ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ադրբեջանի նախագահին «պրոբլեմ» է անվանել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում հուլիսի 21-ին «Սիրիուս» ուսումնական կենտրոնի երեխաների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ նույն օրը կայանալիք հանդիպմանը՝ նրան անվանելով պրոբլեմ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեխաների հետ հանդիպման ավարտին, պատասխանելով НТВ հեռուստաընկերության հաղորդավար Ե․Կոլիվանովի հումորային այն ռեպլիկին, թե երեխաների հետ հանդիպման երկարաձգումը կարող է խնդիր առաջացնել, քանի որ Նախագահը նվեր է պատրաստել միայն հուլիսի 21-ին ծնված հանդիպման չորս մասնակիցների համար, ՌԴ նախագահը բառացիորեն ասել է. «Խնդիրն ինձ մոտ կլինի մեկ ժամից: Մեկ ժամ անց ես հանդիպելու եմ Ադրբեջանի նախագահին»:
Ավելի վաղ, 2017թ․ փետրվարի 6-ին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը Բրյուսելում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ շնորհակալություն հայտնելով լրագրողներին` ասել էր. «Շնորհակալ եմ, ձեզ լավ օր եմ մաղթում: Այժմ ես հանդիպելու եմ Ադրբեջանի նախագահին, հետևաբար ինձ համար օրվա լավ մասն ավարտված է»:
Պաշտոնական Բաքուն դեռևս չի մեկնաբանել Պուտինի հայտարարությունն, ինչպես և երբևէ չի անդրադարձել Յունկերի հայտարարությանը։

YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. During a July 21 meeting with children of the Sirius educational center in Sochi, President of Russia Vladimir Putin made a remark about his meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev, which was to take place later in the day.
At the end of the meeting, a Russian TV host from NTV made a humorous remark that the lengthy meeting with the children might cause problems because Putin has prepared presents only for the 4 kids who have birthdays on July 21, to which the Russian President responded “I’m gonna have a problem in an hour. In one hour I will meet with the Azerbaijani president”. (transcript according to official website of the Kremlin)
Earlier in February, Jean-Claude Juncker – the European Commission president had made a similar remark about Aliyev.
At the end of a press conference, Juncker thanked the reporters and said “Thank you, have a nice day. Now I will meet the Azerbaijani president: therefore the nice part of the day is over for me”.