Բոլիվուդը Հայաստանում ֆիլմ է նկարահանում. էպիզոդիկ դերերում կնկարվեն նաև հայ դերասաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլիվուդյան կինոարտադրողները Հայաստանում հուլիսի սկզբից սկսել են գեղարվեստական ֆիլմի նկարահանում: Ֆիլմի ռեժիսորն է Սելվարա Գավանին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Շարմ հոլդինգ»-ի գլխավոր պրոդյուսեր Լիլիթ Մարտիրոսյանն ասաց, որ նկարահանումները կշարունակվեն մինչև հուլիսի վերջ: Համագործակցող կողմերը վստահ են, որ հնդկական ֆիլմի նկարահանումը Հայաստանում կխթանի միջմշակութային կապերի ամրապնդմանը:
«Այժմ նկարահանումներ են իրականացվում և կիրականացվեն Սևանում, Դիլիջանում, ինչպես նաև Երևանի տեսարժան շատ վայրերում: Գեղարվեստական ֆիլմը մելոդրամա է, որում ներկայացվում է սիրո պատմություն՝ մի տղայի և աղջկա մասին, ովքեր գալիս են Հայաստան սովորելու: Եկել են նկարահանող ողջ թիմով՝ մոտ 30 հոգի: Բոլոր մասնագետներին բերել են իրենց երկրից, հայ վարսահարդարի կամ դիմահարդարի կարիք չի զգացվի»,-ասաց Լիլիթ Մարտիրոսյանն ու հավելեց, որ այնուամենայնիվ, էպիզոդիկ դերերում կնկարահանվեն նաև հայ դերասաններ:
Նրա խոսքով՝ Հնդկաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը, տնտեսական ամենատարբեր  ծրագրերի շարքում ուսունասիրել էր նաև հնդկական կինոշուկան  և, շահագրգռված լինելով Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև մշակութային և գործնական կապերի զարգացմամբ, հնդիկ կինոարտադրողներին առաջարկել էր Հայաստանը դիտարկել որպես կինոարտադրության հեռանկարային երկիր: Նկարահանումների կազմակերպման հարցում Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպանության ընտրությամբ՝ հնդիկ կինեմատոգրաֆիստները համագործակցում են «Շարմ հոլդինգ»-ի հետ:
«Հնդկական ֆիլմարտադրությունը բավականին զարգացած է և ամենաշատ ֆիլմերը տարվա ընթացքում նկարահանվում են Հնդկաստանում՝ մոտ 1000 ֆիլմ: Եթե Հնդկաստանի բնակչության  կեսն էլ տեսնի Հայաստանում նկարահանված ֆիլմ, մեր երկիրը մեծ ճանաչելիություն կունենա: Այն առաջին հերթին կխթանի նաև մեր տնտեսությունը: Մենք շահագրգռված ենք Հայաստանում ֆիլմարտադրության զարգացմամբ»,-ասաց Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Ֆիլմը ցուցադրվելու է հնդկական շուկայում: Տարվա վերջին այն կբարձրանա մեծ էկրան: Հայաստանում հնդկական ֆիլմի նկարահանում առաջին անգամ է իրականացվում: Մինչ այդ Հայաստանում նկարահանումներ են իրականացրել Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ուզբեկստանից, Վրաստանից: Առաջիկայում համագործակցություն է սպասվում նաև այլ երկրների հետ:

Bollywood shooting a film in Armenia
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. The Bollywood film producers have started shooting a film in Armenia in early July.
Lilit Martirosyan – executive producer at Sharm Holding, told Armenpress the shootings of the film will continue until late July.
The cooperating sides are confident that the shooting of an Indian movie in Armenia will boost inter-cultural ties.
“Now filming is being conducted and it will be carried out in Sevan, Dilijan, as well as in many beautiful sites of Yerevan. The film is a melodrama featuring a love story of a girl and a boy who come to Armenia for study. The film crew, nearly 30 people, have arrived in Armenia. They brought all professionals from their country, there will be no need for Armenian hair stylist or makeup artist”, Lilit Martirosyan said, adding that Armenian actors as well will be featured in episodic roles.
She informed that Armenia’s Ambassador to India Armen Martirosyan, in addition to various economic programs, have also examined the Indian film market and proposed to Indian film producers to consider Armenia as a prospective country for film-making. The Indian film producers are cooperating with Sharm Holding on organizing the shootings.
“Indian movie production is quite developed and most of the films during the year are shot in India, about 1000 films. If half of India’s population watches a movie shot in Armenia, our country will become well-known. It will first of all boost our economy. We are interested in developing film production in Armenia”, Lilit Martirosyan said.
The film will be screened in the Indian market. By the end of the year it will appear on a big screen. This is the first time in Armenia when an Indian film is being shot.