру Казахстана. У нее намечен ряд концертов, а  2018 является для нее юбилейным годом, в связи с этим намечен ряд программ, для участия в которых певица пригласит своих друзей из различных уголков мира.
Туристов в Астане привлекают красоты и достопримечательности, однао не менее привлекательна и казахская кухня – во всем своем многообразии. Главное блюдо казахской кухни – Бешбармак, это визитка казахской кухни. Блюдо скомпоновано из баранины и теста. Бешбармак в переводе – 5 пальцев, поскольку есть его полагается руками.
Довольно распространен рисовый плов, попробовать который предлагают всем туристам. Плов есть как в повседневном меню, так и в праздничном. Есть множество способов приготовления плова: почти каждое село имеет свой собственный рецепт. Основные ингредиенты – мясо и рис. На ежегодных фестивалях представляются различные способы приготовления плова.
Гендиректор организации «International ECO Gastronomy Slow Food» Ханым Ахметова сообщила нам в беседес, что казахский народ имеет богатую историю, и сегодня стоит задача по сохранению самобытности и традиций казахской культуры. Специалисты работают над тем, чтобы разыскать в районах и селах старинные рецепты казахской кухни.