ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ադրբեջանի նախագահին «պրոբլեմ» է անվանել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում հուլիսի 21-ին «Սիրիուս» ուսումնական կենտրոնի երեխաների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ նույն օրը կայանալիք հանդիպմանը՝ նրան անվանելով պրոբլեմ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեխաների հետ հանդիպման ավարտին, պատասխանելով НТВ հեռուստաընկերության հաղորդավար Ե․Կոլիվանովի հումորային այն ռեպլիկին, թե երեխաների հետ հանդիպման երկարաձգումը կարող է խնդիր առաջացնել, քանի որ Նախագահը նվեր է պատրաստել միայն հուլիսի 21-ին ծնված հանդիպման չորս մասնակիցների համար, ՌԴ նախագահը բառացիորեն ասել է. «Խնդիրն ինձ մոտ կլինի մեկ ժամից: Մեկ ժամ անց ես հանդիպելու եմ Ադրբեջանի նախագահին»:
Ավելի վաղ, 2017թ․ փետրվարի 6-ին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը Բրյուսելում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ շնորհակալություն հայտնելով լրագրողներին` ասել էր. «Շնորհակալ եմ, ձեզ լավ օր եմ մաղթում: Այժմ ես հանդիպելու եմ Ադրբեջանի նախագահին, հետևաբար ինձ համար օրվա լավ մասն ավարտված է»:
Պաշտոնական Բաքուն դեռևս չի մեկնաբանել Պուտինի հայտարարությունն, ինչպես և երբևէ չի անդրադարձել Յունկերի հայտարարությանը։

Владимир Путин публично назвал президента Азербайджана «проблемой»
На состоявшейся 21 июля  встрече с учащимися образовательного центра для одаренных детей «Сириус»  Владимир Путин упомянул о предстоящей  в  тот же  день встрече с  президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, назвав его «проблемой».
Как  передает Арменпресс, в  конце  встречи на шутливую реплику ведущего телекомпании НТВ Е.Колыванова, что затягивание  встречи с ребятами может стать проблемой, поскольку  президент подготовил подарки только для  4  участников встречи, родившихся 21 июля, Путин сказал: «У меня проблема через час будет. Через час у меня встреча с президентом Азербайджана».
Ранее, 6 февраля 2017г. в Брюсселе председатель Еврокомиссии  Жан-Клод Юнкер, прощаясь с  журналистами, сказал: «Благодарю вас, желаю хорошего дня. А мне предстоит встреча с  президентом Азербайджана, следовательно, для  меня приятная  часть дня  окончена». Официальный  Баку пока не  прокомментировал слова Путина, равно как  ни разу не  откликался на  слова Юнкера.